-
-
חיפוש מתקדם
מדורים אקטואליים:
 
 
 

 

 
וידיאו! מסיבת חנוכה - עמנואל  

 


 

 

 

 
פענוח חתימת יד קדשו של מהרי"ץ


מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.

פרשת השבוע

 

 

הוצאת פעולת צדיק

כשרות בד"צ פעולת צדיק

מנויים לחיים
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
374 אורחים

האם נהגו בקהילותינו להינשא לפי הסדר?

    
מספר צפיות: 16346
"שאלו, למה אצלנו לא נוהגים להקפיד בנישואין הילדים ללכת לפי הסדר. דהיינו, אם יש שני אחים, קטן וגדול, לא מקפידים שיתחתן הקטן לפני הגדול. אצל לבן הארמי כתוב (פרשת ויצא) "לא יעשה כן במקומנו לתת הצעירה לפני הבכירה..." (מתוך שערי יצחק למרן שליט"א)
ד' כסליו ה'תשע''ה

 

מדוע אצלנו לא נהגו שנישואי הילדים יהיו לפי הסדר, ותוכחת מבעל חמ"י לבנים המאחרים להינשא

 

מתוך "שערי יצחק" השיעור השבועי של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א במוצש"ק כי תשא התש"ע

 

עוד דבר אחד שראיתי בספר הזה, ובגלל ששאלו לכן אני מדבר על זה. שאלו, למה אצלנו לא נוהגים להקפיד בנישואין הילדים ללכת לפי הסדר. דהיינו, אם יש שני אחים, קטן וגדול, לא מקפידים שיתחתן הקטן לפני הגדול. אצל לבן הארמי כתוב לא יעשה כן במקומנו לתת הצעירה לפני הבכירה. בד"כ מקובל אצל האשכנזים שמקפידים בזה, לא מחתנים ילד עד שיתחתן זה שגדול ממנו. אני מכיר אחד שחיכה אולי חמש שנים, עד שאח שלו יתחתן. לאח שלו היו עיכובים והוא מחכה לאחיו. אבותינו לא חששו לזה. שאלו מה המקור, כל דבר רוצים לראות מקור. א"כ תשמעו מה אומר רבי בנימין הלוי בחמדת ימים, ומאנה הנחם נפשי על עוון אבות על בנים בעניין נישואיהם, ורבו הדעות מזהמות אשר ימנעו עצמם להשיא אשה וכו', ויש אשר יניחו מצוותם לפי שיש להם אחים או אחיות גדולים מהם, ולא יעשה כן במקומן להשיא האח הקטן לפני הגדול. הוא עושה את המקום שלהם כמו אצל לבן הארמי, ויש אשר רצונם לעשות חפץ ה' לישא אשה לקיים מצות בוראו, אבל חוששין שלא יאמרו עליהם וכו' לא נעים להם לדבר על הנושא הזה. תשמעו מה הוא אומר, אויה להם, אהה עליהם, ונֹח להם שתתהפך שלייתם על פניהם, אשר בחרו להיות מנודים לשמים, ובושו מבשר ודם רימה ותולעה, ולא נכלמו מכל אשר הם עושים, בנים משחיתים. מצדם אלף ורבבה, מימינם שם הרגיעה לילית אתם, ומצאה לה מנוח כל זמן שפנויים בלא אשה. וכבר אז"ל, דמי"ח ועד כ' ממתינים לאדם בשמים, וכיון שעבר כ' שנה ולא נשא, מכריזין עליו שהוא מנודה. והגזימו ע"ז הרבה בגמ'  ואמרו שכל מי שאינו עוסק בפ"ו ממעט את הדמות וכאילו שופך דמים, וגורם לשכינה שתסתלק מישראל. ומעקרי התיקונים לאות הברית הוא להשתדל לישא אשה בבחרותו וכו'. בסוף הוא אומר, והאיש החרד על דבר ה' אל יפן אל הכסף, יש בחורים מחכים עד שיהיה להם שידוך טוב, שיהיה מסודר מבחינה כספית. זו גם בעיה והוא כותב על זה תוכחה למעלה, ולא למנהג הגיהנם שבאנשי עירו, אלו שנוהגים לשאת לפי הסדר, וישתדל לישא אשה קודם שיבא לידי חטא. ואם הוא פגם ולא יכל לתקן את עצמו בעת הראוי, אם יזכהו ד' לבן ישתדל להשיאו אשה קודם שיבא לידי חטא. ובפרט בדור הזה צריך האדם להרחיק את בנו ולשמרו מכל דבר שאפשר שיבא לידי הרהור חטא קודם שישא אשה. וכו' וכו' הוא מאריך עוד בעניין הזה.

בכל אופן, זה כתוב מפורש, ולא לחשוש לדבר הזה.

בתשובה לשאלה מהקהל: כדאי לכתוב השאלה. זה בכלל לא פשוט. אני מכיר סיפור של ת"ח אחד, שהיתה לו בת בגיל עשרים ושתים, ולא התחתנה. יום אחד היא מתקשרת להורים שלה בשתיים בלילה ואומרת, אמא אני נשואה. והמבין יבין. היא ידעה, שעם מי שהיא רוצה להתחתן ההורים שלה לא יסכימו, זה לא לפי כבודם. כל הצעה שהציעו לה, הם דחו, אז היא עשתה מעשה מעצמה. התחתנה בלי ההורים. והמקום ברוך הוא ישמור ויציל עמו ונחלתו.

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובהשלח ידיעה חדשה

עוד על הפרק...

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[231-233]
תיקון חצות תימני
 
  

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: or@shtaygen.co.il

 

 
 

 

 

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מיני תבלין וקליות

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: yad@maharitz.co.il  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד