-
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
1090 אורחים

הוראות כלליות בענייני כשרות לפסח - לבני ק"ק תימן

    
מספר צפיות: 22997
הוראות כלליות בענייני כשרות לחג הפסח, מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, כולל רשימת הבדצי"ם המומלצים לרכישת מוצרים בכשרותם לפסח - לבני קהילות קודש תימן המחמירים ב"חוזר וניעור". ההוראות פורסמו גם בקטלוג פסח, וכן בקובץ התורני דברי חפץ, ובחוברות שערי יצחק.
ח' ניסן ה'תשע''ד

לק"י

 

הוראות כלליות בענייני כשרות לפסח

מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א – פוסק עדת תימן

מח"ס שלחן ערוך המקוצר ח"ח, שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד.

 

א.      כיון שמנהגינו להחמיר בחשש חוזר וניעור כדעת הגאונים ורבינו הרמב"ם ומהרי"ץ זצוק"ל, כמבואר בשלחן ערוך המקוצר חלק ג' סימן פ"ג סעיף ב', אין לקנות מאכלים ומשקאות שלעת עתה אינם תחת השגחתנו, אלא אך ורק מההכשרים האשכנזיים שהם מחמירים כיום בפועל גם בתערובת לח בלח. ולא מההכשרים הספרדיים שמקילים בדרך כלל לסמוך על ביטול בששים לפני פסח כדעת מרן הש"ע. גם מההכשרים האשכנזיים אין לקנות אלא אך ורק מהמחמירים והמדקדקים ביותר שבהם.

 

לבקשת רבים, הננו להביא בפניכם את רשימת הבדצי"ם הממולצים על ידינו למוצרי פסח:

כל המוצרים שבהשגחת בד"ץ "פעולת צדיק" בראשות מרן הגאון רבינו יצחק רצאבי שליט"א.

רשימת מוצרים לפסח ללא חשש "חוזר וניעור", ניתן לראות בחוברת "באר הפסח" להרב אליהו סויסה שליט"א. ניתן להשיג את החוברת במשרדי יד מהרי"ץ ב"ב, או בטלפון 050-4140741.

 

הכשרים אשכנזיים: כל המוצרים שתחת הכשרויות הנ"ל: בד"ץ העדה החרדית – ירושלם. הרב לנדא – ב"ב. הרב רובין – רחובות. שארית ישראל – ב"ב, בד"צ קהילות.

לגבי בשר בקר אשר בכשרויות הנ"ל- רק עם הכיתוב "חלק בית יוסף" נמצא ע"ג האריזה.

הכשרים ספרדיים: בשר ועופות, וכן דברים יבשים שאין בהם תערובת (כנז"ל בסעיף ב'). בד"ץ נוה ציון – בני ברק. בד"ץ בני ציון - הרב בן ציון מוצפי. בד"ץ יחוה דעת – הרב דוד יוסף.

מוצרים בכשרויות אחרות, אינם מומלצים על ידינו!

ב. קטניות יבשות, כגון: שעועית, (אורז), חומוס וכדו' שהן רק בהכשרים ספרדיים, נראה שיש אפשרות לסמוך עליהם כיון שאינם מעובדים ומורכבים שנצטרך לסמוך על ביטול, והחשש הוא רק מחמת אריזתם במפעלים שאורזים גם קמח וכדו', ע"כ יש לברר אותם היטב היטב מחשש תערובת גרגירי דגן  וראוי אחרי כן לשטוף את הקטניות במים בנפרד.

ג. עוגות ועוגיות יין הנקראים "מצה עשירה" בהכשרים ספרדיים, יש בהם חשש גדול, אפילו לפי שיטתם. וכל שכן לשיטתנו, אסורים בהחלט.

ד. המצות התימניות הרכות שהם תחת השגחתנו, הן אפויות כהלכתן ללא שום ספק. וכיון שעביין הוא רק כ-4 מ"מ, פשיטא שהן ראויות והגונות לעלות אף לכזית מצה דאורייתא בליל פסח על שלחן מלכים לכתחילה, למהדרין מן המהדרין ולמצוה מן המובחר (עיין שערי יצחק ניסן ה'תש"ע, והארכנו עוד בזה בתשובה כת"י).

 

בברכת "תוסיפו שנים רבות שמחים במועדים טובים".

בד"צ פעולת צדיק – מחלקת הכשרות

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מיני תבלין וקליות
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד