-
ל"ג בעומר בקבר רשב"י זיע"א
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

לא מצליח לראות קבצי פלאש? לחץ כאן!
מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.

הוצאת פעולת צדיק

כשרות בד"צ פעולת צדיק

מנויים לחיים
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
914 אורחים

יום הזיכרון ויום העצמאות

         
מספר צפיות: 11832
האם מותר או רצוי לעמוד בצפירה הנשמעת ביום הזכרון, והאם יש בכך משום "חוקות העמים"? וכן האם מותר או או רצוי לומר הלל ביום העצמאות? מתוך חלק השו"ת שלאחר השיעור השבועי ממוצש"ק תזריע - מצורע ה'תשע"ב. כולל כתבה בעיתונות החרדית בעת עליית התימנים לארץ ישראל.
 

 

מתוך שו"ת הציבור שבסוף השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מוצש"ק תזריע ומצורע שנת ה'תשע"ב.

 

שאלה: האם מותר לעמוד בצפירה, או שיש בזה איסור מצד לא תלכו בחוקות הגויים?

תשובת מרן שליט"א: מה עושים כשעומדים בצפירה? על מה חושבים? אולי אפשר לקרוא תהלים. לא לזוז, אבל מה הרעיון בזה? כנראה שמתייחדים איתם. ליחד את המחשבה.

 

העניין הוא כך, יש מחלוקת יסודית בין הרמ"א והגר"א בעניין של חוקות הגויים. גם המהרי"ק. חוקות הגויים זהו דבר שהוא חוק בלי טעם, מנהג של אומות העולם. אבל לדוגמא, רופאים הלובשים בגד לבן, או דברים שאמות העולם עושים אבל אינם חוק, אלא זה הגיוני, החליטו שעושים כך וכך, אבל זה לא דבר נגד השכל, יש לו הבנה שכלית, א"כ זה לא חוק. חוק זהו דבר בלי טעם, אבל אם עושים דבר מסויים, לדוגמא החליטו שעט נראה כך, וכי תגיד שהגויים עשו את זה? אם החליטו איפה לשים את הכפתור בחולצה, או היכן לשים את הכיס, זה לא נקרא חוק בגלל שהגויים עשו זאת. אינני יודע מי עשה זאת, גויים או יהודים, אבל כל דבר שהוא מובן על פי השכל, אין בו עניין של קשר לע"ז, או שנחשב שאתה נוטה אחרי דעות של אומות העולם, כי השכל כך אומר והדבר מובן. הגר"א סובר, שבכל מקרה אסור, ולמעשה קיימא לן כשיטת הרמ"א. לכן פה, חושבני שאם נדון מצד חוקות הגויים, זה לא חוקות של אומות העולם, כי הסיבה היא שהם רוצים להתייחד איתם, שאנשים יכניסו זאת למחשבה. אבל זה אני אומר רק מבחינת שהדבר לא אסור, אבל לכתחילה עדיף לא להיקלע ולא להגיע למצבים כאלה. אני רק אומר שזה לא אסור, אבל אם אפשר, עדיף לא להתייחס לזה.

 

אם הוא נמצא ברחוב, יעמוד, כדי שלא יצלמו אותו. היום הם באים בכוונה בשביל לצלם. היום בכלל יש בעיא, לדוגמא כל הסיפור שהיה בזמנו עם ההפרדה באוטובוסים, מישהו ראה ומיד מצלמים אותו, ובתוך דקות זה מתפרסם בכל העולם. היום היצה"ר כבר דאג, וזה מסוכן, כבר א"א למחות בעוברי עבירה כי מיד יצלמו את זה. יעשו מזה חילול ה'. לכן עדיף לא להיקלע למצבים האלה. רק אם אתה במקום שעלול שיעשו מכך מטעמים. אבל סתם כך, לא צריך להתייחס לזה, ומי שהוא בביתו ובד' אמותיו או במקום שאין בעיא, ימשיך כרגיל, ולא צריך להתייחס למה שהם עושים.

 

מה שיש חילונים שנפגעים מזה שאתה לא עומד, כבר סיפרו על אותו בחור ישיבה שראו שבצפירה אינו עומד. שאלוהו ואמר, אני לא דתי. מה, אני צריך לשמור את המצוות שלכם? תשמרו אתם את המצוות שלנו. אכן הדבר תלוי בהקדמות ובדעות של בני אדם. לגופו של עניין, לא צריך להתייחס לזה בכלל. רק כשנמצאים במקומות כאלה שעלול לצאת מזה כל מיני דברים ח"ו, א"כ אין ברירה, הוא יכול לקרוא מזמור תהלים או יוציא ספר ויקרא משהו. רק כלפי חוץ, לעיניהם.

 

שאלה: מה דעת מורינו ורבינו לגבי יום העצמאות. שמענו בעבר את דעת מורינו ורבינו בעניין זה.

תשובה: בשלחן ערוך המקוצר זה לא כתוב.

 

שאלה: נכון. אבל שמענו בעבר, וברצוני לשאול לגבי ההלל, האם אפשר לפסוק שיש להקל, כמו שפסק הרמב"ם בהלכות חנוכה פרק רביעי, שעמדה מלכות לישראל יותר על מאתים שנה, אע"פ שהחשמונאים בסוף התקופה שלהם הרגו בחכמים והמלכות היתה מושחתת, וגם היום המלכות שלנו אנו יודעים שזה לא האידיאל, ואנחנו רוצים מלכות של תורה ומצוות, ואנו עדין בוכים בליל תשעה באב ובתשעה באב, ויש לנו הרבה על מה לבכות, על אהבת ישראל ועוד. אבל השאלה, האם אפשר למצוא דרך, שהרי ארץ ישראל כמרכז רוחני, או כרבינו תם שסובר שתיקנו הלל על כל צרה וצרה שתבוא, וזה מוסב על כלל ישראל כפי שכתוב ברבינו יונה. האם היהודים שיושבים בארץ ישראל לא נחשבים כלל ישראל, שאפשר אולי להקל? למצוא סעיפים וסניפים להקל?

תשובת מרן שליט"א: כשאתה מדבר על החשמונאים שהם היו כך וכך, אבל הם לא היו רשעים, רק יותר מאוחר, בסוף התקופה. אבל מלכתחילה, השלטון לא היה על דעת זה. מדינת ישראל קמה מלכתחילה כך, אפילו במגילת העצמאות הם לא רצו להזכיר את שם ה', והיו אז מאבקים גדולים. גם צור ישראל וגואלו, הם התכוונו על הצבא. הם לא היו מוכנים לכתוב שם שמים במפורש, וגם את המלים האלה הם כתבו רק אחרי מאבקים, ורק בגלל שזה ניתן לפירוש לא על הקב"ה.

 

חוץ מזה חושבני שהרב כהנמן זצ"ל קלע ממש, ואמר תשובה יפה למה ששאלוהו מדוע אינו אומר הלל בה' באייר? הוא אמר, מה, אני צריך להיות ציוני יותר מראש הממשלה? אני כמו ראש הממשלה, לא אומר לא נפילת אפים ולא הלל. אינני צריך להיות ציוני יותר ממה שהוא. הלל הוא אומר? לא. גם אני לא אומר. נפילת אפים הוא גם לא אומר. גם ק"ש הוא לא אומר... אבל התשובה הזאת חדה מאד. וה' ברוך הוא יאיר עינינו.


 

לכתבה בעיתונות - לחץ כאן

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]

 

  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: or@shtaygen.co.il

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

ת"ת עטרת חיים
מצות מסורת
אור ההלכה
טריתא
שר שלום קשת
מיני תבלין וקליות
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
פעולת צדיק
לחמא עניא
מצות טעמו וראו
ארז יחיאל
מועדי השם

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: yad@maharitz.co.il  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד