-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
838 אורחים

כשרות אורז בפסח

    
מספר צפיות: 8188
י"ט אדר ה'תשפ''א

שאלה:

ראיתי בספר רינת אהרן על מס' מגילה של הרב אהרן גבאי דף 77 (בכלל חידושים נאמ"נים) בזה"ל, אורז בפסח, בשנה זו (ה'תשס"ח) טען הגר"י רצאבי שליט"א שאין לאכול אורז כי טוענים שיש מקומות שמכליאים את האורז עם שעורה, עכתו"ד. אבל כבר ביררו ענין זה הגר"ש עמאר והרב אברהם יוסף ומצאו שדבר זה לא הוכח כלל, וגם א"כ הוא בטל ברוב, ועוד יש לצרף את הפוסקים שחליטה מספיק עכ"ל.

האם אכן היתה בעבר הוראה כזו של מרן שליט"א?

אביחי שרעבי

מודיעין עילית – קרית ספר

 

תשובה:

לק"י י"ט אדר התשפ"א בשל"ב

הדברים מבוארים אצלינו בהרחבה בשו"ת עולת יצחק ח"ג סימן קל"ח. ומובן למעיין שגם מעיקרא כתבנו רק דרך בקשה כי מי שבידו לפענח העניין יחווה דעתו, אף כי יתכן שהכל בבחינת עורבא פרח וכו'. עכ"פ לבסוף כתבנו (בד"ה נ"ב) שלעת עתה הביעו דעתם רבנים ומומחים שאין חשש כלל באורז המצוי, ועל כן חזרנו לפרסם יאכלו ענוים וישבעו, כיעויין שם.

מכל מקום צריך גם היום לפקוח עין תמיד ולבדוק מחדש, ולא לסמוך על העבר, כי חדשים לבקרים משתנים העניינים.

ההיתר מצד בטל ברוב, ואפילו אם יתבטל בששים, אינו מובן, שהרי זה מעמיד. כי ההכלאה בשעורה מגמתה להשביח את האורז, יען ראו שבאותם מקומות שהאורז הוא עיקר מזונם, נגרמו נזקים בריאותיים עד כדי עיוורון רח"ל, כמובא בתשובתנו שמה ד"ה במלים.

ומה שסיים לצרף את הפוס' שחליטה מספיק ע"כ, תמיהני שלא מצינו מקילים בחליטה למעשה, רק שכך הוא מדינא דתלמודא, אבל הגאונים הורו לאסור וכך נהגו למעשה, גזירה שמא לא ירתיח המים יפה יפה, עיין רמב"ם פ"ה מחו"מ הל"ג. וכ"פ בטוש"ע סי' תנ"ד ס"ג מטעם דליכא בזמן הזה דידע למחלט, הלכך כל מין חליטה אסור ע"כ. והדבר מוסכם. ולא דנו רק לגבי דיעבד עי' ביאור הלכה שם ד"ה ליכא, וכף החיים ס"ק כ"א.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מצות טעמו וראו
מנויים לחיים
מיני תבלין וקליות
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
פעולת צדיק
עבור לתוכן העמוד