-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
1258 אורחים

שו"ת: כרטיסים ומדבקות לילדים בשבת

    
מספר צפיות: 7607
כ"ב סיון ה'תשפ''א

לק"י יום ג' פרשת בהעלותך, י"ד סיון ה'תשפ"א

לכבוד מרן הגר"י רצאבי שליט"א 

א] בבית הכנסת שלנו, יזמו הגבאים רעיון מבורך לזרז את צעירי הצאן להשתתף בתפילות, ולעודדם לעלות 'שישי' ותרגום, ע"י מבצע חלוקת פרסים.

צורת המבצע היא, שהילדים הבאים בשבת לביה"כ וכן הילדים שמתרגמים מקבלים כרטיסים ועליהם רשום מספר, שהוא מספר הנקודות המגיע לילד עבור ההשתתפות בתפילה וכו'.

ומידי תקופה תיערך מכירת פרסים וכל ילד יוכל לרכוש ללא הגרלה פרסים ע"פ מספר הנקודות שבידיו.

ונתעוררו כמה מהמתפללים לשאול האם יש כאן משום א' מוקצה. ב' שטרי הדיוטות. ג' הכנה משבת לחול [שהרי אי אפשר להשתמש כעת בכרטיסים רק במכירה שתיערך בימות החול]. ולמעשה איך ראוי לנהוג?

ב] כמו"כ ביקשו לשאול, בחורף היה מבצע חיזוק נוסף ע"י ארגון 'אלפי יהודה' אלא ששם קיבלו הילדים מדבקות המלמדות על מנהגי תימן ועל רבותינו חכמי תימן, והילדים היו צריכים להדביקם באלבום.

מה דין המדבקות הללו, האם הם מוקצה? היות והן מיועדות להדבקה באלבום.

 

ביקרא דאוריתא

מתפללי בית המדרש 'אורח לחיים- מודיעין עילית'

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

א'  כיון שמייחדים אותם לצורך זה, ליכא משום מוקצה. ואף לא משום שטרי הדיוטות, כיון שנעשה לצורך מצוה. גם לא משום הכנה משבת לחול, מאחר שאין המגמה לחשׂוך זמן בחול אלא דבר הנצרך לעשות בשבת עצמה.

ב'  אם זה משמש לא רק להדבקה, אלא לעניינים נוספים, אפילו כגון שהילדים מחליפים ביניהם ומשחקים בכך לפני ההדבקה, לית לן בה.

ג'  לכל ילדי ביהכ"נ אורח לחיים והוריהם, ברכות שמים מעל וגו', על ההשתתפות בתפילות ובתרגום ובקריאת ששי בספר תורה, אין קץ לפעָלכם ולמתן שכרכם, ויהי נועם ה' עליכם, ה' אלהי אבותיכם יוסף עליכם וגו' ויברך אתכם וגו', עם כל המסייעים באונם ובהונם למבצע החשוב הזה, וירבו בישראל כמותכם.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מנויים לחיים
פעולת צדיק
מצות טעמו וראו
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
עבור לתוכן העמוד