-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
885 אורחים

בעניין אכילת דגים עם חלב, וכיצד לנהוג לגבי מנהגים שלא ידוע מקורם

    
מספר צפיות: 8357
ה' תמוז ה'תשפ''א

בעניין אכילת דגים עם חלב, וכיצד לנהוג לגבי מנהגים שלא ידוע מקורם

שלום הרב שליט"א,

יש לי שאלה כיצד לנהוג בעניין דגים עם חלב.

אנחנו שאמים, סבא רבא שלי הגיע מאזור שרעב (לא ידוע בדיוק מהיכן. לפי הידוע לנו מאחד הכפרים במרחק כיום הליכה משרעב).

המנהג במשפחתנו לא לאכול דגים ביחד עם חלב. הנקודה היא שאינני יודע מאיפה הגיע מנהג זה, כי סבי למד בצעירותו בישיבות אשכנזיות, ואנחנו לא יודעים אם קיבל עליו ממנהגי הספרדים או אשכנזים ולכן נוהג כך, או שזה היה המנהג עוד בתימן באזור שמוצא משפחתנו ממנו.

יצויין כי יש עוד כמה מנהגים שלכאורה אינם נראים שייכים למסורת תימן במשפחתנו כגון עטיפת הטלית כישמעאלים כמו שהספרדים מתעטפים, ומנהג שלא לאכול בשר בכל שבוע שחל בו תשעה באב.

משיחות עם סבי לא הצלחתי להבין מה מקורם של מנהגים אלו.

מה עלי לעשות?

תודה רבה

ה. דוידי

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

כשיש ספק במנהג, ולא ניתן לברר, אין חובה להחמיר. ואעפ"כ בדגים על חלב כדאי לכולם להחמיר, מה־גם שידוע לנו כי גם בתימן יש שהחמירו בזה, במקומות שמצויים היו שם דגים, וכמ"ש בס"ד בשלחן ערוך המקוצר סי' קל"ט סוף סעיף ט', ואף אם הרופאים היום אומרים שאין בזה חשש סכנה, הרי אינם יודעים הכל, ויש מחלות שהם מודים כי אין ידועים להם מקורן.

ממילא תוכל להקל באכילת בשר בשבוע שחל בו תשעה באב. וכל שכן עטיפת הטלית כישמעאלים, שלפי ידיעתנו לא נהגו אפילו במחוז שרעב, וע"ע בספר עטיפת ציצית כהלכתה.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
פעולת צדיק
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
מיני תבלין וקליות
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
עבור לתוכן העמוד