-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
מנויים לחיים
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
561 אורחים

אמירת ובא לציון בשני וחמישי

    
מספר צפיות: 2286
י"ט שבט ה'תשפ''ב

לכבוד מרן הרב רצאבי שליט"א

האם אומרים ובא לציון בשני וחמישי בבית הכנסת כשיש אבל בשבעה?

בכבוד רב

עמי

 

להלן תשובות מרן שליט"א:

הנה כיון שקיצרתָ מאד בשאלתך וסתמתָ הדברים, אצטרך להקדים מה שהבנתי בכוונתך, שעל פי זה תבוא התשובה בס"ד, שהמדובר הוא לפי מה שיש מן השאמי נוהגים לדלג בשחרית בסדר היום פסוק ובא לציון גואל וגו', וגם הפס' שלאחריו ואני זאת וגו' (כמ"ש בס"ד בשלחן ערוך המקוצר סימן קפ"ז אמצע סעיף ז'), והטעם שלהם משום דלא שייך לא ימושו מפיך וגו' כיון שהאבל אסור בתלמוד תורה, וכמו בתשעה באב, עיין אבודרהם ושאר ספרים.

ובנדון דידכו האבל במשך השבעה מתפלל עם המנחמים בביתו כרגיל, אך בשני וחמישי הוא והם באים לביהכ"נ בשביל קריאת ספר תורה (ועי' שם סי' קפ"ז סעיף ט'), ועל זה אתם שואלים אם אף באופן זה לא תאמרו ובא לציון.

ונראה ברור שאתם תאמרו אבל לא האבל עצמו, שהרי הטעם דלעיל לא שייך אלא בו, משא"כ הציבור לומדים תורה כרגיל. והלא אפילו לגבי נפילת פנים הדין כך, כמ"ש בס"ד בשע"ה סי' כ"א סוף סעיף ז' שאם בא האבל לביהכ"נ אין הציבור נגררים אחריו שלא ליפול על פניהם, אלא שהאבל עצמו איננו נופל. ויה"ר שבקרוב יבוא לציון גואל.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-27]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מצות טעמו וראו
לחמא עניא
ת"ת עטרת חיים
אור ההלכה
פעולת צדיק
טריתא
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
שר שלום קשת
מיני תבלין וקליות
מועדי השם
ארז יחיאל
מצות מסורת
עבור לתוכן העמוד