-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
1301 אורחים

שו"ת: למה בט' באב אנחנו לא אומרים ותקח מרים ורפאני, ובעניין מנהגינו לומר בת"ב שירת האזינו

    
מספר צפיות: 5188
כ"ח אב ה'תשפ''ב

לכבוד מרן שליט"א

1. למה בט' באב אנחנו לא אומרים ותקח מרים ורפאני ולא אוחזים בציצית כבכל הימים (בע"ח לא דיבר מאומה)?

2. מה שאנחנו נוהגים לומר שירת האזינו הרי המהרי"ץ מביא את שיבולי הלקט שאומר שלא אומרים שירת הים אבל הוא לא מזכיר מאומה על שירת האזינו.והרמב"ם כידוע כותב שיש 2 מנהגים בעם ישראל בכל השנה שיש שאומרים שירת הים ויש שאומרים שירת האזינו אז א"כ מנין יצא לנו לומר רק בט' באב שירת האזינו?

מאיר כברה

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

א'  מאחר שאין אומ' אז שירת הים, ממילא אין מקום לפרשת ותקח מרים הנסרכת אחריה וקשורה אליה, כמש"ש אשירה לי"י כי גאה וגו'. ורפאני אין אומרים, מפני שהם פסוקים בענייני הגאולה, וכעת אנחנו בחרבן ובגלות, ואין הנחמות אלא בסוף. ואין אוחזים בציצית, מאחר שהטלית לבשנו בלא ברכה, בגלל שאין הציצית מצוה ביום ת"ב, ועכ"פ הוא ספק, כי נחלקו בזה הראשונים, על כן נמנעים גם מזה להיכר, ועי' מ"ש בס"ד כגון דא בעיני יצחק על שלחן ערוך המקוצר הל' הושענא רבה סי' קי"ט אות ד'.

ב'  הדבר מפורש בבית יוסף סי' תקנ"ט שהעולם נוהגים לו' אז שירת האזינו במקום שירת הים יעו"ש. והטעם נראה פשוט כיון דמעיקרא היו שני מנהגים בכל השנה איזו שירה לומר כמ"ש הרמב"ם, על כן עשו העולם כעין פשרה וביררו לו' בת"ב את שירת האזינו מפני שרובה ככולה תוכחות המתאימות לעניין היום המר הזה. ואעפ"י שנקראת שירה, שמשמעותו דבר שמח, כבר נתנו המפרשים טעמים לכך, וגם אני הקטן הרחבתי בס"ד על זה בנפלאות מתורתך שלהי פ' וילך, ובשערי יצחק מוצש"ק האזינו התש"פ בשל"א.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מצות טעמו וראו
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מנויים לחיים
פעולת צדיק
מיני תבלין וקליות
עבור לתוכן העמוד