-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
אור ההלכה
טריתא
מצות מסורת
מצות טעמו וראו
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
380 אורחים

שאלה בנושא מקרקעין

    
מספר צפיות: 3773
ו' אב ה'תשע''ה

שלום למרן הרב רצאבי שליט"א

ברצוני לשאול שאלה בשביל חבר.

חבר שלי קנה שטח באזור הגליל להשקעה ואולי למגורים עתידים, בזמן שקנה את השטח הגדירו לו במדוייק איך ייראו הבנינים מסביב לבית שקנה, השטח במורד הר שמתחת לשטח שלו ישנו עוד שטח של בית עתידי של שכנים, במקור הבית שלו היה מיועד להיות קומה אחת עם אפשרות לשתי קומות ובית השכנים בשטח הצמוד במורד ההר קומה אחת וכך גם מוסכם בטאבה הכללית של פיתוח המבנים בישוב, עכשיו פנו עליו השכנים והם מבקשים שהוא יחתום על הסכמתו לחריגה מצידם ולבניית קומה נוספה מול השטח שלו, אך הוא מרגיש שזה לא הוגן ושכתוצאה מהדבר הזה ירד ערך הנכס שקנה, כי הנוף יחסם על ידי הקומה החדשה וגם השכנים יהיו בגובה מעליו שיאפשר להם לצפות לתוך ביתו וחצרו דבר שגורם לו חוסר נעימות, הוא רצה לדעת מה דעת התורה בענין כזה האם מותר לשכנים לעשות דבר כזה והאם מן הדין מותר לו להתנגד או לפחות לא להסכים לחתום להם על הויתור הוא רצה לדעת עם אי חתימה על ויתור ושינוי ההסכם המקורי הוא דבר שנוגד את עקרונות התורה וההלכה או שמותר לו להישאר בהסכם הקודם ולא לוותר.

 

בתודה

שלום בוטיל

 

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

את בעיית צפיית השכנים לתוך ביתו וחצירו, היה אפשר לפתור ולסלק היזק ראיה זה אם לא יעשו חלונות ופתחים לכיוון שלו.

אך מבחינת חסימת הנוף, אין השכנים יכולים להוסיף קומה שלא בהסכמתו, כיון שבזמנינו חזינן דקפדי אינשי על דבר זה, ומפחית בכך את ערך הנכס ושוויו, ממילא אין בהתנגדותו לדבר זה משום מדת סדום שזה נהנה וזה לא חסר, כי אכן הוא חסר. וכעין סברא זו מבואר בקצות החושן סימן קנ"ד ס"ק א'.

ובשו"ת מנחת אשר סימן צ"ח מדף שכ"ט כבר דן בהרחבה בדיני טענת הסתרת נוף שמש ואויר יעוש"ב, עכ"פ בנדון דידן שהותנה הדבר מעיקרא ומוסכם בטאבו פשיטא שמותר לו שלא לוותר על זכותו.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
רשת כוללים יום הששי נחלת מהרי"ץ
ת"ת עטרת חיים
שר שלום קשת
מיני תבלין וקליות
מועדי השם
ארז יחיאל
מנויים לחיים
פעולת צדיק
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
עבור לתוכן העמוד