-
ל"ג בעומר בקבר רשב"י זיע"א
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
610 אורחים

דעת מרן שליט"א בנוגע למפרשי ספר הזוהר ולספר הסולם

    
מספר צפיות: 18496
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבינו יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, שנמסר במוצש"ק שמות התש"ע: "בכל אופן אני חושב שהפירוש "מתוק מדבש" נעשה לאפוקי מפירוש הסולם. בעל מתוק מדבש היה כידוע צדיק גדול... כל ימיו עסק בענייני קדושה וטהרה וחיזק מאד את זה, וזכה לחבר פירוש על כל ספר הזוהר הקדוש..."

מתוך השיעור השבועי מוצש"ק שמות ה'תש"ע

 

הזכרתי את הזוהר, אני רוצה לומר לכם משהו. יש כאלה שקצת מתפלאים למה אנחנו לא ממליצים על פירוש הסולם על הזוה"ק. אולי כדאי שאני אגיד את זה, דברים ששמעתי.

יש פירוש על הזוהר בשם מתוק מדבש, והוא הפירוש הכי מומלץ. ויש עוד פירוש על הזוהר בשם הסולם. הפיצו את זה הרבה, אבל אנחנו לא ממליצים על זה. אינני אחראי על הדברים שאני אומר למרות שאני חושב שהם נכונים, אבל צריך שידעו. שמעתי את זה לפי עשרות שנים. יש אמנם על הספר הזה הסכמות של הרב השד"ה, הרב שאול דוויק הכהן, שהיה מקובל גדול בירושלים, הוא היה סגי נהור בסוף ימיו אבל ידע את כל הספרים בעל פה, למד קבלה בע"פ, וכביכול נתן הסכמה לספר. ויש גם הסכמה של הרב זוננפלד ועוד רבנים, אבל בכל זאת יש בעיה. שמעתי מאנשים נאמנים שההסכמה מזויפת. דהיינו שגנבו לרב השד"ה את החותמת וזייפו את ההסכמה בשמו, והרב זוננפלד שראה שיש הסכמה ממנו גם הוא נמשך ונתן הסכמה.

הבעיה היא, שמעתי שבספר הזה ישנן דעות זרות, דברים שלקח דברים מאיזשהו פילוסוף בשם ברוך שפינוזה, שהיה יהודי מקולקל. ממילא אם מחבר פירוש הסולם השתמש בספרים שלו, ולא רק בפירוש הזה כי הוא חיבר עוד הרבה ספרים נוספים, תלמוד עשר ספירות, ועוד ספרים בקבלה, ואם אכן יש שם דעות זרות ממקורות כאלה, הדבר גרוע. אכן אינני יכול לדעת אם הדברים מדוייקים, אבל שמעתי מאנשים נאמנים, והמקור הוא מהרב יעקב הלל מישיבת אהבת שלום, שאמר בשם הרב אליהו סלאטקין שהיה מקובל גדול בירושלים לפני עשרות שנים.

בכל אופן אני חושב שכל הפירוש מתוק מדבש נעשה לאפוקי מפירוש הסולם. בעל חיבור מתוק מדבש היה כידוע צדיק גדול. מפורסם עליו סיפור של מסירות נפש ממש. הוא נפטר לפני כמה שנים. בסוף ימיו הוא היה חולה, כל ימיו עסק בענייני קדושה וטהרה וחיזק מאד את זה, וזכה לחבר פירוש על כל ספר הזוהר הקדוש, ועוד כמה ספרים. גם חיבר מתוך מסירות נפש ממש, וגם נפטר מתוך מסירות נפש. כשהיה חולה בסוף ימיו והרופאים לא מצאו מזור למחלה, הוא שמע שיש בסין או ביפן מישהוא שיודע לרפא את המחלה. הלך ושאל רבנים האם מותר לו ללכת להתרפאות שם, האם יש חשש עבודה זרה. שאלו אותו פרטים ואמרו שמותר. אם התרופה היא כזאת, ולא עושים השבעות, אין בזה חשש ע"ז. בכל זאת היה ליבו נוקפו. אצלו מרוב צדקותו, הדבר לא היה פשוט מאליו. בסוף הוא הלך לשם, רואה תור של אנשים, נכנסים אנשים שבורים וחולים, ויוצאים בריאים. אנשים עם מחלות חמורות, הבטן נפתחת בלי סכין, אנשים צולעים וכאובים יוצאים תוך כמה דקות בריאים. הדבר נראה לו מאד משונה, תהה אולי יש פה ע"ז. בסוף הוא החליט שהוא מכוין כל הזמן אין עוד מלבדו! אם זה ע"ז, זה לא יעבוד. אם הרפואה היא נגד הקב"ה, הוא לא רוצה להתרפא מזה. הגיע תורו, הרופא מתחיל לעבוד, והרב שקוע בדבקות ה' הוא האלד'ים, אין עוד מלבדו. והרופא לא מצליח לטפל בו. התעייף הרופא והלך לנוח, חזר ושוב מתחיל, אבל לא מצליח. הוא אומר לו, תתקשר איתי, למה אתה לא מתקשר איתי? אבל הצדיק הזה חשב, אני לא מתקשר איתך, אני מתקשר אך ורק עם הקב"ה. רבע שעה, חצי שעה, כמה שעשה לא עזר. אמר לו, אני מצטער, אותך אני לא יכול לרפא. ואז הוא הבין שיש פה טומאה. הוא סיפר שכשהלך משם יצא לאיזה מקום והתפלל מנחה. אמר, תפילת מנחה כזאת לא התפללתי מימי. עכשיו הרגשתי את הקב"ה בחוש. זה היה הנסיון שלו, ובסופו של דבר לא היה מזור למחלתו. אבל ח"ו אם היה מתרפא בע"ז, כל מה שפעל, היה יורד לטמיון. הקב"ה יזכנו ויצילנו מכל מיני הפרעות ונסיונות ומינים ממינים שונים, וימלא כל משאלותיכם לטובה, אמן.

 

בתשובה לשאלה מהקהל: בקשר לסיפור על הסולם אם זה בדוק, אמרתי שאני לא אחראי. שאלתי אחד מהחסידים שלהם, והוא אמר לי דברים, שהבנתי מתוכם כי אמנם זה כך. הם החשיבו אותו באותה דרגא עם רבי שמעון בר יוחאי והאר"י, וגם הוא. והסימן שלהם היה שבתוך 50 שנה התורה שלו תתפרסם בכל העולם ואז תתגלה האמת. אבל כבר עברו חמישים שנה מזמן, ולא היה כלום. אני מסביר מה שנראה לי נכון. אבל לבוא להגיד לכם בתורת עדות, לא ראיתי. בספר הזה, אם יש תועלת, זה רק שינויי הנוסחאות. אבל בספרים אחרים שלו, כגון תלמוד עשר ספירות, אומרים שנכנסו דעות זרות של שפינוזה, וההרגשה שלי כי זאת האמת.

 

הדפסהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
פעולת צדיק
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מצות טעמו וראו
מנויים לחיים
מיני תבלין וקליות
עבור לתוכן העמוד