-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
488 אורחים

"תביאו" - אל"ף בדגש חזק

         
מספר צפיות: 17205
נאמר בפרשתינו (אמור אל הכהנים) "ממושבותיכם תביאו לחם תנופה וגו'", האל"ף של 'תביאו' בדגש חזק. לצפייה קטע מתוך השיעור השבועי במוצש"ק ויקרא התשע"א, מפי מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א, בעניין אותיות גרוניות דגושות וסיבת הדגשתם
ח' אייר ה'תשע''ה
 

 

לצפייה בשיעור המלא - לחץ כאן

 

תמליל הקטע מתוך "שערי יצחק" שעדיין בכתובים:

נוסיף אולי עוד נקודה אחת, בנוגע למה שהביא בשם 'קראי טבריה'. צריכים לדעת שיש הבדל בין הבבלים לטברינים. הרי אנחנו רואים שבגלל העניין של קושי הביטוי, הוסיפו פתח גנובה, במקום להגיד קִיטֵעְ, אומרים קיטעַ. כל תנועה שהיא בשוא, עשו לה שוא פתח, במקום שחְרית אומרים שחַרית, במקום העְביר אומרים העַביר. דהיינו הטבריינים עשו תמיכות בכדי להקל קצת על המבטא. הקדמונים ודאי קראו קיטֵע פוחֵח מזבֵח בשוא נח, לא אמרו מזבחַ, ובמקור כך גם קראו בתורה, אבל קריאה זו השתנתה מאז שהרמב"ם הלך לפי ספרו של בן אשר. בכל אופן השיטה של הטבריינים היא, לעשות דברים שמקילים על הקריאה, א"כ גם בביטוי של וי"ו בשורק כאל"ף, הדבר גם בכדי להקל על הקריאה. כך עשו ב'הלא שָמַעַת', למה לא אומרים שמעְת? בגלל שקשה להגיד כך. אבל חכם אחד אמר דבר מעניין, הרי בדרך כלל את השוא שבאותיות הגרוניות מבטאים בשוא פתח, לא קוראים בשוא נח כי קשה לבטא זאת, ומאותה סיבה גם אין אצלם דגש באותיות הגרוניות. אבל לנו התימנים זה לא קשה, אנחנו צחים במבטא, ואפילו אותיות גרוניות אנחנו יכולים לומר בדגש, כגון ממושבותיכם תביאּו, אפילו עי"ן דגושה כגון איתארעּא, למעּצרי. אצלם אפילו אותיות רגילות אינם מדגישים. בכל אופן אמר אותו חכם, הטבריינים עשו את כל התמיכות האלו בכדי להקל על הקריאה, אבל מה שיצא בסוף, שלאשכנזים תמיכות אלו לא עזרו, והתימנים לא היו צריכים תמיכות אלו.

הדפסהוסף תגובה

עוד חידושים לפרשת אמור

  1. לעמוד הבא
מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

פעולת צדיק
מצות טעמו וראו
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מנויים לחיים
מיני תבלין וקליות

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד