-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
838 אורחים

"דקדוקי תורה" על פרשת ראה

    
מספר צפיות: 2351

מדור "דקדוקי תורה" על פרשת ראה.

 

מתוך "שערי יצחק" השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א – פוסק עדת תימן, שנמסר במוצש"ק ואתחנן התשע"ו.

 

כעת נעבור, למדור "דקדוקי תורה".

 

כפי שאמרתי בעבר, אני מתייחס לתאג 'תורה קדומה' מהדורת פירוש רש"י, לכן אולי ישנם הבדלים בין מה שנמצא בפניכם, לְמה שנמצא אצלי.

 

בפרשת ראה [פרק י"ד פסוק ז'] כתוב כך, אַ֣ךְ אֶת־זֶ֞ה לֹ֤א תֹֽאכְלוּ֙ מִמַּֽעֲלֵ֣י הַגֵּרָ֔ה וּמִמַּפְרִיסֵ֥י הַפַּרְסָ֖ה הַשְּׁסוּעָ֑ה. ובפרשת שמיני [ויקרא פרק י"א פסוק ד'], הטעמים אינם כך. כתוב שם כך, אַ֤ךְ אֶת־זֶה֙ לֹ֣א תֹֽאכְל֔וּ מִֽמַּֽעֲלֵי֙ הַגֵּרָ֔ה וּמִמַּפְרִסֵ֖י הַפַּרְסָ֑ה וגו'.

 

המסורת שלנו היא, כי גם בפרשת ראה, קוראים כפי הטעמים שבפרשת שמיני. אותו הדבר ממש. ואל תחשבו כי זאת טעות, כיון שכך הדבר כתוב בפני בספר הנזכר. הדבר מתוקן כך. ניסיתי לחפש, מה ההבדל? מדוע ישנו שינוי בין הפסוקים? בודאי ישנה איזו סיבה לכך, אבל לא מצאתי אף אחד שיסביר זאת. אני אומר לכם זאת, רק בכדי לדעת.

 

בפרשת ראה [דברים י"א, כ"ו], לגבי הפסוק, אֶֽת־הַבְּרָכָ֑ה. זאת ג"כ טעות נפוצה, בפיפיות כל הציבור. אינני יודע, מה כתוב ב'תורה קדומה' שבפניכם, אבל אקרא מה שכתוב בפני, במהדורא עם פירוש רש"י המנוקד. כותב היפ"ה כך, את הברכה, אין געיא בה"א בספרי תימן ובדפוסים, אבל כבר נהגו רוב העולם להטעים הה"א, ונהרא ונהרא ופשטיה. גם לגבי עניין זה, הוא כביכול משאיר את הדבר.

 

אבל אנחנו, הדבר אינו נראה לנו. מי שיכול, שיתקן את הדבר. 'את הַבְּרכה', לא להטעים את האות ה"א. ותבוא עלינו ועליכם ברכה.

 

ישנה טעות דומה נוספת, שהיא ג"כ נפוצה. זאת טעות ישנה נושנת, שהרבה מתבלבלים בה. שם בפרק י"ד פסוק ז', אֶֽת־הַ֠גָּמָל. ישנה כאן הערה בגליון, יש למשוך מעט את הה"א. הדבר תמוה מאד. למה למשוך את הה"א? הרי התלשא לא תטעים?

 

הערה מהקהל: במהדורא שבפנינו, היפ"ה לא כתב זאת.

 

נכון שישנם אנשים העושים כך, 'את הגמל', מושכים את האות ה"א, אבל הם אינם יודעים. התחלף להם בין 'את ה-חזיר', לבין 'את ה-גמל'.

 

שאלה מהקהל: אולי בגלל שישנו מקף בין המלים, לכן זה עושה געיא באות ה"א?

תשובת מרן שליט"א: לא. לפי אלו הסוברים, שכאשר ישנו מקף, זה בגעיא, המדובר הוא לגבי התיבה הראשונה, אבל לא לגבי התיבה השנייה. בנ"ד, הדבר לכולי עלמא מלרע גמור.

 

שאלה מהקהל: כוונתי לומר, כי אולי בגלל כך נוצרה הטעות שלהם?

תשובת מרן שליט"א: אולי, יכול להיות. אבל לא משנה מה היא סיבת הטעות, האם בגלל שהאנשים התבלבלו, או מסיבה אחרת. בסך הכל, צריך למחוק את הדבר.

הדפסהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא
מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד