-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
1094 אורחים

על הפרק

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תצוה התשפ"ד (729)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תצוה התשפ"ד (729)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: שתי שאלות על דברי הגמ' בסנהדרין, לעולם יקדים אדם תפילה לצרה וכו', דברי מהרי"ץ זיע"א באשמורות לגבי המלים שבנו אליך בבושת פנינו, ביאור דברי המבי"ט כי כשמתפללים לפני הצרה זאת סיבה שהתפילה תתקבל, דברי ספר משנת אהרן הנוגעים לעניין דלעיל, וכי המינות ורדיפת הדת שבעם ישראל גורמות לצרות בא"י. פירוש נוסף לגבי המלים שבנו אליך בבושת פנינו עפ"י הספר ערבי נחל, ותירוץ על הקושיות דלעיל. בביאור דברי הרמב"ם בסוף הלכות ממרים בעניין ימות המשיח, לגבי הנצרים והישמעאלים. המשך לגבי דברי נפש החיים כי לא אמרינן גדולה עבירה לשמה אחרי מתן תורה, הסבר כי הראיה מהאבות הקד' שלא קיבלו את התורה וכו' אינו מוכרח, וראיות מגדולי ישראל שלא כדבריו. השלמה לגבי דברי הרב סלובייצ'יק והראיה משלמה המלך שרצה להרוג את ירבעם, ובעניין הגירסא בתרגום כי שלמה רצה להרוג את אחיה, והאם תרגום שיר השירים הוא מיונתן בן עוזיאל. תוספת דברים בעניין ישיבת איתן התורה, ובדבר הניגון הישיבתי שהוא ניגון אשכנזי, ומקור השירים של עדות אחרות
מספר צפיות:1441
ט"ז אדר א' ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תרומה התשפ"ד (728)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תרומה התשפ"ד (728)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: תגובה למכתב לגבי ההערה השנייה של מרן שליט"א [בשיעור מוצש"ק מקץ] על דברי הרוגוטשובר זצ"ל, בעניין תקנת מעות חנוכה. ואימתי עושים את סעודת פדיון הבן. התייחסות למכתב נוסף הקשור לעניין דלעיל, לגבי מנהג האשכנזים והספרדים בדמי חנוכה לילדים. השלמה בעניין דברי הגר"י איבשיץ זצ"ל לגבי תמונות וכו', ומעשה נורא. המשך בעניין השאלה האם אמרינן גדולה עבירה לשמה לאחר מתן תורה, שקלא וטריא בביאור דברי נפש החיים ויערות דבש. בדעת הגרי"ז מבריסק לגבי הקמת המדינה, והערות על מה שכ' בנו הג"ר משולם דוד בשמו כי הראיה מחזקיהו, הא כיצד התחכם לבטל את מה שראה ברוה"ק. ואינה אלא מישעיהו. ואיך רצה שלמה המלך להרוג את ירבעם וכו'. בעניין הישיבה החדשה איתן התורה, תוספת דברים לחיזוק רישום בחורים בהקדם. והסיבות לחרבן הרוחני של עדות המזרח ותימן כשעלו לארץ ישראל. ומקצת שבחו של ראש הישיבה שליט"א.
מספר צפיות:1583
ט' אדר א' ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק משפטים התשפ"ד (727)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק משפטים התשפ"ד (727)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: החת"ס היה פותח את שיעורו בלימוד מוסר, ודברי מרן שליט"א בעניין החשיבות לפתוח בלימוד בספר הזוה"ק. תגובה למכתב ובו ארבעה תירוצים לגבי ביאור יש חמשה דמים טהורים וחמשה דמים טמאים, וכל העובר עליהם כאילו עבר על עשרת הדיברות. על שלוש נקודות נוספות במכתב דלעיל, לגבי תרגום הפסוק בחרבי ובקשתי, ולגבי כמה מניין השנים לשטרות בשנתנו זו, ולגבי 'איתן התורה' שהיא גימטריא כשמו של מרן שליט"א. תוספת דברים לשיעור מוצש"ק כי תשא התשע"ט, לגבי השאלה האם עניין משנכנס אדר מרבין בשמחה הוא גם באדר הראשון, ותפילת מרן שליט"א על מפלת אויבינו ושונאינו בחודש זה. חשיבות אמירת ג' הפסוקים אחרי התפילה, אל תירא מפחד פתאום וגו', והמלצה להוסיף גם את הפסוק כל כלי יוצר עליך לא יצלח וגו' בפרט בתקופה זאת. השלמה לגבי האליל עם שלושת הראשים, האם הוא קשור להינדים. תגובה לטענה כי מכתבו של האור שמח בעניין ג' השבועות וכו' הינו מזוייף, וראיות מגדולי ישראל הסוברים שהקמת המדינה אינה נגד ג' השבועות, ובדעת הגרי"ז מבריסק. רבים מגדולי ישראל אינם סוברים כדעת נפש החיים, שכתב כי עניין גדולה עבירה לשמה וכו' אינה למעשה אחרי מתן תורה. ביאור נפלא מהגר"י איבשיץ בתשובת ישעיהו הנביא לחזקיהו המלך, בברכות דף י' ע"א, בהדי כִּבְשֵׁי דרחמנא וכו'. ואיך היא פשטות הדברים. שו"ת הציבור, בסוף השיעור.
מספר צפיות:1632
ב' אדר א' ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק יתרו התשפ"ד (726)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק יתרו התשפ"ד (726)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: דברי מהרי"ץ זיע"א בעניין לימוד בספרי קבלה לפני הלימוד בספרי הפשט, והמשך לדברים שנאמרו בסוף השיעור הקודם לגבי החוברת החדשה 'ותן בלבנו', וביאור מאמר הזוה"ק עה"פ כי ימכור איש את בתו לאמה וגו' והמובא על כך בחוברת דלעיל. פלא עצום במאמר הזוה"ק כי ישנם חמשה דמים טמאים וחמשה דמים טהורים, והעובר עליהם כאילו עובר על עשרת הדיברות. המשך (מהשיעור הקודם) והרחבה בעניין דברי הרמב"ם בפ"א מהלכות ממרים, והתייחסות להערות המובאות בעלון 'תוצאות חיים' לגבי המלים 'איתן התורה'. בעניין הישיבה החדשה איתן התורה, ובשבח ראש הישיבה הרה"ג יונה קלזאן שליט"א, וחשיבות שמירת מסורת ק"ק תימן יע"א. בשבח הקהילה התימנית 'חמדת ימים' בהר יונה שבגליל התחתון
מספר צפיות:1867
כ"ה שבט ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בשלח התשפ"ד (725)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בשלח התשפ"ד (725)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: ביאור הפסוק בפרשתנו (בשלח) ויוגד למלך מצרים כי ברח העם, ויהפך לבב פרעה וגו' ויאמרו מה זאת עשינו כי שילחנו את ישראל מעבדנו, והשלמה לגבי עניין שנאת בני ישמעאל שבאה לידי ביטוי באכזריותם הרבה כלפי בני ישראל. המשך בעניין 'מי שבירך' לעומדים במערכה מול כל אויבינו ושונאינו, והסיבה הנוספת מדוע אנו נמנעים מלהזכיר את הצבא והמדינה וכו' במפורש, ושכאשר יש ריבוי דינים עדיף שלא להזכיר את שם האדם במפורש בפניו. דברים מתוך הספר החדש תורת הקדמונים חלק ג', בעניין תינוקות שנשבו, האם אפיקורוס צריך עדים והתראה, וכן חיזוק לשיטת הנימוק"י והרמב"ן שאין חילוק בין מייסד השיטה לבין בניהם ותלמידיהם, ולגבי דברי החזו"א בעניין דין 'מורידין'. דברי רבנים ספרדים בדורנו אשר מחזקים את מנהגי התימנים, כגון בספר תורת הקדמונים הנז"ל, ובעוד ספרים, ודברי מרן שליט"א בעניין ישיבות שאינן מאפשרות לבחורים תימנים לנהוג כמנהגם, כגון בנפילת פנים. דקדוק בדברי הרמב"ם לגבי הקראים הכופרים בתורה שבע"פ, כי ראוי למשוך אותם בדברי שלום עד שיחזרו ל'איתן התורה', הרחבה בביאור המלה 'איתן', והצעת מרן שליט"א לקרוא לישיבה התימנית החדשה שתיפתח באלעד ת"ו בשם 'איתן התורה'. בשורה טובה בהוצאת שו"ת עולת יצחק חלק שני במהדורא חדשה. אסיפת הצלה בעניין פגעי הטכנולוגיה. בשבח ההוצאה החדשה של לימוד בספר הזוה"ק בכל יום, ע"י מאורות הדף היומי בראשות הרה"ג קובלסקי שליט"א.
מספר צפיות:2709
י"ח שבט ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בא התשפ"ד (724)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בא התשפ"ד (724)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: צניעות וקדושה – סגולה להינצל מהאויבים, הרחבה בעניין הפאות הנכריות שהיו בעבר שאינם כפי שהן בזמנינו, ובפרט הבעיא שישנן כיום פאות עם הכשר מהודר כביכול, ומנגד ישנם המתנגדים לגידול פיאות הזקן היהודיות. תשובות למכתב בקשר לעניינים שנאמרו בשיעורים הקודמים. השלמה בעניין ה'מי שבירך' המיוחד לזמן המלחמה, לעומדים במערכה מול כל אויבינו ושונאינו, ותוספת דברים ומקורות לגבי השאלה האם בהקמת מדינת ישראל עברו על ג' השבועות שהשביע הקב"ה את ישראל. בשורה טובה בהוצאת הספר החדש בנין משה על הלכות שבת – חלק חמישי, מאת הרה"ג משה רצאבי שליט"א, וכן לקראת הוצאה לאור של הספר פסקי מהרי"ץ עם בארות אליהו על הלכות שבת, מאת הרה"ג אליהו מדמון שליט"א.
מספר צפיות:1829
י"א שבט ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק וארא התשפ"ד (723)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק וארא התשפ"ד (723)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: ביאור הגר"י איבשיץ זצ"ל מדוע שפת עם ישראל נקראת בשם 'לשון הקודש', והתייחסות למובא בספר עמוד ההוראה לגבי הר"ר כלפון משה הכהן זצ"ל מגרבא שהיה מדבר עם אשתו בלשון זכר, ובעניין קריאת שם לנקבות בשמות של זכרים. הערה לגבי המובא שם בעניין הושטת חפץ מידו ליד אשה זרה, ובעניין לחיצת יד לאשה זרה. התייחסות למכתבים שקיבל מרן שליט"א בעניין ה'מי שבירך' המיוחד לזמן המלחמה עבור העומדים במערכה, כפי שפורסם בעבר בחוברת שערי יצחק
מספר צפיות:2059
ד' שבט ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק שמות התשפ"ד (722)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק שמות התשפ"ד (722)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: דברי הספה"ק לגבי הפסוק ואלה שמות וגו' את יעקב איש וגו', סופי תיבות שב"ת, חשיבות שמירת השבת בקדושא עילאה בימי שובבי"ם ת"ת בפרט, ובעניין החסידים ואנשי מעשה אשר מתענים בשבתות אלו. בעניין הפטרת הפרשה (שמות) הודע את ירושלם את תועבותיה וגו', השלמה לשיעורי מוצש"ק שמות ווארא התשע"ה. המשך בעניין השאלה האם לדון את אחינו התועים שפרשו מדרך התורה כתינוקות שנשבו, כגון לגבי בישולם, יינם, רבית, לחלל שבת עבורם, קידושין וגירושין ייבום וחליצה. סיכום העניין להלכה ולמעשה. תגובה לשואל כיצד לדון את כת הדרדעים בימינו.
מספר צפיות:2485
כ"ו טבת ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ויחי התשפ"ד (721)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ויחי התשפ"ד (721)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: המשך בעניין השאלה איך לדון את אחינו התועים שפרשו מדרך התורה, האם יש להם דין של גוי או של תינוק שנשבה, והשלמה לגבי בניהם ובני בניהם אשר גדלו כך. תגובות מרן שליט"א למכתבים שנשלחו לגבי הנאמר בשיעור הקודם בעניינים דלעיל. המוצא אבידה בעיר שרובה חילונים, האם צריך להשיבה, והאם צריך להתאבל על קרובים חילונים. תשובה לשואל בעניין הנאמר בשיעור הקודם, כי הרמב"ם לא כתב בנ"ד הלשון 'יראה לי' משום שכך קיבל מאבותיו ורבותיו. תגובה לשואל בעניין הנאמר בשיעור לגבי גירסת הגמרא 'ומונח בחותמו של כהן גדול'. בקשת עזרה לצורך המשך הוצאת העלון תוצאות חיים.
מספר צפיות:2116
י"ט טבת ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ויגש התשפ"ד (720)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ויגש התשפ"ד (720)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: האם יוסף מחל לאחיו, השלמה לביאור דברי הרמב"ן לגבי הפסוק 'ותענה שרי ותברח מפניה' כי חטאה שרה אמנו וכו', ותשובה לשאלה שהרי כתוב כי שרה בת ק' כבת כ', שלא חטאה. השלמה בעניין נתינת דמי חנוכה לילדים בזמנינו. השלמת ביאור דברי הפמ"ג בעניין היוונים שגזרו על התורה ועל החוקים. התאמת דבריו עם מש"כ מהרי"ץ בפירוש ונשיח בחוקי רצונך, ונשמח ונעלוז בדברי תורתך. המשך בעניין השאלה, האם החילונים בזמננו, הם בגדר 'תינוקות שנשבו'. שיטת הרמב"ם, ולעומתו הרמב"ן. מעשה שהיה לאחרונה, בחבר פרלמנט תורכי שהתמוטט תוך כדי שקילל את ישראל.
מספר צפיות:3069
י"ב טבת ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק מקץ התשפ"ד (719)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק מקץ התשפ"ד (719)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בעניין מעות חנוכה לילדים בזמנינו, שאין רצוי לנהוג זאת ולאמץ את הדבר בקהילותינו, כיון שמקורו מאומות העולם בארצות אירופה, וגם מטעמים נוספים. תוספת דברים בעניין הגירסא בנוסח על הנסים, ופושעים ביד 'עושי' תורתך, שהחשמונאים עסקו בתורה. בית דין של חשמונאי גזרו על גויה משום נשג"ז, וקבעו לדורות את הלכות חנוכה שבש"ס. בעניין חשיבותם ומעלתם של לומדי התורה הקדושה - 'עוסקי תורתך' - בזמנינו כיום, והאם יש דין 'תינוקות שנשבו' לאחינו הטועים. גם בזמן החשמונאים, היו מתפללים ומזכירים שם שמים בתחילת יציתם לקרב (וכן קדמונינו בתימן), והיתה מלחמה קשה על העיר עזה. בעניין עשירי בטבת, שחל השנה בערב שבת הבאה, וח"ו שלא תתחדש גזירת חרבן חדש. ושעדיף לא להניח תפילין במנחה זו.
מספר צפיות:2994
ה' טבת ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק וישב התשפ"ד (718)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק וישב התשפ"ד (718)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: ביאור הגמ' בשבת [דף כ"א ע"ב] מאי חנוכה וכו' שהיה 'מונח בחותמו' של כהן גדול וכו', קושיית המפרשים היכן מצינו כי השמן בבית המקדש צריך להיות חתום בחותמו של כה"ג, תמיהה על תירוץ שו"ת דברי יציב עפ"ד האומרים כי יוחנן כה"ג זה היה צַדּוּקִי, והסיבה שמזכירים את שמו בנוסח על הנסים, מפני שזהו תיקונו, שהשמן שנמצא היה מונח בחותמו של אותו יוחנן. מקור וחידוש נפלא חכמי תימן נע"ג על הפסוק ויקחו אליך שמן זית זך, כי השמן למנורה צריך להיות חתום בחותמו של משה רבינו או כה"ג. המשך ההתייחסות למובא בספר על הגאולה ועל התמורה, בעניין הזכרת הצבא החיילים והמדינה בתפילה, ושיש להיזהר מקליפת הערב רב וקליפת כוחי ועוצם ידי, והשוואה לעניין צילום והסתכלות על פרצופים בתמונות ובמראה, אם שורה על זה רוח טומאה, וכן כפתורים שמאל על ימין. ביאור והסברים סביב תשובת הגר"נ רצאבי זצ"ל אביו של מרן שליט"א לגבי השיר שכתב ר"ש אבן גבירול, שאלי יפה־פיה (כינוי לכנסת ישראל) וכו', ואברחה מהם וכו' בַּגָלוּת. ודוגמאות לכך שאכזריות הישמעאלים ורשעותם כלפי ישראל איננה מהיום.
מספר צפיות:2244
כ"ז כסליו ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק לך לך התשפ"ד (712)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק לך לך התשפ"ד (712)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בעניין תקיעת שופר בראש השנה שחל בשבת, ביאור המאמר כל שנה שאין מריעין בה בתחילתה – מריעין לה בסופה, והאם מדובר גם בר"ה שחל בשבת. התייחסות לאסון הנורא שקרה בשמיני עצרת, עוונות שחטאו בהם הנרצחים אשר השתתפו באותה חינגא שהיתה שם וכו'. בעניין הרכבת הקלה שנבנתה ע"י חילול שב"ק, פסק דין מהרה"ג משה רצאבי שליט"א לגבי הצורך להמתין מלהשתמש בה 'בכדי שיעשו', ומסקנת מרן שליט"א עד מתי ראוי להימנע מלנסוע בה. האם בר"ה שחל בשבת, זכות שמירת השבת שלנו היא במקום זכות תקיעת שופר, ומשל נורא מבעל מנחת עני בעניין זה. השלמה בעניין 'מי שבירך' שפירסמו בזמנו רבנים פשרנים, וחשיבות אמירת פסוק כל כלי וגו' בעת שמיעת אזעקה.
מספר צפיות:1172
י"ד מרחשון ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק נֹח התשפ"ד (711)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק נֹח התשפ"ד (711)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: הערה לגבי נוסח 'מי שבירך' לחיילי צה"ל וכו' שעשו רבנים עם השקפות לאומיות, ונוסח 'מי שבירך' שאותו כדאי להגיד כעת לרגל המצב. בעניין החצוצרות שהיו תוקעים בהן בני אהרן הכהנים בעת מלחמה, דעת הרמב"ם כי גם בזמנינו יש לתקוע בחצוצרות על כל צרה שלא תבוא וכו', מדוע אבותינו נע"ג בארץ תימן לא נהגו זאת, אלא תקעו בשופרות. מנהג אבותינו נע"ג לומר את שירת הים כסגולה להצלה משונאי ישראל, ופסוקים נוספים שראוי לכפלם, חוץ מן הפסוק תפול עליהם וגו'. השלמה לשיעור הקודם בעניין ביצת בית יענה, כי אמנם היא שותקת אבל היא גם נלחמת כאשר באים לקחת את ביציה. כנראה שתפילותינו בימים הנוראים לא היו כראוי וע"כ באה אלינו הצרה הזאת, ועל כן יש להוסיף כעת בתפילות הללו. השלמה בעניין הגורסים 'שועתנו תעלה לשמי מרומים, אֶל מלך יושב על כסא רחמים', וראיות נוספות כי צ"ל 'אֵל' בצירי ולא בסגול. השלמה בעניין הפיוט יום נעקד יצחק וכו', שישנם כאלה הנוהגים לאמרו בראש השנה, ולגבי המלים 'שוחט והנשחט והמאכלת', ביאורים נוספים בפיוט זה, ושתי הערות על המובא בתכלאל עטרת זקנים. המשך בעניין מדה כנגד מדה בזמנינו, הרחבה לגבי השאלה האם אנחנו כיום יכולים להבין מהו החטא שאותו צריך לתקנו, ביאור המעשה שהובא לגבי אלה שביקרו בבית הכנסת של עזרא הסופר וכו', וכן בעניין ההילולא בקבר רשב"י בל"ג בעומר, שהאריז"ל רצה לבטלה, השלמה לגבי כמה עניינים שהובאו בשיעור הקודם מדעת גדולי ישראל ומסקנת מרן שליט"א. אמירת הפסוק כל כלי וגו' בזמן אזעקת אמת.
מספר צפיות:1176
ז' מרחשון ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בראשית התשפ"ד (710)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בראשית התשפ"ד (710)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: על מה ולמה באה עלינו 'מלחמת שמיני עצרת', במה צריך להתחזק ומה עלינו לתקן. התחלת הבירור. הערה קצרה לגבי תקיעה בשופר בעת אמירת י"ג מדות. חזרה לעניין דלעיל, וכוונת דברי מהרי"ץ זיע"א בתחילת איגרת המוסר, בענייני הנהגות התפילה בבית הכנסת, וחינוך הילדים למצוות. ביאור דברי מהרח"ו זיע"א על המזמור לולי י"י שהיה לנו וגו', בעניין ארבע הגָּלִיּוֹת שגלו ישראל, וגלות ישמעאל הקשה מהם שתהיה באחרית הימים. אין סתירה מכך שאנו אומרים מזמור זה בפורים, לאחר קריאת המגילה. ואדרבה. מדברי הרמב"ם באיגרת תימן לגבי גלות ישמעאל, חיזוק לאחד מן הטעמים שהביא מרן שליט"א בעניין תליית ביצי בת יענה בבתי הכנסת, והאם אכן עלינו לשתוק לנוכח גזירות אלו. התייחסות מרן שליט"א למכתב שאלה, האם ניתן להצביע על דבר מסויים שיש לתקנו עקב האסון הנורא, כולל מקורות מגדולי ישראל. השלמה לגבי שני ימי חיתום הדין, יום הכיפורים והושענא רבה, ביאור העניין כי מהאסון הנורא שאירע בשמיני עצרת משמע כי לא זכינו בדין, תשובות לדברי הרב יחיאל יעקובזון שליט"א כי הדרך וההשקפה דלעיל איננה נכונה, ולראיה שהביא ממלחמת יום הכיפורים שאז עדיין לא נחתמו, ובירור אימתי בדיוק הוא זמן מסירת הפתקין בשמיני עצרת לביצוע גזר הדין רח"ל. האם ניתן לקשור את מצבינו כיום, ל'חבלי משיח' ולמלחמת גוג ומגוג, בירור האם מלחמת גוג ומגוג תתחיל בחג הסוכות, כי הפטרת שבת חוה"מ סוכות מדברת בעניין זה. חובה להתגבר על יצר ההסתכלות במכשירים הטמאים אפילו לגבי מה שקורה כעת במלחמת שמיני עצרת, ובעניין הסכנה שבראיית דברים כאלה אכזריים ונוראיים. מה עלינו לעשות בעת המלחמה, וחשיבות אמירת ויושע וגו' כאשר ההיכל פתוח.
מספר צפיות:1196
ד' מרחשון ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק האזינו - דרשת שבת שובה התשפ"ד (709)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק האזינו - דרשת שבת שובה התשפ"ד (709)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בעניין הנוסח שאומרים בימים הנוראים, "ותִכָּתבון כולכון ואנא עמכון, בספר החיים, ובספר הזכרון, ובספר מחילה וסליחה וכפרה", ובירור הדיוק בנוסח ברכת אדם לחבירו - או לציבור - בימים הנוראים עד מוצאי יוהכ"פ. ביאור מאמרו של רבי כרוספדאי [ראש השנה דף ט"ז ע"ב], שלושה ספרים נפתחים בראש השנה, אחד של רשעים גמורים, ואחד של צדיקים גמורים, ואחד של בינוניים. צדיקים גמורים, נכתבים ונחתמים לאלתר לחיים וכו', וכי ישנם 'ספרים' בשָמים? בעניין חמשת הספרים הנזכרים בפיוטים 'רחמנא', 'אבינו שבשמים', 'אבינו מלכנו' [השלמה לשיעור קודם], בירור מקום הוספת הפיסקא 'כתבנו בספר זָכִיּוֹת', ותשובה לשואלים כי מדברי מהרי"ץ משמע שישנו צורך להסמיך את 'כתבנו בספר פרנסה טובה' אל 'כתבנו בספר חיים טובים'. "הפר עצת כל אויבינו", המלה 'כל' לרבות את האויבים שבתוכנו. ביאור מהר"א הכהן ב'דרוש לתשובה', כי אנחנו מתפללים על ביטול מחשבות האויבים והשונאים שבינם לבין עצמם, והערה על דבריו. 'ספר הזכרון', מקורו מן הקדמונים, כגון רבי' עמרם גאון, וכן רש"י. האם ישנם שלשה ספרים או חמשה ספרים, יסוד גדול לגבי הכלול וצפוּן בדברי תורתנו הקדושה, כגון שמו של כל אדם מישראל, מעשים שהיו עם גדולי ישראל בעניין זה, ועל פי זה תשובה על השאלה דלעיל. בעניין 'משמרת המקדש' – מניעת הדיבור בבית הכנסת, עליו חתמו מתפללי ביהכ"נ פעו"צ ב"ב. 'אתרוגי הוד והדר' – אתרוג תימני מיוחס בכשרות בד"צ פעו"צ. בשבח הקובץ החדש דברי חפץ חלק כ"ב, והתייחסות למאמרים המובאים שם בעניין פת הבאה בכיסנין, ובדין חוזר וניעור, ומראה חוּם.
מספר צפיות:1141
ד' מרחשון ה'תשפ''ד
מדור חג סוכות!

מדור חג סוכות!

              
עשרות תכנים במדור חג סוכות, כאן באתר, כולל קטעי וידאו ואודיו לצפייה והאזנה, קבצי טקסט לקריאה ולהורדה, ספרים ומאמרים, הלכות ומנהגי חג סוכות כמסורת ק"ק תימן יע"א, עפ"י פסקיו והוראותיו של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן. קראו ושמעו ותחי נפשכם! תזכו לשנים רבות ומועדים טובים!
מספר צפיות:28141
י' תשרי ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק נצבים וילך התשפ"ג (708)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק נצבים וילך התשפ"ג (708)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בעניין הפיוט שבסליחות, אליך י"י אקרא וכו' שבט יהודה בדוחק ובצער וכו', מיהו אותו שמעי"ה הרמוז בר"ת שבמלים שבט יהודה וכו', דחיית הגירסא שכתבו חלק מסידורי הספרדים בסוף הפיוט, 'אֶל מלך יושב על כסא רחמים' [האל"ף בסגול], אין ראיה מעניין כפילות המלים בנוסח על הנסים וכו' כשם שעשית עמהם וכו', ודוגמאות לכך שהפייטנים סיימו במלים דלעיל ולא תיקנו זאת שם. ביאור הטעם שכתב מהרי"ץ זיע"א לגבי הפיוט רחמנא וכו', כי בעשי"ת מוסיפים חמש פיסקאות של כתבינן וכו' כנגד ה' אצבעות הכותבות, ושגם בפיוט אלהינו שבשמים וכו' צריכים להיות חמש פיסקאות של כתבנו בספר וכו'. המשך [לשיעור הקודם] בעניין הפיוט אראלי מרומים וכו', האם צריכים לומר לפני כן את המלים מרן דבשמיא לך מתחננין אנן וכו', ובסופו את המלים והב לן ליבא לתיובתא וכו', השלמה לגבי מי חיבר פיוט זה, וחשיבות אמירתו למרות שאיננו נכלל בי"ב הסליחות העיקריות. המלצת מרן שליט"א לומר באשמורות את הפיוט יום נעקד יצחק לקרבן עולת וכו', להר"ר יוסף בן ישראל משתא זצ"ל, לאחר הפיוט אם אפס רובע הקן וכו' או במקומו, וביאור פיוט זה בהרחבה. ביאור דברי מהרי"ץ זיע"א לגבי מנהגינו שלא תוקעים במוסף דר"ה יותר מעשר תקיעות, ובירור דברי המפרשים בעניין כמה יבבות יבבה שרה אמנו בעקידת יצחק וכו'. בעניין ה'בית האחרון' שבפיוט יום נעקד יצחק וכו', האם הוא הוספה שלא מן המקור.
מספר צפיות:1472
כ"ד אלול ה'תשפ''ג
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק כי תבוא התשפ"ג (707)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק כי תבוא התשפ"ג (707)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בירור ההלכה למעשה כאשר מרן הביא בשלחן ערוך 'סתם' ו'יש אומרים', דוגמאות לכך מתקיעת שופר ומחזזית באתרוג, דברי הרמ"ע מפאנו בעניין זה, והערה חשובה לגבי המביאים ראיה מהספר יד מלאכי, שכביכול סובר כי ההלכה היא כ'סתם'. בירור מה שכתבו מהרי"ץ והשת"ז בעניין דלעיל, ומו"מ בדבריהם. בעניין אמירת הסליחות שבארמית, כאשר האדם יחידי או כשאין עדיין עשרה. התייחסות למ"ש בספר מרכבות ארגמן, כי אוי ואבוי למי שאינו אומר את התוספת 'ותיהב לי בנין דכרין דעבדין רעותך' בנוסח בריך שמיה וכו', ביאור מדוע איננו אומרים תוספת זו, והשלמה לגבי החידוש כי במלים 'לדור ודור נודה לך ונספר תהלתך' [שבברכת מודים אנחנו לך וכו'] יש לכוין על הבנים שיהיו צדיקים וטובים. ביאור דברי מהרי"ץ זיע"א לגבי הפיסקא ב'אשמורות' למתודה חטאותיו וכו' לכן שבתי וניחמתי כי קרוב יום דיני, ודחיית הגירסא 'כי קרוב יום אסוני' משום שלא לפתוח פה לשטן, דבריו בעניין נוסח הכתובה 'בחיי ובתר חיי' ולא 'ובתר מותי' מן הטעם דלעיל, דברי מחזור אהלי יעקב בעניין הגירסא 'כי לא אדע יום דיני', והערה על תמיהתו כלפי מ"ש מהר"ח פאלאגי בעניין גירסא זו. השלמה בעניין הברכה 'תלין בטוב' כי אין בה משום פתיחת לשטן, התייחסות למכתבים שכתבו למרן שליט"א בעניין זה, וכן לנקודה נוספת המובאת במכתב השני לגבי מ"ש רש"י על הפסוק 'ערים גדולות ובצורות בשמים' כי דיברו הכתובים בלשון הבאי. ראוי ורצוי לכלול בי"ב הסליחות העיקריות, גם את הפיסקא אראלי מרומים.
מספר צפיות:1501
י"ז אלול ה'תשפ''ג
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק כי תצא התשפ"ג (706)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק כי תצא התשפ"ג (706)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בדין ס"ת שנמצאה בו טעות אשר נתגלתה לאחר שהמשיכו לקרוא, האם צריך לחזור שוב על הקריאה ממקום הטעות והלאה, מו"מ בדברי הפוסקים האחרונים ומסקנת מרן שליט"א בעניין זה. התייחסות למכתב בעניין מה שהביא מרן שליט"א [שנתבאר בשיעור מוצש"ק שלח לך] לגבי עובדיה בן שלום, וסיפור משובש המובא לגביו בספר בכת"י. המשך בעניין תשובת הגר"י איבשיץ לאותו גוי ששאל אותו לגבי נוסח ברכת רופא חולי עמו ישראל, כי המדובר על ברית מילה, ביאור כי אין חובה שהישמעאלים לקחו את עניין המילה מן התורה. השלמה לגבי דברי הרמב"ן הסובר כי אכן ניתנה רשות לרופא לרפא, אבל אסור לחולה ללכת אל הרופא וכו', פירוש בשם נכד הבעש"ט בעניין זה, והערה על דבריו. השלמה בעניין הנשמה שהיא חלק אלוה ממעל.
מספר צפיות:1390
י' אלול ה'תשפ''ג
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק שופטים התשפ"ג (705)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק שופטים התשפ"ג (705)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בדבר חשיבות המנהג לקום בימים אלו באשמורת הבוקר לומר סליחות ותחנונים, ובפרט י"ב הסליחות העיקריות, ביאור הטעם הפשוט מדוע אנו קוראים לסליחות בשם אשמורות, וארבעה פירושים חדשים לעניין זה. ביאור דברי מהרמ"ד ואלי זצ"ל הכותב כי 'טועים כל זרע אמת' ההולכים לרופאים מיד כשקופץ עליהם חולי, ודבריו בעניין רשעים שחלו והלכו לרופא ונתרפאו. תשובת בעל פלא יועץ לגבי השאלה בשביל מה צריכים רופאים, אם נגזר על האדם למות, וחיזוק למה שנהוג כי כאשר האדם חולה הוא הולך לרופא ונוטל רפואות. השלמה לגבי השאלה מדוע רואים חייבי כריתות אשר מאריכים ימים, ביאור דברי הירושלמי בדבר הקשר שבין שבועת אליהו הנביא שלא יהיה טל ומטר כי אם לפי דברו, לבין חיאל בית האלי ואחאב מלך ישראל, ביאור המלבי"ם מדוע שבועת אליהו נתקיימה ושבועת משה ויהושע לא נתקיימו, ושתי תשובות נוספות לכך המובאות בספר מעם לועז. מדוע למרות ש'ברית כרותה לי"ג מדות שאינן חוזרות ריקם', רואים כי לפעמים בעת צרה אומרים י"ג מדות ובכ"ז לא נענים. דברי המלבי"ם בעניין איזו 'זכות תולה' יכולה להיות לרשע, עד שאינו מקבל את ענשו. תירוץ עפ"י דברי המלבי"ם לגבי השאלה כיצד אפשר להבין כי הנשמה היא 'חלק אלוה ממעל', וכי אם האדם חוטא מענישים גם את הקב"ה. בשבח אמירת דברי תורה בערב שבת בביהכ"נ, ובשבח העמותה החדשה נתיבות מהרי"ץ.
מספר צפיות:1573
ג' אלול ה'תשפ''ג
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ראה התשפ"ג (704)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ראה התשפ"ג (704)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: חיזוק בעניין לימוד התורה, מן המעשה בנכד הרש"ש זיע"א שהיה מוריד נחלי דמעות כשהיה אומר ויחד לבבנו וכו' בברכת אהבת עולם. המשך בעניין בינה מלאכותית, הנגישה לכולם, וגרועה פי אלף מהאינטרנט. התייחסות למכתב בעניין הא דעבד רב יוסף סעודתא לרגל הגיעו לגיל ששים, ומה ששאל אותו אביי. תוספת דברים בעניין לעיל, בעניין עשיית סעודה בהגיע האדם לגיל ששים. דיון בהמשך דברי הכותב עמ"ש התפארת ישראל, שאדם המחוייב כרת אם נפל למשכב שלא יפנה אל הרופאים שירפאוהו. ומכתב נוסף לגבי שאלה מעניינת בעניין דלעיל. ששה תירוצים לשאלת התפארת ישראל, מדוע ישנם אנשים המחוייבים כרת ודאי ובכל זאת הם מאריכים ימים. ישנם רבים אשר חושבים עליהם שהם עשירים, ואינם אלא עניים מרודים. ביאור המעשה ביקים איש צרורות אשר נכנסו בו דברי דודו רבי יוסי בן יועזר כארס של עכנא, כיצד השפיעו עליו הדברים שחזר בתשובה בזמן כה קצר. שיבוש קריאת המלה 'אלוה', הוא כבר מאות שנים. השלמה בעניין המלה כר"ת שהיא ר"ת כ'צנה ר'צון ת'עטרנו, והאם יש לשמוח או להתעצב כאשר ראינו את החידוש שאמרנו כתוב בספרי הקדמונים.
מספר צפיות:1481
כ"ו אב ה'תשפ''ג
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק עקב התשפ"ג (703)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק עקב התשפ"ג (703)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: ביאור בעל תפארת ישראל בדרוש אור החיים, לגבי הפסוק בתהלים 'שומר כל עצמותיו אחד מהנה לא נשברה', מדוע רק העצמות ולא גם הבשר. השלמה בעניין עונש כרת, לפי הדעה כי היינו שזרעו נכרת. דבריו בהמשך שם לגבי ביקור הקבר ביום היאר־צייט או בשעת המולד או באמצע החודש, וביאור הדברים ע"י מקורם בספרי האריז"ל והמקובלים. תוספת דברים לגבי דבריו בעניין חייבי כרת אשר אינם מקבלים את ענשם בגלל שהם מתרפאים ע"י רפואות וכדו', ביאור מדוע דבריו אלו לא הובאו בספרים חוץ מספר אחד בזמנינו. השלמה לגבי דברי ספר הגן, כי מי שאינו מתפלל במקום קבוע ובציבור חייב כרת, ושכף החיים לא הביא דבריו אלו. ההלכה למעשה היא כפי המבואר בשע"ה שאין להימנע מללכת לרופאים, ואפילו הטובים ביותר, ותגובה לשואל האם הדבר מדובר לגבי כל המחלות, הן הפנימיות והן החיצוניות. תשובת הגר"י איבשיץ לשאלת גוי אחד, בביאור המלים בברכת 'רופא חולי עמו ישראל', שהרי הקב"ה הוא 'רופא כל בשר', ותשובה נוספת לשאלה זו. תשובת הגר"מ פיינשטיין בשו"ת אגרות משה לגבי מי שחייב להתענות ביום הכיפורים, וישנה אפשרות שיקבל זריקה לפני יוהכ"פ ויוכל לצום, האם הדבר מותר לו או אפילו חובה, ושלוש הערות על דבריו
מספר צפיות:1477
י"ט אב ה'תשפ''ג
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ואתחנן התשפ"ג (702)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ואתחנן התשפ"ג (702)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: כל המתאבל על ירושלם זוכה ורואה בשמחתה, השלמה לשיעור מוצש"ק מסעי התשפ"ב בעניין המעשה שירמיהו הנביא היה בוכה ומתאבל על חרבן ביהמ"ק והפילסוף אפלטון היווני שאל אותו מדוע הוא כ"כ בוכה על עצם ואבנים שנשרפו וכו', וביאור ספר קול צופיך כי 'העבר וההוה חד הוא' ואנו בוכים על ההוה והעתיד, והקשר שבין העניין דלעיל למה שהבאנו בשם התפארת ישראל לגבי עונש כרת, ושהנשמה חלק אלוה ממעל. בירור מקור הסיפור דלעיל. דברי ספר בית תפילה להר"א פאפו זצ"ל בעניין תיקון רחל, כי כל צערינו הוא על כך ששכינתא בגלותא, ותמיהה על מ"ש שם כי הקב"ה סופר דמעות אלו ומניחן בבית גנזיו וכו'. מדברי הרמב"ם נראה כי התעניות הן גם על העבר, וגם על העתיד. שיבוש האשכנזים בביטוי המלה 'אלוה', הרחבה בעניין שוא פתח באותיות גרוניות, ושיבוש אצלם בכך שהחולם עושה כביכול ישנה האות יו"ד. דברי החת"ס כי צום עשירי בטבת הוא על העתיד, וצום תשעה באב הוא על העבר. השלמה [לשיעור מוצש"ק דברים התשפ"ג] לגבי השאלה האם מותר לשבור מכשיר טמא בשבת, תוספת דברים בעניין הסינון הקיים במכשירים שהם כביכול כשרים, ולגבי סרטים 'כשרים' לילדים, ובעניין בינה מלאכותית שהיא חמורה פי אלף מן העניינים דלעיל. השלמה בעניין שלא להפסיק במ"ב המסעות שבפרשת מסעי, תשובה לשואל שהרי ישנן רק מ"א מסעות, ודברים לגבי ההנהגה בבתי אבלים כיום. בשבח הספר אור הנר ח"ב שיצ"ל לאחרונה, ובדבר הדפסה מוגדלת של חוברת 'שערי יצחק' האחרונה בזכות ידידנו הרה"ג חיים לוי הי"ו, ובעניין הכולל ללימוד בספרי חכמי תימן שיפתח אי"ה בחודש אלול.
מספר צפיות:1957
י"ב אב ה'תשפ''ג
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק דברים התשפ"ג (701)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק דברים התשפ"ג (701)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: הקדשת השיעור גם לע"נ כה"ר נסים רצאבי זצ"ל אביו של מרן שליט"א, שהשבוע ביום ו' מנחם אב חל יום היאר־צייט שלו, תנצב"ה. דברים על דרך לימודו, והשלמה בעניין חשיבות לימוד התורה בע"פ מלה במלה. בעניין מאמר חז"ל לעולם אל יפתח אדם פיו לשטן, שלוש דוגמאות לכך מן הגמרא, ותשובה לשואל מדוע בנוסח ברכת אדם לחבירו לפני השינה בלילה 'תלין בטוב' אין משום פתיחת פה לשטן, שהרי זהו מלשון הפסוק 'נפשו בטוב תלין' המדבר לגבי מיתה. ביאור הכתוב ב'רשות' לברוך שאמר, ברוך חי וקיים בלא נשמה וכו', והוא נשמה לנשמה, ברוך הוא. והשלמה לשיעור הקודם לגבי הנשמה שהיא חלק אלוה ממעל, כי מובא בבן איש חי זצ"ל שדרגת 'נשמה לנשמה' היא יותר מדרגת 'נשמה'. התייחסות למובא בעלון מפי הגר"י יוסף שליט"א לגבי המנהג שלא לאכול בשר מר"ח אב או בשבוע שחל בו ת"ב, ולגבי מנהג התימנים לאכול בשר עד סעודה המפסקת, והתייחסות למנהגים אחרים של תימנים המובאים שם, יחס רבני תימן בעבר כלפי אביו זצ"ל, והרחבה לגבי שיטות הלימוד בעיון ובבקיאות.
מספר צפיות:1712
ה' אב ה'תשפ''ג
ניתן להשיג "מיני תבלין" איכותיים - 100% תבלין

ניתן להשיג "מיני תבלין" איכותיים - 100% תבלין

    
הננו להודיע למעוניינים כי בס"ד נמשכת המכירה של "מיני תבלין" באיכות מעולה וכשרות מהודרת. פרטים בטל': 052-7635645
מספר צפיות:23914
י"ט אייר ה'תשפ''ג
תפילה להפרת עצה
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מיני תבלין וקליות

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד