-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
935 אורחים

עת צרה (מלחמה/מגיפה)

שו"ת: האם להמשיך לומר אחרי פיטום הקטורת את התפילה לעצירת המגיפה

    
מספר צפיות:5371
כ"ז ניסן ה'תשפ''ב
הסכמת מרן שליט"א לספר "החיסונים בהלכה"

הסכמת מרן שליט"א לספר "החיסונים בהלכה"

    
"אבל כיון שיש המנקפים את הלבבות להימנע מזה, ומביאים את הציבור לידי סכנה רח"ל, אזר הרב המחבר דנן כגבר חלציו ובלש בחורין ובסדקים, בכל ספרי המפרשים והפוסקים, גמר חיפוש מחיפוש ונר מנר ללבן כל חמיר"א בסוגיא זו מפי ספרים וסופרים שהדבר מותר ואדרבה מצוה וחובה, יישר חיליה לאורייתא וירבו כמותו בישראל וחפץ י"י בידו יצלח לזכות עוד ועוד את עצמו ואת הרבים בדברים טובים ומועילים, ומשפטי ה' הישרים, אכי"ר."
מספר צפיות:5260
כ"א אדר (אדר ב') ה'תשפ''ב

שו"ת: חולה קורונה שאיבד חוש טעם האם חייב באכילת בשר ושתיית יין ביו"ט

    
לכבוד מרן הגאון האמיתי והישר מאד רבינו הגדול שר התורה רבי יצחק רצאבי שליט"א. אחד שלא טועם טעם בשר בגלל הקורונה ה' ירחם. האם יש לו חיוב לאכול בשר ביום טוב? וכן אם לא טועם טעם יין, בגלל הקורונה, האם יש לו חיוב לשתות רביעית יין בחג? בברכת כהנים באהבה, כעתירת גמליאל הכהן רבינוביץ מח"ס "גם אני אודך" ו"פרדס יוסף החדש" על המועדים.
מספר צפיות:6325
ח' מרחשון ה'תשפ''ב
וידיאו! תפילה מיוחדת לרפואת חולי הקורונה, ותפילה לעצירת המגיפה

וידיאו! תפילה מיוחדת לרפואת חולי הקורונה, ותפילה לעצירת המגיפה

              
תפילה מיוחדת לרפואת חולי הקורונה, ותפילה לעצירת המגיפה, שהתקיימה במוצאי שב"ק כי תצא התשפ"א, בבית המדרש "פעולת צדיק" בני ברק, בראשות מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן. התפילות נאמרו מפי בנו הרה"ג משה רצאבי שליט"א - מח"ס בארות משה על פסקי מהרי"ץ ובנין משה על הלכות שבת ועוד, רב קהילת פעולת צדיק באלעד, וראש כולל פרי צדיק בחריש. כמו כן מצורף קובץ התפילות להורדה!
מספר צפיות:7975
י"ד אלול ה'תשפ''א
שו"ת: בענין חזרת מגיפת הקורונה שנית

שו"ת: בענין חזרת מגיפת הקורונה שנית

    
אל כבוד מרן הגאון הגדול רבינו יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן. ברצוני לשאול בעקבות חזרת המגיפת קורונה מכיון שהחיסון נחלש, האם נכון לחזור לומר את התפילה נגד המגיפה, וכן לומר את הפסוקים ויאמר אליהם ישראל וכו'? בברכת ימים על ימי מלך תוסיף וגו', ישראל מאיר חדד
מספר צפיות:2907
כ"א אב ה'תשפ''א
שו"ת ממרן שליט"א בענייני מלחמה ובעת שמיעת אזעקות

שו"ת ממרן שליט"א בענייני מלחמה ובעת שמיעת אזעקות

    
תשובות מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, לשאלות שנשאל השבוע מאת הרה"ג גמליאל הכהן רבינוביץ מח"ס "גם אני אודך" ו"פרדס יוסף החדש" על המועדים, בעניינים הקשורים לתקופת המלחמה שנסתיימה כעת בעש"ק נשא התשפ"א. כגון: אם מותר לכהן ליכנס לאוהל המת כשיש אזעקה. הזיק תוך כדי ריצה לחדר מוגן. ליכנס לבית חבירו בלי רשות כששומע אזעקה. אם מותר לאשה לטבול לפני השקיעה כשחוששת לטבול בלילה, שאז המהומות מאד קשים. הודעה למשפחת הרוג בחג. האם מותר לתושבי לוד ת"ו להוריד המזוזה מפני הפרעות. האם מותר להדליק אור בשבת על ידי קטן בחדר בטחון כאשר ישנם הרבה אזעקות . האם בשעת אזעקה שיש טילים רח"ל מותר להתחבא בתוך ארון קדוש שיש שם ספרי תורה. האם יכול אדם להתפלל שלא יפול הטיל באיזור שלו. אם יש מקום בחדר בטחון רק לכמה אנשים, ויכול להכניס לשם כששומע אזעקה או בניו או בנותיו, מי קודם. והאם יקדים כהן מפני וקדשתו.
מספר צפיות:8107
י' סיון ה'תשפ''א
שו"ת: לימוד "ליל שבועות" בעת מלחמה

שו"ת: לימוד "ליל שבועות" בעת מלחמה

    
"ברצוני לשאול לגבי הלימוד בליל שבועות, עקב המצב הבטחוני השורר בארץ ובפרט בדרומה - מקום מושבנו, ומכיון ובשעות הלילה מצויות יותר אזעקות [אצלינו ברחובות ת"ו] ואין לנו מרחב מוגן בבית הכנסת, וגם אין באפשרותנו ללכת למקום הסמוך לביהכ"נ מפאת המתפללים הזקנים. האם ניתן לבטל את הלימוד בציבור בלילה זה, ושכל אחד יקרא את התיקון בביתו?"
מספר צפיות:6602
ה' סיון ה'תשפ''א
שמונה הוכחות וראיות למנהג אבותינו הק' לאמירת "ויושע" בעמידה ובהיכל פתוח בעת צרה, וכפילת הפסוק תיפול עליהם וגו' שלש פעמים

שמונה הוכחות וראיות למנהג אבותינו הק' לאמירת "ויושע" בעמידה ובהיכל פתוח בעת צרה, וכפילת הפסוק תיפול עליהם וגו' שלש פעמים

    
"מנהג אבותינו בידינו, כי בעת צרה מאויבינו הקמים עלינו, לצערינו זה כבר נהיה 'מנהג', כך היא המסורת בידינו, משום ש'בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו, והקב"ה מצילנו מידם'. סגולה בטוחה הנהוגה אצלינו התימנים, בחונה ומנוסה, שאומרים את 'שירת הים' בעמידה. ישנם על כך סיפורי נסים ונפלאות, כי בזכות שאמרו בתפילה את שירת הים בעמידה כשההיכל פתוח, בהתרגשות ובהתעוררות ובקול רם, וחוזרים על הפסוק תִּפֹּל עֲלֵיהֶם אֵימָתָה וָפַחַד [שמות ט"ו, ט"ז] שלש פעמים, בסופו של־דבר הקב"ה איבד את כל צוררינו ואויבינו הקמים עלינו..."
מספר צפיות:3685
ג' סיון ה'תשפ''א
וידיאו! תפילה מיוחדת (נוספת) לרפואת חולי מגפת ה"קורונה" רח"ל

וידיאו! תפילה מיוחדת (נוספת) לרפואת חולי מגפת ה"קורונה" רח"ל

         
תפילה מיוחדת (נוספת ומורחבת) לרפואת חולי מגפת ה"קורונה" רח"ל, על־פי נוסח תפילה שיסד מהרי"ץ זצוק"ל לרפואת מכת האבעבועות שהיתה בזמנם, ומוגהת מכת"י, במעט שינויים הנצרכים בעת ובעונה הזאת. מאתי הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו מק"ק תימן, יסעדם אל עליון ויקוממָן. שהתקיימה במוצש"ק בשלח התשפ"א בסיום השיעור השבועי.
מספר צפיות:3102
י"ח שבט ה'תשפ''א
להורדה! חוברות "שערי יצחק" - השיעורים השבועיים האחרונים בעניין חיסון הקורונה, שנמסרו במוצש"ק וארא ומוצש"ק בא התשפ"א

להורדה! חוברות "שערי יצחק" - השיעורים השבועיים האחרונים בעניין חיסון הקורונה, שנמסרו במוצש"ק וארא ומוצש"ק בא התשפ"א

    
בעיקבות המצב ולבקשת המבודדים שבביתם או הנמצאים בסגר, חוברות "שערי יצחק" - השיעורים השבועיים האחרונים בעניין חיסון הקורונה, שנמסרו במוצש"ק וארא ומוצש"ק בא התשפ"א - הנוגעים לחיסון מפני מגיפת ה"קורונה" (כולל מסקנת מרן שליט"א לאחר ששינה את דעתו בעיקבות דברי הרב פירר הי"ו), ניתנים כעת להורדה בקובץ PDF. שיעורים אלו היו לנגד עיניו של מרן שליט"א קודם הוצאתם, והינם ערוכים מוגהים ומתוקנים, בתוספת דברים ציונים והערות. שיעורים נוספים - בקרוב! ה"מנויים לחיים" יקבלו את החוברות ישירות לביתם דרך הדואר.
מספר צפיות:3595
ט"ז שבט ה'תשפ''א
שו"ת בעניין התפילה המיוחדת לחולי ה"קורונה"

שו"ת בעניין התפילה המיוחדת לחולי ה"קורונה"

    
לכבוד מרן הגאון רבינו יצחק רצאבי שליט"א. בעניין התפילה המיוחדת לחולי ה"קורונה" (כפי שנתבארה ע"י מרן שליט"א בשיעור השבועי מוצש"ק בא התשפ"א), האם ראוי לאמרה גם ביחיד, או שכוחה דווקא בציבור עם שופרות? והאם יש איזה פרק תהילים הראוי להסמיך לזה? אביחי שרעבי, קרית ספר - מודיעין עילית
מספר צפיות:7495
י"ד שבט ה'תשפ''א
וידיאו! תפילה מיוחדת לרפואת חולי מגפת ה"קורונה" רח"ל

וידיאו! תפילה מיוחדת לרפואת חולי מגפת ה"קורונה" רח"ל

         
תפילה מיוחדת לרפואת חולי מגפת ה"קורונה" רח"ל, על־פי נוסח תפילה שיסד מהרי"ץ זצוק"ל לרפואת מכת האבעבועות שהיתה בזמנם, ומוגהת מכת"י, במעט שינויים הנצרכים בעת ובעונה הזאת. מאתי הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו מק"ק תימן, יסעדם אל עליון ויקוממָן.
מספר צפיות:8406
י"א שבט ה'תשפ''א
בעניין לקיחת חיסון נגד קורונה

בעניין לקיחת חיסון נגד קורונה

    
התחלת ביאור עניין לקיחת חיסון נגד קורונה, לחיוב ולשלילה, מבחינה הלכתית ומבחינה השקפתית. מתוך "שערי יצחק" - השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, שנמסר במוצש"ק וארא התשפ"א.
מספר צפיות:3456
ט' שבט ה'תשפ''א
הדלקת נרות שבת לבת הנמצאת בבידוד

הדלקת נרות שבת לבת הנמצאת בבידוד

    
בס"ד, שלום כבוד הרב, אני בבידוד לכן אוכל סעודות שבת בחדר, רציתי לשאול לגבי הדלקת נרות שבת האם עליי להדליק נרות שבת בחדר כי שם אני אוכלת או שאמא שלי פוטרת אותי בהדלקת נרות למרות שהיא מדליקה במקום שהם אוכלים בו?
מספר צפיות:3069
ט"ז טבת ה'תשפ''א
בעניין נישואין במוצאי שבת בתקופת הקורונה

בעניין נישואין במוצאי שבת בתקופת הקורונה

    
לכבוד מרן הגאון הגדול והאדיר פאר ישראל רבי יצחק רצאבי שליט"א. א) שמעתי שע"פ קבלה אין לערוך חתונות במוצאי שבת, האם זה נכון? ומה הדין במצב היום שמתחיל שבוע הבא סגר לכמה שבועות בגלל הקורונה, האם יהיה מותר גם ע"פ קבלה לעשות חתונה במוצאי שבת? ב) היום ערש"ק ויגש צום עשרה בטבת, האם מותר לערוך קניות ביום זה? בפרט שמתחיל סגר ביום ראשון לכמה שבועות בגלל הקורונה. ג) האם מותר לערוך חתונה היום בערש"ק ויגש צום עשרה בטבת, והסעודה יהיה כמובן בליל שבת, בגלל שיש בשבוע הבא סגר לכמה שבועות בגלל הקורונה?
מספר צפיות:3116
י"ד טבת ה'תשפ''א
בעניין הדלקת נרות חנוכה בחצר בית הכנסת בתקופת הקורונה

בעניין הדלקת נרות חנוכה בחצר בית הכנסת בתקופת הקורונה

    
למרן שר התורה האמיתי והאדיר כל רז לא אניס ליה הגה"צ רבי יצחק רצאבי שליט"א. עד חנוכה בוודאי ירחם ה' עלינו שלא יהיה קורונה אמן כן יהיה רצון, רק למען יגדיל תורה ויאדיר, רציתי לשאול אם מתפללים בחניה או בחצר, האם צריך להדליק שם נר חנוכה כמו בבית כנסת?
מספר צפיות:3303
י"ז מרחשון ה'תשפ''א
שו"ת הלכתי בעניין תפילה בבית הכנסת או בחוץ, בעיקבות מגיפת "קורונה" (ט"ז)

שו"ת הלכתי בעניין תפילה בבית הכנסת או בחוץ, בעיקבות מגיפת "קורונה" (ט"ז)

    
לכבוד מו"ר הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א. ברצוננו לשאול שאלה הלכה למעשה עבור הקהילה התימנית בחריש. בעקבות המצב והוראות משרד הבריאות להתפלל מחוץ למבנה, אנו נאלצים להתפלל בשטח פתוח. הקמנו 2 אהלים ברחבת חנייה, עד שיאפשרו לנו להתפלל במבנה קבע. התפילות כרגע בימי שבת בלבד, ברגע שיאפשרו לנו להכנס להתפלל חזרה במבנה נעזוב את המקום. האם בשלב זה שאנו מתפללים באהלים, יש לומר את ברכת מעין שבע בליל שבת או לא? (עד כה נמנענו מלאומרה, כיון שההרגשה תמיד שזו השבת האחרונה בחוץ). נודה לתשובת כת"ר.
מספר צפיות:3305
י"א מרחשון ה'תשפ''א
שו"ת הלכתי בעניין התפילה בבית הכנסת בעיקבות מגיפת "קורונה" (ט"ו)

שו"ת הלכתי בעניין התפילה בבית הכנסת בעיקבות מגיפת "קורונה" (ט"ו)

    
שלום וברכה. האם יש הוראה חדשה ממרן הגר"י רצאבי שליט"א שאין צורך כבר בשמירת ההנחיות למנוע הדבקה ממגפת הקורונה רח"ל? כי אני ראיתי בהושענא רבה: א. תפילה במקום סגור. ב. אין מסכה לאף אחד. ג. עומדים צפופים ללא מרחק כלל. אשמח אם תודיעני דעת מרן שליט"א בנידון. ייש"כ וחורף בריא.
מספר צפיות:3205
כ"ה תשרי ה'תשפ''א
שו"ת הלכתי לראש השנה בעיקבות מגיפת "קורונה" (י"ד)

שו"ת הלכתי לראש השנה בעיקבות מגיפת "קורונה" (י"ד)

    
"בעניין התפילות ביום כיפור הבעל"ט, ברצוני לשאול מה ניתן לקצר בתפילות? על מה אנחנו מוותרים בעקבות המצב שמתפללים בחוץ, תנאים לא נוחים, חם, וכדו'... ומה חייב לומר ואין לוותר? והאם הרב ממליץ לסגור את בית הכנסת, או לקיים מניין ברחבה (כשרוב בית הכנסת מבוגרים)"?
מספר צפיות:3088
ט' תשרי ה'תשפ''א
שו"ת הלכתי בעיקבות מגיפת "קורונה" (י"ג)

שו"ת הלכתי בעיקבות מגיפת "קורונה" (י"ג)

    
"למורינו שר התורה האמיתי הגאון האדיר רבי יצחק רצאבי שליט"א. א) בספר מועד לכל חי סימן ט"ו כתב שבעשרת ימי תשובה נזהרים יותר לא לישן יחידי בבית ע"ש והשאלה עתה בשעת הקורונה אדם שנמצא בבידוד לבד בחדר סגור בביתו, האם יעדיף להכניס כל משפחתו בבידוד, כדי שהוא לא ישן יחידי בבית בעשרת ימי תשובה, אולם זה יגרום גם לשאר בני הבית לא להתפלל במנין וכדומה? ב)..."
מספר צפיות:3135
ז' תשרי ה'תשפ''א
תפילה להפרת עצה
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד