-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
837 אורחים

מכתבים ושו"ת

הבהרה: המכתבים המצ"ב הנם חלק קטן ממכתבי מרן שליט"א, מה שניתן לפרסמם ושיש בהם צורך לכלל הציבור.

"פסק הלכה" בעניין פתיחת קברי ילדי תימן לצורך בדיקת דנ"א

    
"נדרשתי לחוות דעתי הענייה אודות השמה והשערורָה אשר נהיתה בארץ בעוה"ר לפני כשבעים שנה אחרי העלייה הגדולה מתימן על כנפי נשרים בשנת התש"ט, שנעלמו מאות מילדיהם הקטנים ונלקחו מחיק אמותם, ולא נודעו עד היום הזה עיקבותם. הממונים עליהם טענו שהיו חולים ונקברו, אך זה חשוד מאד כי עכ"פ היה שלא בנוכחות בני משפחתם. וכל החקירות והדרישות עד עכשיו, העלו חרס, ולשמים עולה זעקתם. והנה זה מקרוב הוחלט והוסכם ע"י השלטונות להרשות לבני משפחותיהם לפתוח את הקברים לראות ולבדוק אם אמת נכון הדבר שאכן יש שם עצמות, דהיינו שאין הקברים ריקים. וגם אם כן נמצאות שם עצמות, לעשות להם בדיקת דנ"א לאמֵּת אם הם הם..."
מספר צפיות:981
ג' כסליו ה'תשפ''א

מכתב מרן פוסק עדת תימן שליט"א למר שלום בן משה הי"ו ראש עיריית ראש העין

    
לכבוד מר שלום בן משה הי"ו - ראש עיריית ראש העין ת"ו. המלצה. הנני בא להכיר ולהוקיר בזה, את מעלת ידידנו הנכבד אלופנו ומיודענו רב פעלים לתורה ולתעודה כש"ת הרב הגאון זוהר עוקשי שליט"א המכהן כיום כראש ישיבת ברכת אברהם, לעניין מינויו לתפקיד רב העיר ראש העין, אשר בודאי משרה זו הולמתו, בהיותו יושב ושוקד שנים רבות מאד על התורה ועל העבודה, בר אוריין ובר אבהן, כל רואיו גומרים עליו את ההלל כתלמיד חכם גדול ולמדן ופה מפיק מרגליות בהלכה ובאגדה, בעל שיעור קומה ועָצמה כיד ה' הטובה עליו להבין ולהשכיל לעומק, ברשות היחיד וברשות הרבים, ביראת שמים בנועם הליכות מדות טובות ועדינות, גזע נאמנים מפארי עדת קודש התימנים, ירבו כמותו בישראל. וכל מן דין סמוכו לנא, יהא שלמא רבא עליכון ועלנא. ביקרא דאורייתא, הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו
מספר צפיות:1145
ב' כסליו ה'תשפ''א

משלחנו של מרן: חלק משאלות שהופנו השבוע ללשכת מרן פוסק עדת תימן שליט"א

    
מנהגי לווית המת, שאלה בהלכות ספר תורה, נטילת לולב בברכה לאחר הגבהה והנחה, שאלה בהלכות חליטת הבשר, בעניין מחברת הערוך, יום השנה בחודש מרחשון חסר, ניקוד המילה פתח, בעניין מראות דמים. השאלות הופנו ללשכת מרן הגר"י רצאבי שליט"א דרך מדור "צור קשר" שבאתר יד מהרי"ץ, והתשובות הועברו מפי מרן שליט"א דרך מנהל הלשכה במייל חוזר לשואלים
מספר צפיות:1090
ב' כסליו ה'תשפ''א

בעניין צוואה אשר נעשתה שלא עפ"י דעת תוה"ק

    
לכבוד מעכ"ת ידידנו הרב הגאון משה תנעמי שליט"א רב העיר רכסים ת"ו. בתשובה לשאלת כב' בעניין צוואה אשר נעשתה שלא עפ"י דעת תוה"ק, ותָקפה אינו אלא רק בכֹח הָעַרְכָּאוּת שמשפטיהם היפך דיני תורתינו הקדושה, ברור הדבר כי לצוואה זו אין תוקף עפ"י דיני תוה"ק, וממילא הסומך עליה או מוציא ממון על פיה הרי זו גזילה ברשותו. ביקרא דאורייתא הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו
מספר צפיות:1011
כ"ד מרחשון ה'תשפ''א

מה הברכה על שניצל המחופה בפירורי לחם?

    
מספר צפיות:1057
כ"ד מרחשון ה'תשפ''א

שו"ת בענייני מסורת ומנהגי תימן

    
לכבוד הג"ר רצאבי יצחק שליט"א פוסק עדת תימן, רב מוסדות וקהילת פעולת צדיק ויד מהרי"ץ עיה"ק ב"ב תובב"א, מחבר ספרי שולחן ערוך המקוצר ועוד. שלום וברכה. א. ידוע שאחרי שבטלה הסנהדרין וכו', לאט לאט נהיה מחלוקת ב"ה וב"ש, ובא"י יש את השו"ע והרמ"א. מדוע לא ננהג בא"י כל עם ישראל כאגודה אחת לפי שיטת מרן ואחרוני ספרד?...
מספר צפיות:958
י"ט מרחשון ה'תשפ''א

מאיפה לקוח האיסור להסתכל באמה?

    
שלום רב, באתר שלכם יד מהרי"ץ הובא מה שכתב מרן הגר"י רצאבי שליט"א בספרו שלחן ערוך המקוצר - אבן העזר חלק א' הלכות שמירת הברית סימן ר"ד סעיף ז' בזה הלשון: ראוי שלא להסתכל בְּאַמָּתוֹ, וקל וחומר בשל־זולתו {לז}. לא מצאתי מאיפה המקור המדויק. הלכתי גם למקור, ולא מצאתי בסעיף הזה. ברצוני לשאול, מאיפה לקוח האיסור להסתכל באמה? בברכה, לירן אהרן
מספר צפיות:966
י"ח מרחשון ה'תשפ''א

שאלה בעניין כתובה אשר רשמו בה תאריך בלשון זכר במקום בלשון נקיבה

    
למרן שר התורה פאר ישראל והדרו בלעה"ר הגה"צ רבי יצחק רצאבי שליט"א. שאלה דחוף למעשה, אם רשמו בכתובה השנה תשפ"א, בתאריך, שמונים ואחד [בלשון זכר], במקום לרשום שמונים ואחת [בלשון נקיבה], האם זה מעכב? והאם עדיף לכתוב כתובה חדשה, או שאין שום צורך להחליף הכתובה? בברכת כהנים באהבה כעתירת גמליאל הכהן רבינוביץ, מח"ס "גם אני אודך" ו"פרדס יוסף החדש" על המועדים.
מספר צפיות:978
י' מרחשון ה'תשפ''א

בעניין הנחת תפילין של רבינו תם

    
שלום כבוד מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א. ברצוני לשאול, האם בהנחת ב׳ זוגות של רש״י ור״ת בבית כנסת תימני נחשב כיוהרא? האם ראוי לחוש לסברת האריז״ל בהנחת ב׳ זוגות ביחד? ואם אפשר לשאול מה הרב נוהג בהנחת תפילין של ר״ת? בברכת שבוע טוב, הק׳ דניאל שאער יצ"ו
מספר צפיות:983
י' מרחשון ה'תשפ''א

המלצת מרן שליט"א לקהילת התימנים בעפולה

    
"בהיות אמת וצדק כי נדברו יראי ה' איש אל רעהו בעיר עפולה בשכ' גבעת המורה, כעשרים משפחות של אברכים יקרים מסלתה ומשמנה של ק"ק תימן יע"א, בראשות ידידנו אלופנו ומיודענו הרב מאיר שרעבי יצ"ו, להיקהל כאיש אחד בלב אחד בתפילה בבית הכנסת, וכעת האפשרות היא במקלט שהעמידה העיריה לרשותם, ולצורך השיפוצים נחוץ להם סכום של 150,000 ש"ח (מאה וחמשים אלף ש') שנאלצים לפנות לציבור שיתמוך בידם ..."
מספר צפיות:750
י' מרחשון ה'תשפ''א

נושאים שונים לבירור עם מו"ר שליט"א

מספר צפיות:1001
י' מרחשון ה'תשפ''א

שאלה בעניין עטיפת ציצית כהלכתה

    
שלום עליכם רבינו ומורינו הגר"י רצאבי שליט"א. בספר הידור עטיפת הציצית כהלכתה של הרב אוריאל חוברה, הנפקא מינה להלכה שעטיפת הציצית היא דווקא שב׳ לפנים וב׳ לאחור, בטענה שכך מביא בעל העיטור. כיצד צריך לנהוג? בברכה דניאל שאער.
מספר צפיות:972
א' מרחשון ה'תשפ''א
תמיכת מרן שליט"א במועמדות הרה"ג זוהר עוקשי שליט"א כרבה הראשי של העיר ראש העין ת"ו

תמיכת מרן שליט"א במועמדות הרה"ג זוהר עוקשי שליט"א כרבה הראשי של העיר ראש העין ת"ו

    
מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, ביחד עם שורת רבנים בכירים נוספים בעיר ראש העין ומחוצה לה, חתמו על מכתבי תמיכה במעומדות הרה"ג זוהר עוקשי שליט"א כרב העיר ראש העין ת"ו מטעם הרבנות הראשית והמועצה הדתית. הרה"ג זוהר עוקשי שליט"א ידוע כת"ח מופלג וכראש ישיבה ומורה הוראה בישראל. מרן הגר"י רצאבי שליט"א בירכו בחום ובאהבה רבה, שיזכה לשבת על כסאו כרב העיר במהרה, לתפארת העיר ראש העין, ולתפארת עדת תימן בפרט, ושיזכה להגדיל תורה ולהאדירה, אכי"ר.
מספר צפיות:1460
ד' תשרי ה'תשפ''א

שו"ת בעניין מינוי רב לקהילה

    
א. האם יש חובה על קהל למנות רב ומנהיג עליו (כמ"ש בשו"ת משנה הלכות ח"י סי' קס"ג). ב. האם יש דין קדימה לרבנים שגרים במקום, על פני רב ממקום אחר (ואולי יש חילוק בגדלות, אבל בסתמא מה הדין בכה"ג). ג. מה עדיף רב גדול בתורה וירא"ש שלא יודע כ"כ לדבר לדור (יצויין שהוא גופא צעיר הוא) או רב אחר שיודע לדבר. ד. מהם תפקידיו וסמכויותיו של רב בית הכנסת. אבקש מחילה קדם מרן על גזל הזמן, ואסיים בברכה, לבריאות איתנה אושר ועושר בגבולו כל הימים אמן!
מספר צפיות:2147
כ"ט סיון ה'תש"פ
תמיכת מרן שליט"א במינוי הרה"ג שאול אחרק שליט"א כרבה הראשי התימני של העיר אלעד

תמיכת מרן שליט"א במינוי הרה"ג שאול אחרק שליט"א כרבה הראשי התימני של העיר אלעד

    
מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, ביחד עם שורת רבנים נוספים בעיר אלעד, חתמו על מכתב תמיכה במינוי הרה"ג שאול אחרק שליט"א כרב העיר התימני בעיר אלעד ת"ו. מרן שליט"א כתב בהסכמתו בזה"ל: "לטובת גיבוש ק"ק תימן בעיר אלעד והתימנים, הוסכם ע"י רבני המקום להעמיד בראש הרבנים את הרה"ג שאול אחרק שליט"א, ולכן הנני מצטרף עמהם לתמוך בו, ואיש את רעהו יעזורו, וחפץ י"י בידם יצלח", אכי"ר.
מספר צפיות:2511
ו' תמוז ה'תש"פ
לגבי גלילת מזוזה הנהוגה בימינו, מדוע הדרך לגלול אותה ולא להשאירה פשוטה (אפילו עם כיסוי מתאים)? ומה המקור למנהג זה

לגבי גלילת מזוזה הנהוגה בימינו, מדוע הדרך לגלול אותה ולא להשאירה פשוטה (אפילו עם כיסוי מתאים)? ומה המקור למנהג זה

    
"אך הצדוקים והקראים מכחישי התושבע"פ, פירשו המקרא כפשוטו וכתבתם על מזוזות ביתך, לחקוק ממש על האבן, ולנגדם אחז"ל בגמ' מנחות דף לד. יכול יכתבנה על האבנים, נאמר כאן כתיבה, ונאמר להלן כתיבה, מה להלן על הספר, אף כאן על הספר וכו' יעוש"ב, וכמו שביארנו בס"ד בעיני יצחק שם שבאו חז"ל להוציא מדעותיהם הכוזבות, ושלפי זה אזלא לה הוכחת הגרח"ק בספרו מזוזות ביתך מגמ' זו שבדיעבד כשר אם קבע המזוזה כשהכתב גלוי לעיני הרואים יעו"ש."
מספר צפיות:1378
כ' סיון ה'תש"פ

בדין ההתקנים שקובעים הרופאים תוך הרחם, כשיש צורך והיתר למנוע הריון

    
"להוציא מלב הטועים אוסיף כי נצטערתי לשמוע שישנם מתי מעט המתעקשים ונשענים להתיר בזה עפ"י מה שכתבתי בשו"ת עולת יצחק חלק א' סימן קע"ד הנז"ל, וטוענים דלפום קושטא לא חזרתי בי. שזה אינו, ולא ידעתי מה הם שׂחים. והלא החל ממהדורא שנייה של ספר תשובותי הנז"ל הוספתי הערה שם בסוף העניין בזה"ל, נ"ב חזרתי בי, כי לפי מה שנתברר לי אחר כך אין להקל בזה, ויתבאר בס"ד תשובה אחרת ע"כ. והדברים ברורים. ומרוב פשיטותם לא הייתי צריך לכתבם, לולא שכת"ר ביקשני להעלות זאת בהדיא על הכתב..."
מספר צפיות:1676
י"ח טבת ה'תש"פ
"דעת תורה – לכל מאן דבעי"

"דעת תורה – לכל מאן דבעי"

    
"וכבר מפורש בפוסקים וברמב"ם סוף הל' תלמוד תורה, אדם שביזה ת"ח בפרהסיא אסור לו למחול על כבודו, ואם מחל נענש מפני שזה בזיון התורה. אלא נוקם ונוטר הדבר כנחש עד שיבקש ממנו מחילה ויסלח לו ע"כ. והכוונה שינדה אותו כמבואר למעיין שם, והפרטים הלכה למעשה מפורשים ביתר הרחבה בשלחן ערוך המקוצר סי' קס"ג סעיף י"ד..."
מספר צפיות:1884
י"ח כסליו ה'תש"פ
תמיכת מרן שליט"א במועמדות הרה"ג שמואל צברי שליט"א כרבה הראשי של העיר בני ברק

תמיכת מרן שליט"א במועמדות הרה"ג שמואל צברי שליט"א כרבה הראשי של העיר בני ברק

    
מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, ביחד עם שורת רבנים ספרדים בכירים נוספים בעיר בני ברק, ובראשם חבר מועצת חכמי התורה הגר"ש בעדני, והגר"ש בן שמעון, והגר"מ פחימא, חתמו על מכתב תמיכה במעומדות הרה"ג שמואל צברי שליט"א כרב העיר בני ברק מטעם הרבנות הראשית והמועצה הדתית. הרה"ג שמואל צברי שליט"א ידוע כת"ח מופלג ומחבר סדרת הספרים "ספר השיטות" על הלכות איסור והיתר, נדה וטבילה, שבת, שחיטה וטריפות, וכראש מוסדות דרכי אי"ש בעיר ב"ב. מרן שליט"א ברכו בחום ובאהבה, בהיותו מכירו מזה כ-30 שנה, שיזכה לשבת על כסאו כרב העיר במהרה, לתפארת העיר בני ברק ולתפארת עדת תימן בפרט, ושיזכה להגדיל תורה ולהאדירה, אכי"ר.
מספר צפיות:2973
ל' סיון ה'תשע''ט
קריאה נאמנה - על חובת הזהירות מחמץ שעבר עליו הפסח במתחם הדיוטי פרי בנתב"ג

קריאה נאמנה - על חובת הזהירות מחמץ שעבר עליו הפסח במתחם הדיוטי פרי בנתב"ג

    
"יש בעלי עסקים בשדה התעופה שיש ברשותם חמץ ובפרט משקאות חריפים כמו סוגי הויסקי למיניהם, וחלק מסוגי הוודקה ועוד משקאות שהם חמץ בפסח. וממשיכים למכור חמץ בימות הפסח כמו בימות החול... וברור שכל החמץ שהיה ברשותם ולא נמכר לגוי, אסור ואין לו שם היתר... ואין לקנות שום דבר של חמץ, רק בבתי עסק שעשו מכירה כדת וכדין". פורסם בעש"ק בחוקותי ה'תשע"ט, בגליון 'עונג שבת' – המוסף התורני של עיתון 'יום ליום'.
מספר צפיות:1799
כ"א אייר ה'תשע''ט

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
ארז יחיאל
טריתא
מועדי השם
מיני תבלין וקליות
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
שר שלום קשת
מצות מסורת
אור ההלכה
פעולת צדיק
ת"ת עטרת חיים
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד