-
ל"ג בעומר בקבר רשב"י זיע"א
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
694 אורחים

ל"ג בעומר

בעניין הפיוט ששרים החסידים בל"ג בעומר - 'לכבוד התנא האלוהַי, רשב"י', בניקוד פתח, שזהו חירוף וגידוף

    
תגובה לשאלות בעניין החסידים וההונגרים השרים בל"ג בעומר ומבַטְאים את המלה 'האלהַי' בפתח תחת האות ה"א, בפיוט לכבוד התנא האלֹהַי רבי שמעון בר יוחאי, שזהו חירוף וגידוף, ושמא זאת גם סיבה להריגת מ"ה הנספים באסון ל"ג בעומר במירון, כי אלה"י בגימטריא מ"ה עם הכולל, וזה חידוש מרעיש. ביאור העניין שרשב"י נקרא 'פני האדון י"י'. בענייני חירוף וגידוף, לא משנה מה הכוונה אלא כיצד היא האמירה, ודוגמאות לכך. אפילו בפיוטים ושירים, אם עיוות את המלים מחוסר השגחה, הוא מבזה בכך את השי"ת, והשגגות נחשבות כזדונות. מתוך "שערי יצחק" - מוצש"ק נשא, בהעלותך, חוקת ובלק - שנת התשפ"א
מספר צפיות:3385
ט"ז אייר ה'תשפ''ב
לעיון דיגיטלי! ספר אמת צרופה - מאת הרה"ג יניב דהרי שליט"א

לעיון דיגיטלי! ספר אמת צרופה - מאת הרה"ג יניב דהרי שליט"א

  158 עמ'  158 עמ'
בו ידובר בעניין יתרון 'האמונה התמימה' הגבוהה מעלה מעלה משכל וחכמה, חסרון החקירה בשכל והגיון אנושי המוגבל בתבנית 'חקות שמים וארץ', המכשיל בני אדם עדי שאול, ולכדי כפירה בתורה ובחכמי ישראל לדורותיהם רח"ל. ובעניין חשיבות לימוד 'תורת החן', החלק הרביעי בפרדס התורה הקדושה, שנמסר מפי הגבורה לאדם הראשון והאבות, וממשה רבינו ע"ה במסורה ליחידים הראויים אשר בכל דור ודור, השתלשלותה דרך ספר הזוהר הקדוש, קבלת הקדמונים, האר"י הקדוש, הרמח"ל, הגר"א והבעש"ט, עד דורנו אנו, להאיר נשמות דור עקבתא דמשיחא דייקא, שישתוקקו ויכמהו לאמת התורה ולדבקות בה' יתברך, כהכנה לגאולה השלמה אשר בא תבוא במהרה אמן. ניתן להשיג את הספר אצל הרב המחבר בטל': 058-3272772 טלפקס: 153-88665068, או במכון פעולת צדיק 052-7635645
מספר צפיות:18902
ט"ז אייר ה'תשפ''ב
דעת מרן שליט"א בנוגע למפרשי ספר הזוהר ולספר הסולם

דעת מרן שליט"א בנוגע למפרשי ספר הזוהר ולספר הסולם

    
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבינו יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, שנמסר במוצש"ק שמות התש"ע: "בכל אופן אני חושב שהפירוש "מתוק מדבש" נעשה לאפוקי מפירוש הסולם. בעל מתוק מדבש היה כידוע צדיק גדול... כל ימיו עסק בענייני קדושה וטהרה וחיזק מאד את זה, וזכה לחבר פירוש על כל ספר הזוהר הקדוש..."
מספר צפיות:17921
ט"ז אייר ה'תשפ''ב

בפיוט בר יוחאי, צריך לגרוס "תעלומה, ואין קורא לה" (ולא "תעלומה ואין, קורא לה")

    
מתוך "שערי יצחק" – השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, שנמסר במוצש"ק אמור, ובמוצש"ק בהר ובחוקותי, ומוצש"ק קרח, שנת התשפ"א.
מספר צפיות:2569
ט"ז אייר ה'תשפ''ב

"דעו את מי אתם מחליפין במי"

    
"ישנו ספר, חוברת, בשם 'דברי צדיקים וזכרונם'. מישהו שכתב קצת, על תולדות חכמי תימן וספריהם. הוא דן שם, מי חיבר את מדרש הגדול, ומה מהרי"ץ כתב על כך. מוזכר שם, שמהרי"ץ כתב כך וכך. הוא [יוסף קאפח] הוציא זאת לאור, ופתאום הוא כותב הערה על כך [שם דף י"א אות כ"ה]. מה ההערה שהוא כתב? מי זה מהרי"ץ? תשמעו טוב, איך הוא מסביר, מי זה מהרי"ץ: "הוא כתב בסידורו דברי ניחוש ועוננות על פי חָלוּת התקופות". שמעתם מי זה מהרי"ץ? זה שכתב 'דברי ניחוש ועוננות'. זהו. לא שחיבר פירוש עץ חיים, ולא שחיבר שו"ת פעולת צדיק, ולא כלום. מי דיבר על ניחוש ועוננות? מה הקשר? אתם מבינים, איזו רשעות יש בכך?"
מספר צפיות:5622
י"ח אייר ה'תש"פ

מה הפירוש "קו ירוק מחדש חדשים" שבפיוט בר יוחאי

  3:58 דק'  3:58 דק'
מספר צפיות:24909
י"ח אייר ה'תש"פ

דברי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א והרב הגאון הראשל"צ הרב יצחק יוסף שליט"א על כת הדרדעים

    
מספר צפיות:7250
י"ז אייר ה'תשע''ח

קריאה בספר הזוהר הקדוש בהשתתפות מרן שליט"א (ה'תשע"ד)

       15 דקות  15 דקות
שנאמרה במסגרת הילולת רשב"י זיע"א שנערכה בסיום השיעור השבועי במוצש"ק בחוקותי ליל ל"ג בעומר ה'תשע"ד. סיום זוהר שיר השירים, וקטע מתוך "אידרא זוטא".
מספר צפיות:19245
י"ח אייר ה'תשע''ד

הילולת רשב"י זיע"א - בני ברק (ה'תשע"ג)

  9 תמונות  9 תמונות   54:00 דקות  54:00 דקות
קטעי וידיאו נבחרים מתוך הילולת רשב"י זיע"א שנערכה בליל ל"ג בעומר מוצש"ק אמור התשע"ג כולל הדלקת נרות, סיום ארבעה ועשרים, סיום ספר הזוהר הקדוש, סעודה רביעית, דברי תורה וברכת המזון
מספר צפיות:19201
י"ט אייר ה'תשע''ג

האם התימנים נהגו לעשות "הדלקה" - מדורה בל"ג בעומר?

    
כתב מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א בהערות עיני יצחק על שלחן ערוך המקוצר סימן צ"ב הלכות ימי ספירת העומר [אמצע הערה י"ד] בזה"ל: "מנהג עשיית מדורות אש וכיוצא בזה בל"ג בעומר, לא נהגו בתימן. רק אין נופלין בו על פניהם ואין אומרים אל ארך אפים, ולא למנצח יענך וגו'".
מספר צפיות:5735
ט"ז אייר ה'תשע''ח

"הנסיון לכבות את הזוהר"!

    
על מה נזעקו גדולי ישראל בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה? | שליחי ההשכלה ואליאנס מגיעים לתימן ומצליחים להשפיע על אחד הרבנים (קאפח) להכחיש את ספר הזוהר עפ"ל. הקהילה נקרעת ל'דרדעים' ו'עקשים' וספרים בעד ונגד מתחברים | גדולי ישראל נזעקים "להגן על ספר הזוהר". מתוך עיתון "יתד נאמן" - מוסף שבת קודש פרשת אמור ה'תשע"ח (עמ' 20-24). בסיום הכתבה מובאת עדותו של מרן שליט"א לגבי פסק הגרי"ש אלישיב זצוק"ל בעניין הדרדעים בזמנינו.
מספר צפיות:6507
י"ח אייר ה'תשע''ח

קריאה שלא להפיץ צרכי גניזה במירון

    
בעקבות המקרים העגומים שאירעו בשנים האחרונות בל"ג בעומר במירון, שדברים הטעונים גניזה התגלגלו בחוצות בבזיון נורא באלפי אזכרות השם הנרמסים תחת רגלי ההמון הפוקדים את ציונו של התנא רשב"י זיע"א, יצאו גדולי ישראל שליט"א - ובכללם מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - באזהרה חמורה שלא לחלק או להפיץ דברי גניזה בהילולת רשב"י במירון ובשאר מקהלות עם, בכדי למנוע חילול הקודש.
מספר צפיות:6253
ט"ז אייר ה'תשע''ח

בעניין: מנהג ההילולא בל"ג בעומר

    
מתוך שיעורי מרן הגאון הגדול רבי יצחק רצאבי שליט"א [כתבי התלמידים, עדיין בכת"י], הנמסרים "בסגנון ישיבתי" מדי ליל ששי בביתו של מרן שליט"א בבני ברק, בפני בחורי הישיבות גדולות הקד', שע"י התאחדות בני התורה "תוצאות חיים" - בני ברק. השיעור נמסר במוצש"ק בהר ובחוקותי שנת ה'תש"ע. יישר כח לעורך הרב ישראל מאיר חדד שליט"א.
מספר צפיות:6317
י"ד אייר ה'תשע''ח

סיפור על נס שנעשה ע"י מהרי"ץ זיע"א בליל ל"ג בעומר

    
מתוך המאמר: מהרי"ץ, לידתו ונפלאותיו, מאת מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א – פוסק עדת תימן, שפורסם בקובץ התורני "דברי חפץ" חלק רביעי
מספר צפיות:5756
י"ד אייר ה'תשע''ח

ביאור ההבדל בין מינות לבין דרך מינות.

    
מספר צפיות:5903
ח' אייר ה'תשע''ח

בעניין מעלת ספר הזוהר הקדוש, וסגולת הלימוד בו בפרט בזמנינו, לרגל מצבנו. ובדבר מעלת הפירוש "מתוק מדבש", והנסיון הקשה שהיה למחבר זצ"ל.

    
מספר צפיות:6652
ח' אייר ה'תשע''ח

דברי מהרי"ץ זיע"א בעניין מעלת אמירת "בריך שמיה" בעמידה, וחשיבות אמירת "בריך שמיה" במנחה של־שבת יותר מבשחרית של־שבת.

    
מספר צפיות:5705
ח' אייר ה'תשע''ח

ההבדל בין רשב"י זיע"א לפני כניסתו למערה, לבין רשב"י לאחר שיצא מן המערה.

    
מספר צפיות:4906
ח' אייר ה'תשע''ח

מעלת ידיעת סודות התורה, ודברי הזוה"ק על הפסוק "אם לא תדעי לך היפה בנשים צאי לך וגו'". הבנת הגעיא המלה "נוטרה". האות יו"ד, ועניין המדה העשירית שהיא מדת מלכות, הכוללת את כל עשרת הספירות.

    
מספר צפיות:4944
ח' אייר ה'תשע''ח

ביאור דברי ספר הזוהר הקדוש על הפסוק "ויהיו הכרובים פורשי כנפים למעלה". הבנה נוספת מדוע המלה "לִֽפְֽנֵי" באה בשתי געיות.

    
מספר צפיות:4769
ח' אייר ה'תשע''ח

כיצד להתייחס בזמנינו לחרם על כת הדרדעים?

    
מספר צפיות:16454
ז' אייר ה'תשע''ח

הוי זהיר בקרית שמע ובתפילה (פרקי אבות)

    
קושיות עצומות על דברי החתם סופר במשנה במסכת אבות "הוי זהיר בקרית שמע ובתפילה וכו'", מיהו רבי שמעון שאמר זאת, ותמיהות על גופם של דברים. סתם ר' שמעון, הוא רשב"י. רמ"ח תיבות בק"ש, בצירוף ה' אלד'יכם אמת.
מספר צפיות:6038
א' אייר ה'תשע''ח

ההבדל בין נבואה לבין רוח הקודש. הבנת דברי מהרי"ץ בפיוט בר יוחאי נמשחת אשריך 'שמן ששון מחבריך', והאם רשב"י זיע"א היה נביא.

    
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק חוקת ובלק שנת ה'תשע"ג
מספר צפיות:5858
ה' ניסן ה'תשע''ח

קושיות עצומות על דברי החתם סופר במשנה במסכת אבות "הוי זהיר בקרית שמע ובתפילה וכו'", מיהו רבי שמעון שאמר זאת, ותמיהות על גופם של דברים. סתם ר' שמעון, הוא רשב"י. רמ"ח תיבות בק"ש, בצירוף ה' אלד'יכם אמת.

    
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק בהר ובחוקותי שנת ה'תשע"ג
מספר צפיות:5321
ה' ניסן ה'תשע''ח

פירוש "בר יוחאי נמשחת אשריך, שמן ששון מחבירך". מה היה גָדלו האמיתי של ספר הזוהר המקורי שנכתב ע"י רשב"י זיע"א, ויישוב הסתירות בעניין זה. מדוע דווקא ספר הזוהר נקרא "הזוהר הקדוש", ושגם בש"ס גנוזים סודות ורמזים. סיום ספר הזו

    
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק אמור שנת ה'תשע"ג
מספר צפיות:10050
ה' ניסן ה'תשע''ח

מה חטאו של רשב"י שהיה צריך לשבת במערה י"ב שנים.

    
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק בהר שנת ה'תשע"ב
מספר צפיות:4845
ה' ניסן ה'תשע''ח

עשיית מדורות בל"ג בעומר, מנהג תליית ושריפת המן במדורה, והקשר שביניהם.

    
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק אמור שנת ה'תשע"ב. והשלמה מתוך השיעור השבועי מפי מרן שליט"א שנמסר במוצש"ק בהר שנת ה'תשע"ב.
מספר צפיות:5271
ה' ניסן ה'תשע''ח

פיוט בר יוחאי בנוי לפי עשר ספירות, דקדוקי קריאה בפיוט, פירוש "וחרב הוצאת מתערה שלפת נגד צורריך".

מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק אמור שנת ה'תשע"ב
מספר צפיות:4622
ה' ניסן ה'תשע''ח

עניין השמחה בל"ג בעומר, יומא דהילולא לרבי שמעון בר יוחאי זיע"א וריבוי אור בעת לימוד הזוה"ק ביום זה.

    
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק אמור שנת ה'תשע"ב
מספר צפיות:4620
ה' ניסן ה'תשע''ח
פיוט בר יוחאי מאת החזן אדיר ושדי הי"ו

פיוט בר יוחאי מאת החזן אדיר ושדי הי"ו

    
חדש באתר! פיוט בר יוחאי מאת החזן אדיר ושדי הי"ו, כולל תוספת בית: בר יוחאי יֵחַדְתָּ עשר ספירות. מֵאֵין סוף, בחביון העוז נסתרות. סובלים את העולם, י"י בם להורות. וסוד המאורות יענו אשריך:
מספר צפיות:7165
ט"ז אייר ה'תשע''ה

שו"ת: תספורת בליל ששי, כאשר חל ל"ג בעומר ביום ראשון

    
שאלה: בשנה זו (ה'תשע"ד), שחל ל"ג בעומר ביום ראשון, האם מותר להסתפר כבר בליל ששי, דהיינו יום חמישי בלילה, או שצריך להמתין עד יום ששי בבוקר? תשובת מרן שליט"א: עדיף להסתפר ביום ששי, ואפשר כבר משעות הבוקר, ואין צורך להמתין עד חצות היום. אולם אם הדבר קשה, אפשר להסתפר גם בליל ששי, דהיינו ביום חמישי בלילה, הנקרא "במעלי שבא".
מספר צפיות:6462
ט"ו אייר ה'תשע''ד

פיוט "בר יוחאי" בניקוד תימני כפי מסורת ק"ק תימן

    
להורדה! פיוט "בר יוחאי" בניקוד תימני כפי מסורת ק"ק תימן נע"ג, עפ"י נוסח מהרי"ץ זיע"א [כגון "מוֹשָב טוב" - השי"ן בקמץ, כפי שניקד מהרי"ץ זיע"א בכתב ידו], עם הפיסוקים הנכונים שבבתי הפיוט [כגון "את כרוב, ממשח זיו דורך"], ובתוספת הבית "בר יוחאי, יחדת עשר ספירות וכו'", ועוד. הכל בהגהתו המדוקדקת של מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן.
מספר צפיות:10341
ט"ו אייר ה'תשע''ד
הילולת רשב"י וסעודה רביעית - ל"ג בעומר התשע"ד

הילולת רשב"י וסעודה רביעית - ל"ג בעומר התשע"ד

    
מספר צפיות:15965
י"ב אייר ה'תשע''ד
חדש! עלון "תוצאות חיים" אייר התשע"ג

חדש! עלון "תוצאות חיים" אייר התשע"ג

    
יוצא לאור ע"י התאחדות בני התורה בנשיאות מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א. כולל: "משלחן מלכים" מתורת רבינו מרן שליט"א. דבר המערכת - "לאורו נלך". מעניינא דיומא. מדור מ"בני החבורה" בדעת הרמב"ם בדין לבישת כובע בשבת. ועוד.
מספר צפיות:327
כ' אייר ה'תשע''ג
הילולא דרשב"י זיע"א וסיום ספר הזוהר הקדוש (התשע"ג)

הילולא דרשב"י זיע"א וסיום ספר הזוהר הקדוש (התשע"ג)

שתתקיים אי"ה במוצאי שבת קודש "אמור" ליל ל"ג בעומר ה'תשע"ג, במסגרת השיעור השבועי של מרן הגאון רבינו יצחק רצאבי שליט"א. הדלקת נרות, אמירת פיוט "בר יוחאי" ברב עם וסעודה רביעית. ברוכים הבאים!
מספר צפיות:5971
ה' אייר ה'תשע''ג

הילולת רשב"י ה'תשע"ב

  7 תמ'  7 תמ'   53:00 דק'  53:00 דק'
שהתקיימה בליל ל"ג בעומר במסגרת השיעור הקבוע לבחורי הישיבות הקד' שיחי' המתקיים מדי ליל ששי בבית מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א. בתוכנית: קריאה בצוותא בספר הזוהר הקדוש. שיעורו של מרן שליט"א, ברכות, הדלקת נר ואמירת פיוט בר יוחאי.
מספר צפיות:20687
ה' אייר ה'תשע''ג

סדר תגלחת הקטן - "חלאקה"

    
מספר צפיות:11474
ה' אייר ה'תשע''ג

מאמר שמעון בן יעקב ורבי שמעון בר יוחאי

    
מדוע אחי יוסף לא העלו בדעתם כי מטמון מצאו באמתחותיהם. ביאור דברי מהרי"ץ בטעם תרגום מטמון, סימן. סודות הזוהר הקדוש הטמונים, נמצאים באמתחות התורה. ויוצא אליהם את שמעון, זה רבי שמעון בר יוחאי. ארבעה טעמים מדוע אומרים רבי שמעון "בַּר" יוחאי, ולא בֶּן יוחאי. מדוע נתייסדו הקדיש והזוהר הקדוש בלשון ארמית. שני טעמים למה נקרא רשב"י שַׁבָּת. "את" שמעון, לרבות רבי עקיבא. אי נמי שיצא רשב"י מן המערה מלא וגדוש בסתרי תורה בתים שהוסיפו חכמי תימן לפיוט בר יוחאי, יֵחַדְתָּ עשר ספירות וכו' ' מהו אין סוף, וסוד המאורות. ראוי להנהיג תוספת זו כיום בכל המקומות
מספר צפיות:9861
ט"ו אייר ה'תשע''ד

הפיוטים שבדיואן וההבנה בהם עפ"י הזוהר הק'

    
מספר צפיות:5775
ט"ו אייר ה'תשע''ד

הדלקת נרות לעילוי נשמת הנפטרים או הצדיקים

    
מספר צפיות:25215
ט"ו אייר ה'תשע''ד

ל"ג בעומר שחל ביום א'

מספר צפיות:15732
ט"ו אייר ה'תשע''ד

הילולא דרבי שמעון בר יוחאי זיע"א תשע"א

מספר צפיות:5598
ט"ו אייר ה'תשע''ד

הוספת הבית "יחדת עשר ספירות" בפיוט בר יוחאי ומעלתו

    
מספר צפיות:6127
ט"ו אייר ה'תשע''ד

מדוע נקרא רבי שמעון בר יוחאי ולא בן יוחאי

    
מספר צפיות:11134
ט"ו אייר ה'תשע''ד

לוח לימוד "עמוד יומי" בספר הזוהר הקדוש

    
מתוך ספר "אור ההלכה" מהדורא חדשה, באדיבות העורך הרה"ג מאיר לוי שליט"א
מספר צפיות:8172
ט"ו אייר ה'תשע''ד

תוספת בית לפיוט בר יוחאי

         
מספר צפיות:6059
ט"ו אייר ה'תשע''ד

כללים יסודיים בעניין לימוד הזוהר והתיקונים

    
מספר צפיות:11183
ט"ו אייר ה'תשע''ד

מה המקור של"ג בעומר הוא יומא דהילולא דרשב"י

    
מספר צפיות:7025
ט"ו אייר ה'תשע''ד

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מיני תבלין וקליות
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מצות טעמו וראו
פעולת צדיק
מנויים לחיים
עבור לתוכן העמוד