-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
559 אורחים

על הפרק

הזמנה לחתונת בנו של ידידנו הרה"ג איתמר כהן שליט"א

הזמנה לחתונת בנו של ידידנו הרה"ג איתמר כהן שליט"א

    
לק"י. לכל רעי וידידי. ראו נא הזמנה זו כהזמנה אישית ממש. אשמח מאד לראותכם משתתפים בשמחתנו. ממני מוקירכם הצעיר איתמר חיים הכהן יצ"ו
מספר צפיות:437
ח' סיון ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק במדבר התשפ"ד (742)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק במדבר התשפ"ד (742)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור:
מספר צפיות:1447
ג' סיון ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בחוקותי התשפ"ד (741)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בחוקותי התשפ"ד (741)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: הצטרפות למכתבו של הגר"מ צדקה שליט"א - בחתימת רבנים נוספים - לחיזוק עניין פגעי הטכנולוגיה. עפ"י שיטת הדילוגים בתורה, נמצא כי ישנו קטרוג גדול וחרון אף על ישראל, ובירור האם שיטת הדילוגים נעשית עפ"י נוסח תימן, והכתר של בן אשר. בעניין תשובת מהרי"ץ לגבי צורת כתיבת שש השורות שלפני פרשת האזינו, שכתב כי טוב להחמיר ולהשוות את השיטות, תמיהת מרן שליט"א על כך שהרי אבותינו נע"ג העתיקו את ספרי התורה שלהם מהרמב"ם עצמו. ומכאן הוכחה נוספת כי כתר ארם צובא המצוי כיום, איננו הכתר אשר ממנו העתיק הרמב"ם. מדוע שירת האזינו נכתבת בשני הצדדים ועם ריוח אחד באמצע, ואילו שירת הים נכתבת אריח ע"ג לבינה ולבינה ע"ג אריח? הוכחות כי הרווחים שבצדדים, אינם נחשבים צורת פרשה. מו"מ בדברי בעל אור תורה, החולק על הרמב"ם בכמה עניינים הנוגעים לכתיבת פרשת האזינו, וכן בדברי בעל פרי האדמה, אשר דבריהם הובאו בתשובת מהרי"ץ הנז"ל. מסקנת מרן שליט"א, כי הנכון הוא לעשות את ששת השורות שלפני פרשת האזינו – שורות צרות.
מספר צפיות:1485
כ"ה אייר ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בהר התשפ"ד (740)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בהר התשפ"ד (740)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: ל"ג בעומר – הילולא דרשב"י, והדלקה שתיערך לראשונה ע"י מרן שליט"א. צורת פרשיות פתוחות וסתומות בס"ת, מניינם בתורה והרמז שבכך, מדוע ישנה קפידא כ"כ גדולה בעניין הזה שאם שינה הספר פסול. מדוע ישנן בתורה יותר פרשיות סתומות מאשר פרשיות פתוחות, וכן בנ"ך. ארבע הוכחות נוספות לכך שכתר ארם צובא המצוי כיום, איננו הכתר אשר ממנו העתיק הרמב"ם. ביאור תשובת מהרי"ץ בעניין מי"ם ד'מחלת', וראיה שאבותינו נע"ג עיינו בכתר של בן אשר בעצמו. במלה הראשונה בתורה, 'בראשית', רמוז שמו של בן אשר. בשב"ק הבאה, חיזוק בענייני פגעי הטכנולוגיה.
מספר צפיות:1847
י"ח אייר ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק אמור התשפ"ד (739)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק אמור התשפ"ד (739)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: סיכום עניין מסורת ספרי התורה התימניים. ס"ת שאין בו את השינויים שלנו הוא פסול לדידן, ומדוע לא אזלינן בתר רובא, שהרי רוב ספרי התורה בעולם אינם כמו שלנו. ביאור עניין פרשה סדורה ופרשה סדורה. המשך בביאור הטעם מדוע פרשת כל חלב היא פרשה פתוחה, ושבכמה כת"י של הרמב"ם כתוב בהדיא כי זאת פרשה פתוחה. תשובה לשואל למה לא ניתן לומר שהתימנים תיקנו בעצמם את שלושת הטעיות שבכתר בן אשר המצוי בזמנינו. השלמה בעניין 'הצליחה נּא' בדגש. התייחסות למאמר של הרה"ג יהודה עדס הי"ו לגבי הטענה כי בכתר בן אשר אין שום התייחסות לפרשיות פתוחות וסתומות, ושישנם עוד שני כת"י נוספים של כתר בן אשר שהם יותר טובים, ושנמצאות עוד פרשה שאינה מוזכרת ברמב"ם, ועוד עניינים המובאים שם. תמצית שמונה עשרה הוכחות לכך שהמסורת שלנו היא הכי מדוייקת ומעולה יותר מכל המסורות, ואפילו יותר מן ה'כתר' של בן אשר, כי לרמב"ם היה כתר בן אשר אחר ממה שנמצא כיום. השלמה בעניין משפחת מולקנדוב ומקורה. מחאה על מאמר זלזול שנכתב כנגד הגרמ"מ כשר ז"ל בעל תורה שלמה, אודות גדולתו העצומה בתורה, ושקר טפלו עליו לכנותו 'טרף' בשם הרב מבריסק. מעשה שהיה בזמנינו באשה שנענשה מדה כנגד מדה, ובעניין מהימנות הסיפור על רצח סאלם יעקוב גִּרַאפִי, וחומרת המכנה שם לחבירו. וקשרינו הטובים עם הגרע"ז בסיס זצ"ל.
מספר צפיות:2197
י"א אייר ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק קדושים התשפ"ד (738)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק קדושים התשפ"ד (738)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: המשך (מהילולת מהרי"ץ) ביאור תשובת מהרי"ץ זיע"א בעניין ה'פרשיות' שבפרשת צו, 'כל חלב' ו'המקריב', ודבריו בע"ח כי על כל שינוי מוציאים ס"ת אחר, וכן בספרו חלק הדקדוק פרשת נח ע"פ ויהיו כל ימי נח. הערות על דברי מה"ר עמרם קורח זצ"ל בספרו סערת תימן, בעניין מסורת ספרי תורה של־תימנים. שלוש עשרה ראיות והוכחות כי מסורת התימנים היא הכי מדוייקת ומעולה יותר מכל המסורות, ואפילו יותר מן ה'כתר' של בן אשר. והשלמה בבירור העניין כי להרמב"ם היה כתר בן אשר אחר ממה שנמצא כיום. התייחסות לדברי הרב מולקנדוב שליט"א, ולדברי הרב מאזוז שליט"א, לגבי העניין דלעיל. ובעניין ס"ת מקודש ומיוחס של מהר"ם מרוטנבורג, שגם שם יש פרשה ב'כל חלב'. תגובה לגבי טענת הרמ"מ בעניין 'הצליחה נּא', והמסקנא שצריך להיות בדגש. וטעם נפלא לכך על־פי הסוד.
מספר צפיות:2129
ד' אייר ה'תשפ''ד
שיעור מיוחד מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן שנמסר במסגרת יומא דהילולא ה-219 לגאון עוזנו ותפארתנו מהרי"ץ זיע"א

שיעור מיוחד מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן שנמסר במסגרת יומא דהילולא ה-219 לגאון עוזנו ותפארתנו מהרי"ץ זיע"א

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: שמו הפרטי של גאון עוזנו מהרי"ץ הוא יחיא ופירושו חיים. ונראה כי מן השמים לא הספיק מהרי"ץ לכתוב בתכלאל ע"ח את עניין הקבורה והמספדות, לרמוז לדורות שהוא לא מת, אלא תורתו חיה וקיימת. השלמה בעניין שאין ליתן לקטן בליל הסדר לקרוא חלק מן ההלל, כי אינו יכול להוציא את הגדולים ידי חובה. וביאור מה הדבר שונה מקריאת ס"ת והפטרה, שהקטן יכול להוציא את הגדולים יד"ח. בעניין מסורת תימן בספר תורה, וביאור דברי מהרי"ץ בשו"ת פעו"צ, לגבי מה שנמצא בכל ס"ת שלנו בפרשת צו, כי פרשת וידבר י"י דכל חלב, היא פרשה 'פתוחה'. מענה למ"ש בשו"ת בית נאמן בעניין דלעיל, ושאר טענות. כמה הוכחות כי לנגד עיני רבינו הרמב"ם וחכמי תימן הראשונים, היה כתר בן אשר מדוייק ומוגה יותר ממה שנמצא בידינו. ובזה נפתרו תעלומות רבות. ונתבררה אמיתות המסורת שלנו יותר מכל הספרים שבעולם, כי הועתקו מספר תורה שכתב הרמב"ם לעצמו.
מספר צפיות:2499
כ"ח ניסן ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק אחרי מות התשפ"ד (737)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק אחרי מות התשפ"ד (737)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בעניין מדת הרחמנות, וביאור מה שכתוב בגמרא ביצה על עתירי בבל, שהם 'מערב־רב קאתו'. תוספת דברים בביאור מ"ש מהרי"ץ זיע"א בחלק הדקדוק (פרשת כי תשא) לגבי והעלֵיתָ והעלִיתָ, סימן אֵח"י. שקלא וטריא בחידושו של מהר"ח בן עטאר כי כל הערב־רב מתו בחטא העגל. מקורות נוספים לעניין זה וביאורם. ועפי"ז ביאור נוסף לגבי השינוי דלעיל. פירושים נוספים בעניין זה. הקשר שבין יוסף הצדיק לבין המנורה. תשובות לשאלות בענייני ליל הסדר, האחת לגבי שתיית קפה אחרי ליל הסדר, האם ישנו הבדל בין קפה לקפה, ולמה מרן שליט"א לא ציין בספרו ש"ע המקוצר כי מהרד"ם בשת"ז התיר לשתות קפה. והשנייה בעניין נטילת ידים בברכה לטיפול הכרפס. האם המצה נחשבת מיכלא דאָסוּתא במשך כל ימות השנה.
מספר צפיות:2560
כ"ז ניסן ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק מצורע - דרשת שבת הגדול התשפ"ד (736)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק מצורע - דרשת שבת הגדול התשפ"ד (736)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בעניין אריכות לשון הרמב"ם לגבי השבתת החמץ וביטולו, ודברי הרדב"ז בעניין זה. ביאור דברי הגר"א כי ביטול החמץ צריך להיעשות כראוי ובלב שלם, כפי שהתשובה צריכה להיעשות בלב שלם, ובירור דעתו כי אין מועילה מכירת חמץ בערב פסח, ודעת החולקים. דוגמא לתשובה שאינה בלב שלם, ממכתב בקשה שקיבל מרן שליט"א, ודברים שפורסמו לגבי חיזוק גדול שנעשה בתקופה האחרונה בעניין הפיאות הנכריות. בשע"ה לא הובאו בפרוטרוט הלכות מכירת חמץ אלא רק בקצרה, תמיהה על מי שכתב כי התימנים לא יעשו מכירת חמץ מכיון שבארץ תימן לא עשו מכירת חמץ. חידוש מהירושלמי כי אחד מבני אפרים אשר הלווה ברבית, לא קם יחד עם המתים שהחיה יחזקאל הנביא בבקעת דורא. בעניין מה שפורסם בגליון 'טועמיה', כי מסורת התימנים היתה שלא ללוות ברבית אפילו מגוי, והוכחות מחכמי תימן נע"ג ההיפך מכך. בעניין כשרות הקמח בזמנינו לפסח, וכשרות האורז בפסח, שמן קנולה וטחינה אחווה, וגרעיני כוסברה, ובשבח החוברת באר הפסח להרה"ג אליהו סויסה שליט"א. בעניין מה שנותנים לקטן בליל הסדר לקרוא חלק מן ההלל, כיצד הוא יכול להוציא את הגדולים ידי חובה. בשבח הקובץ התורני דברי חפץ גליון כ"ב, וכן חוברת חידושים מחכמי תימן על מסכתות שבת עירובין ופסחים שיצ"ל ע"י כולל נתיבות מהרי"ץ, וכן קונטריס מועדי השם על הלכות פסח במהדורא חדשה. חתימות רבני העיר ב"ב לגבי חנויות הסלולר, וחיזוק לבעלי עסקים וחנויות שאינם מתפתים למכור מכשירים שאינם כשרים.
מספר צפיות:2716
י"ג ניסן ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תזריע התשפ"ד (735)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תזריע התשפ"ד (735)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: לגבי מה שאין איסור בל תוסיף במצוות מדרבנן, ביאור היסוד שכתב הרמב"ם בתחילת ספרו משנה תורה. קושי בלשונו שכתב, כך 'אנו' אומרים. ומדבריו לגבי קריאת המגילה, שהיא 'כדי להזכיר שבחיו של הקב"ה וכו', כדי לברכו ולהללו', נראה לכאורה דס"ל שישנה חובה להלל את הקב"ה, ולא מספיק רק לקרוא את המגילה. השלמה [לשיעור הקודם] בעניין ההוכחה מנוסח מא כ֗בר וכו' באגד"פ, כי אין בו הודאה, בשונה מפסוקי חסדי י"י אזכיר וגו' לפני קריאת המגילה. תוספת בביאור דעת רש"י, עפ"י מ"ש בשפתי חכמים. דבריו בעניין הלל הגדול, כי יש בו קס"ו תיבות. וחידושו כי מ"ש 'קרייתא זו הלילא', הכוונה היא על הלל הגדול. וקישור הדברים אל הרמזים שכתב בספר חמדת ימים. ראיה מדברי ספר קרית חנה דוד, כי 'קריאתה זו הלילא' היינו, שקריאת המגילה עצמה היא הלל. מסקנא לדינא לגבי ספק הגרשז"א בהליכות שלמה, מה יאמר מי שאין לו יכולת לומר את כל ההגדה, ומה הדין לגבי מי שלא הודה להקב"ה בקריאת המגילה או בהגדה. תגובה למכתב בעניין הקושיא על המשנ"ב, מדוע התעלם מהרבה ראשונים שפירשו כי מה שאמר רבן גמליאל כל שלא אמר ג' דברים אלו בפסח לא יצא ידי חובתו, אין הכוונה שלא יצא יד"ח ממש אלא שלא יצא כראוי, ובעניין למה לא אומרים לגבי הגדה של־פסח שקריאתה זו הלילא. בעניין ברכות ודברים שבקדושה כנגד בית הכסא שדלתו נעולה, והבהרת מרן שליט"א לגבי תשובות לשאלות הנשאלות ממנו בטלפון, במסגרת זמני 'קבלת קהל' בביתו. וְעֵת צָרָה הִיא לְיַעֲקֹב וּמִמֶּנָּה יִוָּשֵׁעַ, אמירת סליחות לאחר השיעור לרגל המצב בארצה"ק, תפילה בעת צרה לכולי עלמא היא מדאורייתא, ודברי מהר"ח סנואני זצ"ל כי הנהגת הקב"ה עם האדם היא מדה כנגד מדה. מוצא מהר"ח סנואני ממחוז שרעב, התייחסות למה שאומרים בשמו כי מה שהם אומרים צירי במקום חולם, 'יש לזה סוד ויסוד על פי הסוד', ודברי מהר"ש שבזי זיע"א שהודה בעצמו כי זהו חירוף וגידוף. התייחסות למכתב שאלה לגבי הגירסא בתפילת שמונה עשרה, מחיה מתים אָֽתָּה רב להושיע, והאם המלה מוריד הטָל מורה על הפסק אתנחא, ולמה בימות הגשמים אין אומרים מוריד הגָּשם. יש לתקן הגירסא בקדושה, כבודו והודו 'מָלֵא' העולם, ולא מְלֹא העולם.
מספר צפיות:3078
ו' ניסן ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק שמיני התשפ"ד (734)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק שמיני התשפ"ד (734)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: שתי מצוות מדאורייתא בליל הסדר, מצות 'והגדת לבנך' ומצות 'בערב תאכלו מצות'. המשך בעניין ספק הגרשז"א זצ"ל בהליכות שלמה, לגבי מי שאין לו אפשרות לומר את כל ההגדה בליל הסדר, כגון רופא העוסק בפיקוח נפש, והמובא בהערה שם כי מה שכתוב בפיסקת רבן גמליאל אומר כל שלא אמר ג' דברים אלו בפסח לא יצא ידי חובתו, הכוונה שלא יצא יד"ח כראוי אולם לא שממש לא יצא יד"ח. בעניין החידוש שכתב שם כי מי שלא הודה והילל את הקב"ה בפיו, נראה דלא יצא ידי חובתו, ושנראה כי מקור דבריו הוא מבעל יסוד ושורש העבודה שכתב כן לגבי אדם שקרא את המגילה ולא הודה על הנס שאינו יוצא ידי חובתו, ובעניין 'קריאת זו הלילא'. תשובה למכתב שאלה לגבי אנשי הצבא הנמצאים בעיר עזה, מהו הסדר הנכון שינהגו בליל הסדר, מה לאכול בדיוק ומה לומר מכל ההגדה. המשך בעניין 'קריאתה זו הלילא', לגבי קריאת המגילה בפורים, שלוש גירסאות וביאורם, ופרפרת נפלאה ע"פ דברי החמדת ימים בעניין זה. התייחסות למכתב לגבי הנאמר בשיעור מוצש"ק בשלח, כי ישנם רבנים ספרדים כיום אשר מחשיבים את מנהגי התימנים וכו', כגון מחבר הספרים תורת הקדמונים, ובירור כי מקור משפחת המחבר הרב מולקנדוב שליט"א הינה מארץ תימן. בשבח הספר משנה ברורה 'אוצר חכמי תימן' שחיבר הרב מתתיהו יהודה גוטמאן-בדיחי הי"ו, והשוני שבין ספר זה לבין ספרי שלחן ערוך המקוצר, בהם מובאים רק המנהגים הוותיקים והמקוריים והעיקריים. לאחר השיעור – תפילה לרגל המצב בארצה"ק, ובפרט לשמירה על לומדי התורה.
מספר צפיות:3034
כ"ח אדר (אדר ב') ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק צו התשפ"ד (733)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק צו התשפ"ד (733)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בעניין החילוק שבין יחיד לרבים, באמירת אדם לחבירו 'לך לשלום', דברי בעל שדה יצחק (גואטה). תגובת מרן שליט"א למכתבי הרה"ג חיים לוי הי"ו מארצה"ב בעניין דלעיל, ולגבי מה שאין העולם חוששים להחזיק ולתלות דיוקנאות ותמונות. התייחסות למ"ש מרן שליט"א בשו"ת עולת יצחק כי בבית האבלים מכסים את המראות, כדעת היערות דבש. וביאור מחודש לגבי יוסף שראה דמות דיוקנו של אביו. ובירור דעת החפץ חיים ודעת החזון איש בעניין זה. תוספת שני דברים חשובים בעניין זה, ומכתב מהדיין הרה"ג הלל הלוי שליט"א. המשך בעניין 'לך לשלום' או 'לך בשלום'. תשובה לשאלה בעניין מ"ש מהרי"ץ זיע"א בחלק הדקדוק פרשת כי תשא, לגבי והעלֵיתָ והעלִיתָ, סימן אֵח"י. וביאור נפלא ממרן שליט"א כי זהו אינו סימן בעלמא, אלא שהדבר קשור אל יוסף הצדיק. והוראה למעשה כי רק גוערים על כך, אם טעה הקורא בספר תורה, אבל לא מחזירים אותו. בעניין פסיקת שופטי בג"צ כנגד בני הישיבות הקדושות שיחיו, מכתב נוסף מאת הר"ח לוי הי"ו בעיקבות מה ששמע מדברי מרן שליט"א [דרך הטלפון] שנאמרו בסעודת פורים, ומה שאמר הגר"ד לנדו שליט"א בעניין זה, ופירוש הנצי"ב בספרו העמק דבר לגבי הפסוק ושמרתם את כל חוקותי וגו' ולא תקיא אתכם הארץ. חשיבות ותועלת התפילות בתקופה זו, על כל הגזירות הפוקדות אותנו בעוה"ר, כי הן מצטרפות לתפילות הדורות שעברו. וביאור מה צריכים לכוון, כשאומרים ב'הפרת עצה', תופר עצת כל אויבינו וצרינו ושונאינו. תזכורת בדבר חשיבות הלימוד באגדתא דפסחא עץ חיים למהרי"ץ זיע"א, וחלוקת החוברת בחנם למי שמקבל על עצמו ללמוד בה. ובשורה טובה בהוצאת הספר החדש זְהַב שְׁבָא, על הלכות פסח.
מספר צפיות:3181
כ"א אדר (אדר ב') ה'תשפ''ד
מדור חג הפסח וחודש ניסן!

מדור חג הפסח וחודש ניסן!

                   
במדור "חודש ניסן וחג הפסח" תמצאו קבצים לצפייה ולהאזנה, לקריאה ולעיון, ובהם תכנים בהלכה ובאגדה מאת מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, כפי מנהגי ומסורת אבותינו הקדושים ק"ק תימן יע"א. עידכונים נוספים בקרוב!
מספר צפיות:31303
ט"ז אדר (אדר ב') ה'תשפ''ד
"זכר למחצית השקל" ו-"מתנות לאביונים" - עבור מוסדות יד מהרי"ץ - להפצת תורה ומסורת יהדות תימן

"זכר למחצית השקל" ו-"מתנות לאביונים" - עבור מוסדות יד מהרי"ץ - להפצת תורה ומסורת יהדות תימן

    
המעוניינים להעביר דרך מוסדות יד מהרי"ץ "זכר למחצית השקל" וכן "מתנות לאביונים", ניתן לעשות זאת כעת דרך האתר. קבלה נשלחת אוטומטית במייל חוזר. המעות יינתנו עבורכם 'ביום פורים עצמו' לנזקקים בני עדתינו ק"ק תימן יע"א, ושמות התורמים יועברו בעיצומו של יום פורים, לברכה ולהצלחה מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן. ברוכים תהיו!
מספר צפיות:7047
ט' אדר (אדר ב') ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק פקודי התשפ"ד (732)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק פקודי התשפ"ד (732)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: בעניין החומרות הנעשות בזמנינו בקריאת פרשת זכור, כיצד הוא מנהגינו, ומה יש לנהוג להלכה ולמעשה. ביאור שיטת הרמב"ם כי קריאה זו היא מדרבנן, ואימתי זמן חיוב מצות זכירת מעשה עמלק. ומה שמאידך מחמיר הרמב"ם מאד בעניין זכירת מעשה עמלק, כמ"ש במשנ"ת בהל' מלכים ובספר המצוות. מדוע הרמב"ם במשנ"ת לא כתב את כל האריכות שכתב בספה"מ, ומה מקור המלה 'ואריבתו' שהוסיף במשנ"ת. והאם במצות זכירת יציאת מצרים נכלל גם חיוב ההודאה להקב"ה. הכתיבה בחרוזים, נובעת מן הרגש ומיראת שמים. דברי ספר מועדים וזמנים כי מקור דברי הרמב"ם במלה 'ואריבתו' היא מן הפסוק 'ויזנב בך כל הנחשלים אחריך', ובירור האם אריבה היינו בהסתתרות או גם אם בא מאחורה. מהו הספק אשר הכניס עמלק בעם ישראל בדרך בצאתם ממצרים. דעת מהרי"ץ בעניין חיוב זכירת יציאת מצרים, ועל מה סמכו אבותינו נע"ג במנהגם בעניין זה. דברי החיד"א בספרו נחל קדומים בעניין דלעיל, ומה נכלל בזכירה זו. בעניין מגילות אסתר הנפוצות בזמנינו מגויל, שהשרטוט שלהם אינו חריץ וע"כ הן פסולות. ובעניין מגילות שאין בהן עמוד עץ בסופן, ומה הדין לגבי עמוד שאינו בולט. בעניין מקור הביטוי 'אפילו יעשו עגל' כלפי אלה שפרקו עול כשעלו לא"י, ודברי הגר"ד לנדאו שליט"א לגבי עליית התימנים לא"י בשנת התרמ"ב. שאלה לגבי הנוסח שאומרים אחרי הקבורה, אלוה אתה אמרת ואתה עשית וכו', וסוף אדם למות נוטה וכו'. בשבח הספר פסקי מהרי"ץ עם בארות אליהו להרה"ג אליהו מדמון שליט"א, על הלכות ערב שבת עד מוצאי שבת, והערה לגבי עד מתי צריך לעמוד אחרי אמירת הפסוק י"י מלך וגו' [ב'תיקון' שחרית של־שבת]. בדבר חשיבות הלימוד באגדתא דפסחא עץ חיים למהרי"ץ זיע"א, וחלוקת החוברת בחנם למי שמקבל על עצמו ללמוד בה.
מספר צפיות:3938
ז' אדר (אדר ב') ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ויקהל התשפ"ד (731)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ויקהל התשפ"ד (731)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: עוד בעניין הישיבה החדשה 'איתן התורה' שתוקם בעזרתו יתב' בעיר אלעד ת"ו, והסיבה שנקראה הישיבה בשם זה, עפ"י דברי הרמב"ם בעניין תינוק שנשבה. שמיעה לגדולי הדור, זהו איתן התורה. משנכנס אדר מרבין בשמחה. מעשה נפלא שהיה בתימן, ביהודי שבכה לגוי 'מפני העניות', על שאיים לאבד את כל יהודי תימן ח"ו. חודש הרמדא"ן לערבים אותיות אדר המן. וְגָבַר ישראל. ושבכל דור ישנו המן חדש. האם אדם שקנה מגילת אסתר חדשה, או ספר תורה חדש, עליו לברך שהחיינו? לפי מנהגינו כרמב"ם שמברכים גם על כל מצוה שהיא קניין לאדם. בעניין כתיבת ספר תורה, והאם מקיימים מצוה גם בקניית ס"ת. באמירת איזו פיסקא בהגדה בליל הסדר, יוצאים יד"ח מעיקר הדין. בעניין זכירת מעשה עמלק, ומניין למד הרמב"ם כי עמלק ארב לעם ישראל בצאתם ממצרים. חידוש בעניין כשנראה סתירה בין מ"ש הרמב"ם בספר המצוות, לבין מה שכתב בחיבורו משנה־תורה.
מספר צפיות:4054
ל' אדר א' ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק כי תשא התשפ"ד (730)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק כי תשא התשפ"ד (730)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: לעולם יקדים אדם תפילה לצרה וכו'. ומצבינו כיום כלפי מה שיכול להיות בצפון רח"ל. תפילה לאחר השיעור. השנה יוצא חודש הצום של ערבים "רמדאן" בחודש אדר, יה"ר שיגבר על שלהם. השלמה משיעור מוצש"ק משפטים לגבי הנהגת החתם סופר שהיה לומד עם התלמידים מוסר לפני הלימוד. התייחסות למכתב לגבי רמז מפרשת השבוע וסלחת לעווננו ולחטאתנו "ונחלתנו" כי הרמז אינו לפי גירסתנו בשוא וחולם, "תְּנֺו רבנן". המשך בענין חזקיהו וישעיהו, גדולה עבירה לשמה לאחר מתן תורה, ושלושים מגדולי ישראל שנראה מדבריהם דלא כנפש החיים. ולגבי ראיית הגרמ"ד סולובייצ'יק מחזקיהו שראה ברוח הקודש שיהיו לו בנים רשעים וכו'. ולגבי תרגום פס' האלף לך שלמה וגו', ביאור הגירסא ששלמה רצה להרוג את אחיה בגלל נבואתו. טעם שכתב מהרי"ץ מדוע בפיסקת רחמנא, אומרים "שלמה מלכא" ולא אומרים זאת גם על דוד. דברי ראב"ע לגבי מזמור משכיל לאיתן האזרחי וגו', כי היה חסיד גדול אשר לא יכל לומר מזמור זה בגלל דברים קשים הכתובים שם בענין מלכות בית דוד. יישוב המאמר בפיוט המבדיל בין קודש לחול, "מדלות תבצעני", ובענין שינויי גירסאות בתפילה בגלל קושיות. ביאור מהרש"א על הגמרא בנדרים אשרי משכיל אל דל וגו' דקאי על החולה, והמלים "מדלה יבצעני" לגבי חזקיהו, ודוגמאות לברכות שנאמרו בצורת קללות כדי להסתיר זאת מן השטן. המשך לגבי דברי נפש החיים בענין עבירה לשמה לפני מתן תורה, כמו יעקב אבינו שנשא שתי אחיות ועמרם שנשא את דודתו, והתייחסות למכתב בענין זה.
מספר צפיות:5278
כ"ג אדר א' ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תצוה התשפ"ד (729)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תצוה התשפ"ד (729)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: שתי שאלות על דברי הגמ' בסנהדרין, לעולם יקדים אדם תפילה לצרה וכו', דברי מהרי"ץ זיע"א באשמורות לגבי המלים שבנו אליך בבושת פנינו, ביאור דברי המבי"ט כי כשמתפללים לפני הצרה זאת סיבה שהתפילה תתקבל, דברי ספר משנת אהרן הנוגעים לעניין דלעיל, וכי המינות ורדיפת הדת שבעם ישראל גורמות לצרות בא"י. פירוש נוסף לגבי המלים שבנו אליך בבושת פנינו עפ"י הספר ערבי נחל, ותירוץ על הקושיות דלעיל. בביאור דברי הרמב"ם בסוף הלכות ממרים בעניין ימות המשיח, לגבי הנצרים והישמעאלים. המשך לגבי דברי נפש החיים כי לא אמרינן גדולה עבירה לשמה אחרי מתן תורה, הסבר כי הראיה מהאבות הקד' שלא קיבלו את התורה וכו' אינו מוכרח, וראיות מגדולי ישראל שלא כדבריו. השלמה לגבי דברי הרב סלובייצ'יק והראיה משלמה המלך שרצה להרוג את ירבעם, ובעניין הגירסא בתרגום כי שלמה רצה להרוג את אחיה, והאם תרגום שיר השירים הוא מיונתן בן עוזיאל. תוספת דברים בעניין ישיבת איתן התורה, ובדבר הניגון הישיבתי שהוא ניגון אשכנזי, ומקור השירים של עדות אחרות
מספר צפיות:4964
ט"ז אדר א' ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תרומה התשפ"ד (728)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק תרומה התשפ"ד (728)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: תגובה למכתב לגבי ההערה השנייה של מרן שליט"א [בשיעור מוצש"ק מקץ] על דברי הרוגוטשובר זצ"ל, בעניין תקנת מעות חנוכה. ואימתי עושים את סעודת פדיון הבן. התייחסות למכתב נוסף הקשור לעניין דלעיל, לגבי מנהג האשכנזים והספרדים בדמי חנוכה לילדים. השלמה בעניין דברי הגר"י איבשיץ זצ"ל לגבי תמונות וכו', ומעשה נורא. המשך בעניין השאלה האם אמרינן גדולה עבירה לשמה לאחר מתן תורה, שקלא וטריא בביאור דברי נפש החיים ויערות דבש. בדעת הגרי"ז מבריסק לגבי הקמת המדינה, והערות על מה שכ' בנו הג"ר משולם דוד בשמו כי הראיה מחזקיהו, הא כיצד התחכם לבטל את מה שראה ברוה"ק. ואינה אלא מישעיהו. ואיך רצה שלמה המלך להרוג את ירבעם וכו'. בעניין הישיבה החדשה איתן התורה, תוספת דברים לחיזוק רישום בחורים בהקדם. והסיבות לחרבן הרוחני של עדות המזרח ותימן כשעלו לארץ ישראל. ומקצת שבחו של ראש הישיבה שליט"א.
מספר צפיות:5153
ט' אדר א' ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק משפטים התשפ"ד (727)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק משפטים התשפ"ד (727)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: החת"ס היה פותח את שיעורו בלימוד מוסר, ודברי מרן שליט"א בעניין החשיבות לפתוח בלימוד בספר הזוה"ק. תגובה למכתב ובו ארבעה תירוצים לגבי ביאור יש חמשה דמים טהורים וחמשה דמים טמאים, וכל העובר עליהם כאילו עבר על עשרת הדיברות. על שלוש נקודות נוספות במכתב דלעיל, לגבי תרגום הפסוק בחרבי ובקשתי, ולגבי כמה מניין השנים לשטרות בשנתנו זו, ולגבי 'איתן התורה' שהיא גימטריא כשמו של מרן שליט"א. תוספת דברים לשיעור מוצש"ק כי תשא התשע"ט, לגבי השאלה האם עניין משנכנס אדר מרבין בשמחה הוא גם באדר הראשון, ותפילת מרן שליט"א על מפלת אויבינו ושונאינו בחודש זה. חשיבות אמירת ג' הפסוקים אחרי התפילה, אל תירא מפחד פתאום וגו', והמלצה להוסיף גם את הפסוק כל כלי יוצר עליך לא יצלח וגו' בפרט בתקופה זאת. השלמה לגבי האליל עם שלושת הראשים, האם הוא קשור להינדים. תגובה לטענה כי מכתבו של האור שמח בעניין ג' השבועות וכו' הינו מזוייף, וראיות מגדולי ישראל הסוברים שהקמת המדינה אינה נגד ג' השבועות, ובדעת הגרי"ז מבריסק. רבים מגדולי ישראל אינם סוברים כדעת נפש החיים, שכתב כי עניין גדולה עבירה לשמה וכו' אינה למעשה אחרי מתן תורה. ביאור נפלא מהגר"י איבשיץ בתשובת ישעיהו הנביא לחזקיהו המלך, בברכות דף י' ע"א, בהדי כִּבְשֵׁי דרחמנא וכו'. ואיך היא פשטות הדברים. שו"ת הציבור, בסוף השיעור.
מספר צפיות:5384
ב' אדר א' ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק יתרו התשפ"ד (726)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק יתרו התשפ"ד (726)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: דברי מהרי"ץ זיע"א בעניין לימוד בספרי קבלה לפני הלימוד בספרי הפשט, והמשך לדברים שנאמרו בסוף השיעור הקודם לגבי החוברת החדשה 'ותן בלבנו', וביאור מאמר הזוה"ק עה"פ כי ימכור איש את בתו לאמה וגו' והמובא על כך בחוברת דלעיל. פלא עצום במאמר הזוה"ק כי ישנם חמשה דמים טמאים וחמשה דמים טהורים, והעובר עליהם כאילו עובר על עשרת הדיברות. המשך (מהשיעור הקודם) והרחבה בעניין דברי הרמב"ם בפ"א מהלכות ממרים, והתייחסות להערות המובאות בעלון 'תוצאות חיים' לגבי המלים 'איתן התורה'. בעניין הישיבה החדשה איתן התורה, ובשבח ראש הישיבה הרה"ג יונה קלזאן שליט"א, וחשיבות שמירת מסורת ק"ק תימן יע"א. בשבח הקהילה התימנית 'חמדת ימים' בהר יונה שבגליל התחתון
מספר צפיות:5481
כ"ה שבט ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בשלח התשפ"ד (725)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בשלח התשפ"ד (725)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: ביאור הפסוק בפרשתנו (בשלח) ויוגד למלך מצרים כי ברח העם, ויהפך לבב פרעה וגו' ויאמרו מה זאת עשינו כי שילחנו את ישראל מעבדנו, והשלמה לגבי עניין שנאת בני ישמעאל שבאה לידי ביטוי באכזריותם הרבה כלפי בני ישראל. המשך בעניין 'מי שבירך' לעומדים במערכה מול כל אויבינו ושונאינו, והסיבה הנוספת מדוע אנו נמנעים מלהזכיר את הצבא והמדינה וכו' במפורש, ושכאשר יש ריבוי דינים עדיף שלא להזכיר את שם האדם במפורש בפניו. דברים מתוך הספר החדש תורת הקדמונים חלק ג', בעניין תינוקות שנשבו, האם אפיקורוס צריך עדים והתראה, וכן חיזוק לשיטת הנימוק"י והרמב"ן שאין חילוק בין מייסד השיטה לבין בניהם ותלמידיהם, ולגבי דברי החזו"א בעניין דין 'מורידין'. דברי רבנים ספרדים בדורנו אשר מחזקים את מנהגי התימנים, כגון בספר תורת הקדמונים הנז"ל, ובעוד ספרים, ודברי מרן שליט"א בעניין ישיבות שאינן מאפשרות לבחורים תימנים לנהוג כמנהגם, כגון בנפילת פנים. דקדוק בדברי הרמב"ם לגבי הקראים הכופרים בתורה שבע"פ, כי ראוי למשוך אותם בדברי שלום עד שיחזרו ל'איתן התורה', הרחבה בביאור המלה 'איתן', והצעת מרן שליט"א לקרוא לישיבה התימנית החדשה שתיפתח באלעד ת"ו בשם 'איתן התורה'. בשורה טובה בהוצאת שו"ת עולת יצחק חלק שני במהדורא חדשה. אסיפת הצלה בעניין פגעי הטכנולוגיה. בשבח ההוצאה החדשה של לימוד בספר הזוה"ק בכל יום, ע"י מאורות הדף היומי בראשות הרה"ג קובלסקי שליט"א.
מספר צפיות:6149
י"ח שבט ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בא התשפ"ד (724)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק בא התשפ"ד (724)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: צניעות וקדושה – סגולה להינצל מהאויבים, הרחבה בעניין הפאות הנכריות שהיו בעבר שאינם כפי שהן בזמנינו, ובפרט הבעיא שישנן כיום פאות עם הכשר מהודר כביכול, ומנגד ישנם המתנגדים לגידול פיאות הזקן היהודיות. תשובות למכתב בקשר לעניינים שנאמרו בשיעורים הקודמים. השלמה בעניין ה'מי שבירך' המיוחד לזמן המלחמה, לעומדים במערכה מול כל אויבינו ושונאינו, ותוספת דברים ומקורות לגבי השאלה האם בהקמת מדינת ישראל עברו על ג' השבועות שהשביע הקב"ה את ישראל. בשורה טובה בהוצאת הספר החדש בנין משה על הלכות שבת – חלק חמישי, מאת הרה"ג משה רצאבי שליט"א, וכן לקראת הוצאה לאור של הספר פסקי מהרי"ץ עם בארות אליהו על הלכות שבת, מאת הרה"ג אליהו מדמון שליט"א.
מספר צפיות:5102
י"א שבט ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק וארא התשפ"ד (723)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק וארא התשפ"ד (723)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: ביאור הגר"י איבשיץ זצ"ל מדוע שפת עם ישראל נקראת בשם 'לשון הקודש', והתייחסות למובא בספר עמוד ההוראה לגבי הר"ר כלפון משה הכהן זצ"ל מגרבא שהיה מדבר עם אשתו בלשון זכר, ובעניין קריאת שם לנקבות בשמות של זכרים. הערה לגבי המובא שם בעניין הושטת חפץ מידו ליד אשה זרה, ובעניין לחיצת יד לאשה זרה. התייחסות למכתבים שקיבל מרן שליט"א בעניין ה'מי שבירך' המיוחד לזמן המלחמה עבור העומדים במערכה, כפי שפורסם בעבר בחוברת שערי יצחק
מספר צפיות:5801
ד' שבט ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק שמות התשפ"ד (722)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק שמות התשפ"ד (722)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: דברי הספה"ק לגבי הפסוק ואלה שמות וגו' את יעקב איש וגו', סופי תיבות שב"ת, חשיבות שמירת השבת בקדושא עילאה בימי שובבי"ם ת"ת בפרט, ובעניין החסידים ואנשי מעשה אשר מתענים בשבתות אלו. בעניין הפטרת הפרשה (שמות) הודע את ירושלם את תועבותיה וגו', השלמה לשיעורי מוצש"ק שמות ווארא התשע"ה. המשך בעניין השאלה האם לדון את אחינו התועים שפרשו מדרך התורה כתינוקות שנשבו, כגון לגבי בישולם, יינם, רבית, לחלל שבת עבורם, קידושין וגירושין ייבום וחליצה. סיכום העניין להלכה ולמעשה. תגובה לשואל כיצד לדון את כת הדרדעים בימינו.
מספר צפיות:6376
כ"ו טבת ה'תשפ''ד
"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ויחי התשפ"ד (721)

"השיעור השבועי" מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - מוצש"ק ויחי התשפ"ד (721)

  60 דק'  60 דק'
נושאי השיעור: המשך בעניין השאלה איך לדון את אחינו התועים שפרשו מדרך התורה, האם יש להם דין של גוי או של תינוק שנשבה, והשלמה לגבי בניהם ובני בניהם אשר גדלו כך. תגובות מרן שליט"א למכתבים שנשלחו לגבי הנאמר בשיעור הקודם בעניינים דלעיל. המוצא אבידה בעיר שרובה חילונים, האם צריך להשיבה, והאם צריך להתאבל על קרובים חילונים. תשובה לשואל בעניין הנאמר בשיעור הקודם, כי הרמב"ם לא כתב בנ"ד הלשון 'יראה לי' משום שכך קיבל מאבותיו ורבותיו. תגובה לשואל בעניין הנאמר בשיעור לגבי גירסת הגמרא 'ומונח בחותמו של כהן גדול'. בקשת עזרה לצורך המשך הוצאת העלון תוצאות חיים.
מספר צפיות:5883
י"ט טבת ה'תשפ''ד
מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מיני תבלין וקליות

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד