-
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
2169 אורחים

מבחן (עיון) - הלכות חנוכה סימן תער"ב

    
מספר צפיות: 4218
א. מצותה משתשקע החמה עד שתכלה רגל מן השוק. מה שני הפירושים שאמרו על זה במסקנת הגמרא? ב. עד דכליא רגלא דתרמודאי. מהו תרמודאי? (רש"י, רי"ף והגאונים). ג. עבר הזמן ולא הדליק. כתוב דעת הר"י פורת, ר"י, רמב"ם. ד. בדין הנז"ל , מה פסק הש"ע. ומה הדין לענין ברכה, ומדוע? ומה הדין בזמנו לענין ברכה? ה. כמה הוא זמן שתכלה רגל מן השוק. (רי"ף, הגאונים). ומהו לשון הרמב"ם ומה כוונתו? ו. לאחר זמן שתכלה רגל מן השוק, האם יכול להשתמש לאורה (ש"ע, אחרונים)? ז. לשון התכלאל מיסוד חכמי תימן הקדמונים, שההדלקה תהיה עם שקיעת החמה כלשון הרמב"ם , ומהרי"ץ בעץ חיים העתיק על זה לשון הש"ע והמג"א עם צאת הכוכבים. האם זו סתירה, ומדוע? ח. מתי הוא הזמן המדויק לכתחילה להדליק נרות חנוכה (ש"ע המקוצר). איך זה יוצא מדקדוק לשון הרמב"ם והש"ע . ואיך מתיישב לפי זה הצריך עיון שכתבו הפמ"ג והביה"ל בד"ה לא מאחרים? ט. מי שמדליק בתוך הבית האם צריך לדקדק בתחילת הזמן (ר"י בתוס', טור, רמ"א)? י. מי שטעה ולא הדליק בלילה רביעי אלא שלשה נרות, ואחר שבירך והדליק שלשה נרות, נזכר. כיצד יעשה לענין ההדלקה והברכה, ומדוע? (בית יוסף בשם ארחות חיים, משנ"ב בשם פמ"ג)? יא. מי שמדליק בתוך ביתו ובני ביתו ישנים, ואי אפשר לו להקיצם, האם ידליק בברכה או לא? כתוב דעת המג"א, החמד משה, ומסקנת שער הציון!
ב' טבת ה'תשפ''ב

לעיון ולהורדה - לחץ כאן

להאזנה לתשובות המבחן - בשיעורו של ראש הכולל שליט"א - לחץ כאן

הדפסהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד