-
ספר שולחן ערוך המקוצר
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
559 אורחים

סימן קע"א - הִלְכּוֹת איסור חָדָשׁ

מספר צפיות: 5373

[א] אסור לאכול מתבואה חדשה של־חמשת מיני דגן{א}, עד לאחר הקרבת העומר בבית־המקדש בששה עשר בניסן. ובזמן שאין עומר, אסור במשך כל אותו היום, עד תחילת ליל י"ז. שנאמר{א*} ולחם וקלי וכרמל לא תאכלו עד עצם היום הזה, עד הביאכם את קרבן אלהיכם וגו'. כְּלוֹמַר, בזמן שאין עומר, לא תאכלו עד עַצְמוֹ של־יום, וְעַד בכלל. מלמד שכל אותו היום כולו, אסור. וכשיש עומר, לא תאכלו עד הבאת הקרבן באותו יום, ומשם ואילך מותר. ובני חוצה־לארץ, כשם שהם עושים יום טוב שני מחמת ספק, כך גם כל יום י"ז אסור עד תחילת ליל י"ח{ב}: 

[ב] תבואה אף על פי שעדיין לא נקצרה, רק נזרעה והשרישה קודם ט"ז בניסן, מכל־מקום העומר הזה כבר הִתִּירָהּ. אבל אם לא השרישה קודם ט"ז בניסן, אסורה עד שיבֹא העומר הבא{ג}. וְשֵׁיעוּר ההשרשה, יש אומרים שהוא שלושה ימים מן הזריעה{ד}: 

[ג] איסור הֶחָדָשׁ נוהג בין בתבואת הארץ בין בתבואת חוצה־לארץ, ובין בשל־ישראל בין בשל־גוי. ולא עוד אלא שלדעת הרי"ף והרמב"ם{ה} והרא"ש ושאר רוב גדולי הפוסקים, איסור זה, גם בחוצה־לארץ הוא מן התורה. ולכן צריך להשגיח מאד בתבואה שנזרעת שם לפעמים אחר הפסח, או סמוך לפני הפסח שלא הספיקה להשריש קודם ט"ז בניסן, שהיא אסורה עד לאחר י"ז בניסן הבא. ובארץ ישראל בזמנינו, אין חדש, כי אין תבואה שנזרעת אחר הפסח ונקצרת קודם הפסח הבא. אך על מה שמובא מחוצה־לארץ, צריך לדרוש ולחקור{ו}: 

 [ד] לא רק התבואה החדשה עצמה אסורה, אלא אף הַשֵּׁכָר ("בירה") שנעשה ממנה וכדומה, אסור עד לאחר פסח הבא{ז}. וכן השמרים אסורים. ואם חימצו בהם עיסה אפילו מתבואה ישנה, כל העיסה אסורה מחמת השמרים{ח}: 

[תבואה שמסתפקים בה אם היא ישנה או חדשה, יש מתירים{ט}, ושומר נפשו ירחק מזה{י}:

הדפס

עוד ב'יורה דעה - תורה ומצוות'

  1. לעמוד הבא
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
מצות טעמו וראו
מנויים לחיים
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד