-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
616 אורחים

תגובה לתגובת נכד מהר"ר חיים כסאר זצ"ל

    
מספר צפיות: 4987
י' אדר א' ה'תשע''ט

מה היתה דעת מוהר"ר חיים כסאר זצ"ל על צה"ל?

תאריך פרסום המאמר באתר: י"ט כסליו ה'תשע''א

תוכן: ציטוט מתוך דברי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנאמרו במסגרת "השיעור השבועי" במוצש"ק וארא שנת ה'תש"ע.

 

כמו שאצלנו מארי חיים כסאר, שהיה יהודי צדיק וקדוש, אבל כשדיברו איתו על הצבא, הוא אמר כן, בטח, צריך ללכת לצבא, זו מצווה. צה"ל מלשון צהל רכבו, וקול מצהלות חתנים וכו'. וכך הוא גם כתב בתשובה לשואל. עד שמישהוא הביא לו קצין מהצבא, שהסביר לו מה זה הצבא ומה יש בצבא, חזר ואמר, לא, ח"ו, זה אסור. הוא היה יהודי שסגור בארבע אמותיו, קדוש וטהור. לא רק בארץ ישראל, גם בתימן הוא לא היה בישוב. הוא היה סגור, לא עניין אותו כלום. אפילו כשעלה לארץ, לא היה מעניין אותו פרנסה ושום דבר, הוא ישב ולמד אפילו על פת לחם, ולא הכיר את העולם.


 

תגובה לאתר יד מהרי"ץ:

 

מאמר: מה היתה דעת מוהר"ר חיים כסאר זצ"ל על צה"ל?

תאריך התגובה:  5/2/2019

מחבר: הנכד של מארי חיים זצוק״ל

מייל מחבר: [email protected]

 

כותרת התגובה: לא אמת.

תוכן התגובה: ואני אומר זאת בעדינות...

פעמים רבות הייתי לידו כשבאו לטעון לו טענות על מה שיש בצבא, והוא כדרכו לא ויתר ושוב ושוב חזר ואמר ״אפילו הכי״!

אם הייתם יודעים כיצד הוא הגיב כששמע שצנזרו את ספר השו״ת שלו והוציאו את התשובות התומכות באמירת הלל ביום העצמאות...

עם זאת הוא לא הפסיק לבכות על הקלקולים הרוחניים הקשים בארץ.


 

להלן תגובת הנהלת אתר יד מהרי"ץ על תגובת נכדו:

 

א) אינני יכול להעיד על דברים שאמר הרב זצוק"ל לאחרים בנוכחות נכדו ידידי ומכובדי הי"ו, אודות הגיוס לצבא. אני יכול לכתוב רק מה שראו עיני ושמעו אזני. הייתי אצלו יחד עם אבא מארי זלה"ה, ושמעתי כיצד הרב סימן מג֗ארי שליט"א, שהיה קצין בצבא, הסביר לו את המצב הרוחני שיש בצבא. הרב זצוק"ל אמר לו, ההולך לצבא יכול להוריד את ראשו ולא לראות את הסובב אותו. וזאת לפי רוב ניתוקו מן המציאות, לפי שהיה שקוע אך ורק בתורה. הרב סימן שליט"א הסביר לו כי בזמנינו אי אפשר לדרוש דבר כזה מבחור, ואז הוא הסכים לדבריו:

 

מסיבה זו השמטנו מספר תשובותיו החיים והשלום את תשובתו התומכת בגיוס לצבא, שלא נכתבה מעיקרא אלא מבחינה הלכתית גרידא, לפני שידע את המצב לאשורו. ולא יעלה על הדעת שאני אצנזר את תשובותיו בלי הסכמתו, שהרי לא הייתי אלא כפועל אצלו:

 

אילו היה הרב זצוק"ל רואה מה אירע אפילו במשפחות הטובות ביותר, ואפילו הקרובות אליו עצמו, שבניהם שהיו יראים ושלמים, יצאו לתרבות רעה בעיקבות שירותם הצבאי, אין ספק שהיה מורה בפשיטות שלא להתגייס לצבא.

 

ב) מעולם לא ראיתי תשובות בכתי"ק התומכות בקריאת ההלל ביום העצמאות. ואם אין תשובות, צנזור מניין. נכון שדעתו היתה לקרוא אז את הלל, אך לא היה זה מסיבה ציונית, אלא מסיבת הנסים הגדולים שאירעו אז ליהודים בארץ ישראל ובתימן, כי מי יודע מה היתה יכולה להיות אחריתם, וכפי ששמעתי מפיו:

 

הרב זצוק"ל לא היה ציוני במובן הרגיל של המלה. בידי ישנה תשובה שהשיב לי בכתי"ק, שצריך להחזיר שטחים תמורת שלום, משום דכתיב וחי בהם ולא שימות בהם. רב ציוני בודאי לא יביע דעה כזאת, שהיא בעיניו ככפירה באחד מעיקרי הדת:

 

ולשאלתי אודות הבחירות לכנסת, האם לבחור במפד"ל או באגודת ישראל (תנועת ש"ס עדיין לא הוקמה), השיב לי בכתי"ק בזה"ל, אתה בחירי לעצמך, בחר בטוב מהן ע"כ. רב ציוני בודאי היה משיב בהחלטיות, לבחור אך ורק במפד"ל:

 

כמו כן, לאחר שכבשו את העיר העתיקה ושיפצוה, אמר הרב זצוק"ל לאבא מארי זצ"ל, עדיין אנו מריחים שם ריח של גלות:

 

ועל הכל, כבר כתב הרב זצוק"ל בחתימת ספרו קיץ המזבח בזה"ל, אף על פי שזכינו לעלות לארץ ישראל, עדיין אנו בסוג גולים, מכל צד ומכל פנה. הן מצד שהמקדש חרב בעוונינו, שהוא מאורה של ארץ ישראל וגם מאורם של ישראל כולן. הן מצד הירידה העצומה ברוחניות ובמוסר. "הן מצד שהאומות מושלין עלינו". ולפיכך עדיין אנו בסוג גולים, ויפה אנו אומרים בזמן הזה ומפני חטאינו גלינו מארצינו וכו', ומתפללים לשם ברוך הוא, שיבנה בית מקדשינו ותפארתינו, ויחזירנו למטעתינו הראשונה, בחיינו ובימינו, אמן כן יהי רצון עכ"ל. דברים אלו מלמדים, שלפי דעתו אין כאן אפילו אתחלתא דגאולה כפי שטוענים הציונים:

 

הכותב בנחיצה רבה

איתמר חיים הכהן

דרג את הכתבהדירוג כתבה תגובה לתגובת נכד מהר"ר חיים כסאר זצ"ל: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
2. משה (12/01/2023 21:11:32)
1. אשכנזי (17/11/2021 17:29:40)

עוד...

  1. לעמוד הבא
מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
פעולת צדיק

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד