-
חג שבועות
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
ארז יחיאל
מנויים לחיים
אור ההלכה
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
825 אורחים

מזמור של חג השבועות והקשרו למתן תורה.

    
מספר צפיות: 3694
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק אמור שנת ה'תשע"ב
ה' ניסן ה'תשע''ח

מזמור של חג השבועות והקשרו למתן תורה.

הפסוק אומר "עָלִיתָ לַמָּרוֹם שָׁבִיתָ שֶּׁבִי לָקַחְתָּ מַתָּנוֹת בָּאָדָם וְאַף סוֹרְרִים לִשְׁכֹּן יָהּ אֱלֹהִים" [תהלים סח, יט]. זהו המזמור שאומרים בחג השבועות, למנצח לדוד מזמור שיר. יקום אלהים יפוצו אויביו וינוסו משנאיו מפניו. לפני כן כתוב בפסוק, רכב אלד'ים רבתים אלפי שנאן אדני בם סיני בקדש, כותב על זה מהרי"ץ בעץ חיים [ח"ב דף מ"ג ע"ב], זה המזמור רוב המפרשים פירשו אותו על מתן תורה. והראיה, י"י בם סיני בקדש. לכן נהגו לומר מזמור זה, ביום מתן תורתינו. מה הפירוש, 'רכב אלד'ים רבותים אלפי שנאן', במתן תורה הקב"ה ירד במרכבות עם אלפי מלאכים שנקראים שנאנים. י"א שזה מלשון שנונים וחדים. ממשיך מהרי"ץ, י"י בם, היה ביניהם בסיני בקדש. עלית למרום, משה רבינו ע"ה. 'שבית שבי', הפירוש לפי הפשט, שמשה רבינו ע"ה היה צריך לקחת את התורה בשבייה, משום שהמלאכים לא רצו לתת לו. הם אמרו, התורה היא בשמים, 'אשר תנה הודך על השמים', מה פתאום להוריד אותה לבני אדם? ומשרע"ה היה צריך להתווכח איתם, לקחת את התורה בחוזק ובקושי כביכול, לשבותה ולהורידה לעולם הזה. 'לקחת מתנות באדם', חוץ מהתורה יש עוד כמה מתנות, סגולות ודברים טובים שהוסיף לנו, כמו הסגולה לעצור את המגיפה. 'ואף סוררים לשכן יה אלד'ים', למרות שעם ישראל עשו קצת תלונות, התנהגו קצת כסוררים ומורים, בכל זאת זיכה אותם משרע"ה שישכנו ביחד, ויקבלו את התורה מאת הקב"ה. 'ואף סוררים לשכון' היינו שישכנו ביחד עם הקב"ה. זהו הפשט.

המקובלים אומרים, שבפסוק זה רמוז רבי שמעון בר יוחאי. עלית למרום שבית שבי, 'שבי' ר"ת שמעון בר יוחאי. בעז"ה, ביום חמישי יש את הילולא דרשב"י. היום אנחנו בי"ד באייר, ול"ג בעומר הוא בי"ח באייר.

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-9]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
ת"ת עטרת חיים
מועדי השם
מצות טעמו וראו
טריתא
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
שר שלום קשת
מצות מסורת
עבור לתוכן העמוד