-
חג שבועות
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
אור ההלכה
מצות טעמו וראו
מצות מסורת
ת"ת עטרת חיים
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
666 אורחים

התורה הקדושה- שעשועים של הקב"ה, ופירוש ברכת "אשר בחר בנו".

    
מספר צפיות: 2470
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק בהר שנת ה'תשע"ב
ה' ניסן ה'תשע''ח

התורה הקדושה- שעשועים של הקב"ה, ופירוש ברכת "אשר בחר בנו".

 

שלמה המלך אומר בספר משלי [פרק ח', ל-לא] ואהיה אצלו אמון, ואהיה שעשעים יום יום, משחקת לפניו בכל עת. משחקת בתבל ארצו, ושעשעי את בני אדם. הוא מדבר בשבח התורה, שהיא שעשועים של הקב"ה. בורא כל העולמים משתעשע בתורה. לראות את חשיבותה של התורה, כמה שהיא דבר יקר וחשוב ומשמח, וכמה תרויחו ממנה.

הטור כותב לגבי ברכות התורה באו"ח סימן מ"ז, ברכת התורה מאד צריך ליזהר בה, כדאיתא במסכת נדרים [דף פ"א ע"א], מפני מה תלמידי חכמים אין מצויין לצאת מבניהם תלמידי חכמים, והוא מעתיק את הגמ' שם. אח"כ הוא מביא את הברכה השלישית, שהיא עיקר ברכות התורה, אשר בחר בנו מכל העמים, וכותב כך, ועוד יש ברכה אחרת בא"י אמ"ה אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו בא"י נותן התורה. הכוונה בברכה הזו, מעמד הר סיני. 'אשר בחר בנו מכל העמים', מכל שבעים אומות העולם בחר הקב"ה באומה אחת ויחידה לתת להם את התורה. ויכוין בברכתו על מעמד הר סיני, איך בחר בנו מכל האומות וקרבנו לפני הר סיני והשמיענו דבריו מתוך האש, איזה מעמד אדיר ונורא, לעיני כל עם ישראל, ששים רבוא. כפי שנמסר מאב לבן במשך כל הדורות, שכל ישראל היו במתן תורה וראו, וסיפרו ומסרו זאת מדור לדור עד אלינו. ונתן לנו תורתו הקדושה, שהיא בית חיינו, כלי חמדתו שהיה משתעשע בו בכל יום.

יש מפרשים, שזה מה שכתוב 'ואהיה אצלו אמון', מלשון אומן כלי, 'כלי חמדתו'. יש אומרים, שזה מלשון 'כאשר ישא האומן את היונק', דהיינו מגדל אותו. בעז"ה נחזור לזה עוד בהמשך, לקראת זמן מתן תורתנו, החג הקדוש, חג השבועות שיהיה בעוד שתי שבתות בעז"ה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-9]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מנויים לחיים
ארז יחיאל
פעולת צדיק
טריתא
רשת כוללים יום הששי נחלת מהרי"ץ
שר שלום קשת
מיני תבלין וקליות
מועדי השם
עבור לתוכן העמוד