-
שמחת תורה
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

לא מצליח לראות קבצי פלאש? לחץ כאן!
מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

 

  דרשת "המעמד הגדול" - חול המועד סוכות ה'תש"פ , יבנה ת"ו  

 

 

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.

פרשת השבוע

 

 

הוצאת פעולת צדיק

כשרות בד"צ פעולת צדיק

אור ההלכה
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
ארז יחיאל
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
669 אורחים

סעודת מצוה אצל חתן תורה

    
מספר צפיות: 4305

מתוך שו"ת עולת יצחק למרן שליט"א חלק א' סימן פ

סעודת מצוה אצל חתן תורה

 

בעניין סעודת מצוה לחתן תורה, ששאלת כמה רבנים והשיבו שלמעשה לא נהגו לעשות, וכן ראית בעצמך שאין עושין סעודה אצל חתן תורה. אבל הרי מהרי"ץ בעץ חיים העלה שעדיף לעשות סעודה לחתן תורה מאשר לחתן בראשית. וכן בפיוט לשמחת תורה של מהר"י צ'אהרי, ועל דא חדינן סעודתא עבדינן, עכת"ד:

 

תשובה:

דבר זה תלוי במנהגי המקומות, כי יש שנהגו לעשות מסיבה אחרי הסעודה כנהוג בשתיית משקאות ואכילת פירות וקטניות עם דברי תורה שירות ותושבחות בביתו של חתן תורה. ויש שלא נהגו, וברור דמדינא אין חיוב. והנהיגו אצלינו ובכמה מקומות כאן בארץ ישראל, שמלווים החתן תורה אחר התפילה לביתו, בשמחה ובשירים, ואוכלים ושותים מעט ואומרים דברי תורה מעין המאורע, והוא מנהג יפה. ומהרי"ץ לא כתב שעושים סעודה, רק

עושים "שמחה" לריעיהם, ורק כתב שאם אין ידו משגת מרבה בסעודת "ביתו" מה שיוכל ע"ש היינו לעשות סעודה חשובה. וגם הרא"ח נדאף פירש סעודתא עבדינן, שבפיוט מברך רחמנא, שעושים אותו יום "משתה" כמ"ש מהרי"ץ שצריך חתן תורה לעשות "משתה ושמחה" לאוהביו וכו' ע"ש, דייק בלשונו ולא נקט סעודה, אף דלשון "שמחה" משמע נמי סעודה למהרש"ל בבבא קמא, עיין בביאורנו שמן למאור על מגילת בני חשמונאי פסוק ע"ב דף ק"ה, מסתמא הראח"נ לא נתכוון לזה רק לשירים ותושבחות כנ"ל, אף שהפייטן נקט סעודתא:

ואין הפייטן מהר"י צ'אהרי, ששלו רק פיוט אמונה יצרה. אבל זה, מברך רחמנא, הוא של הר"ר בנימין הכהן, ועשה אותו לכבוד חתימת ספרו גבול בנימין וכוונתו על פי מה דאיתא במס' שבת דף קיט. דאביי הוה עביד יומא טבא לרבנן כדמשלים צורבא מרבנן מסכתא, וכן הובא בהגהת רמ"א יו"ד סימן רמ"ו סעיף כ"ו שכשמסיים מסכתא מצוה לשמוח ולעשות סעודה ע"ש. אלא שחכמי תימן מקרוב זה למעלה ממאתיים שנה הוטב בעיניהם להנהיג לאמרו בשמחת תורה (עיין מ"ש בס"ד בבארות יצחק הלכות שמח"ת ס"ק צ"ג) ולא הקפידו על לשון זה הבלוע תוך הפיוט, מאחר שרובו ככולו טוב לעניין, ויפה לבניין:

 

ואחתום בשי"ש טו"ב ידידו מוקירו כרו"ע

הצ' יצחק רצאבי יצ"ו

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא
מה בין אתרוג לתפוז

 

 

 

 

 


 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: or@shtaygen.co.il

 

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מצות מסורת
טריתא
ת"ת עטרת חיים
מועדי השם
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
מנויים לחיים
שר שלום קשת
מצות טעמו וראו

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: yad@maharitz.co.il  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד