-
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
547 אורחים

דין הרואה מקום בית־המקדש בחרבנו

    
מספר צפיות: 10176

 

 

כתב מרן שליט"א בשלחן ערוך המקוצר ח"ג סימן ק"ז הלכה ה':

הרואה מקום בית־המקדש בחרבנו, דהיינו הר־הבית או הכותל המערבי,

צריך לומר תחילה את הפסוק

בית קדשנו ותפארתנו אשר הִללוך אבותינו, היה לשריפת אש,

וכל מחמדינו היה לחָרְבָּה.

ואחר־כך יקרע כל בגדיו (חוץ מהמעיל העליון וטלית־קטן ו"גופיה") לצד שמאלו עד שיגלה את ליבו, בידו ולא במספריים או בסכין, מֵעוֹמֵד ולא מִיּוֹשֵׁב. ולא יְאַחֶה קְרָע זה לעולם. ואם ראהו כבר בתוך שלושים יום, אינו צריך לקרוע אפילו אם לא קרע בפעם הראשונה, כגון שהיה אז שבת ויום טוב, או ששגג או הזיד ולא קרע. [ועיין עוד בשלחן ערוך סימן תקס"א ובאחרונים, יתר הדינים והפרטים לעניין הרואה ערי יהודה וירושלם בחרבנן]:

 

ובעיני יצחק אות יב כתבמרן שליט"א:

שם סעיף ד'. ופרטי דיני קריעה זו, הם כמו על אב ואם, וכמו שיתבאר בס"ד להלן חלק יורה דעה הלכות קריעה על המת סעיפים ג' ד' ו' ח'. ואעפ"י שדעת כמה ראשונים דאין צריך בזה לקרוע כל בגדיו עד שיגלה את ליבו, כמו על אב ואם, וכן שאפשר לקרוע בכלי, כדאיתא במגיד משנה ובבית יוסף. ובזכרון בצלאל דף קי"ט ק"כ קכ"א אסף ובירר כל השיטות, ושבכמה ספרים העידו שכן הוא מנהג ירושלם להקל שאין קורעים אלא בגד עליון יעוש"ב. מכל מקום לא העליתי כן להלכה לדידן, לפי שלא היה לנו בתימן מנהג בזה ואם כן ממילא יש לנו לתפוס הוראת מרן השלחן ערוך, מה גם שהיא דעת רבינו הרמב"ם פרק ה' מהלכות תלמוד תורה הלכה ט', ופרק ה' מהלכות תעניות הלכה י"ז, ופרק ט' מהלכות אֵבֶל הלכות ב' ג'. וכעין זה כתבנו לעיל סימן נ"ו הערה כ"ד, וכן בכל כיוצא בזה. ולכאורה י"ל דנדון דידן שאני, כי אין בית־המקדש רק בירושלם, אם כן מנהג ירושלם קובע בזה גם לדידן. ברם זה אינו, כי פלוגתא דרבוותא בזה, היא גם לעניין רבו שלימדו תורה אם צריך לקרוע עד שיגלה את ליבו וכו', ועל שמועה רעה וברכת ה' וספר־תורה שנשרף וכו', וזה שייך בכל מקום בעולם. וע"ע לחם משנה על הרמב"ם שם בהלכות אבל, ושבט יהודה למהרי"ע ביורה דעה סימן ש"מ סעיף י"ז, על הסתירות בפסקי הטור והשלחן ערוך בפרטים אלו. ומצאתי למהר"ז הרופא בנימוקיו כת"י על הרמב"ם בהל' תלמוד תורה שם, שנתן טעם יפה למה התלמיד קורע על רבו עד שמגלה את ליבו, שזה מפני שרבו לימדו חכמה שהיא בלב ע"כ. והיינו כמו שנאמר (קוהלת א', ט"ז) ולבי ראה הרבה חכמה ודעת.

והנה נתפשט אצל רבים בזמנינו שלא לקרוע כלל על ראיית מקום המקדש, על־ידי הערמה של הקנאת הבגד לחבירו, מפני שחסים על בגדיהם. אבל כבר דחו זאת כמה מגדולי ההוראה בזמנינו כמו ששמעתי, וכן פסקו בכמה ספרים, כגון בשו"ת פאת שדך סימן נ"ז, וזכרון בצלאל דף קט"ז ע"ב ד"ה ולגבי, ובתולדות יעקב (קניבסקי) דף קכ"ד. ולענ"ד לולא דמסתפינא יש ללמד עליהם זכות, שהרי אולי יש סמך לפטור מקריעה לגמרי, על דרך שנתנו כמה אחרונים טעם למנהגם שאין קורעים העומדים על המת בשעת יציאת נשמה, כי ראו שעי"ז לא יילכו אליו כדי שלא יצטרכו לקרוע, ונמצא מת יחידי בעגמת נפש, וכדלהלן בחלק יורה דעה הלכות גוסס הערה י'. כמו כן כאן עדיף לשכינת עוזינו שיבואו בניה להתחנן ולשפוך שיח לפניה בכותל המערבי אשר ממנו לא זזה מעולם, ודוק. ומכל מקום למעשה אין להקל.

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
פעולת צדיק
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד