-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
מנויים לחיים
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
859 אורחים

מה הברכה על שניצל המחופה בפירורי לחם?

    
מספר צפיות: 3919
כ"ד חשון ה'תשפ''א

בס"ד 

שלום לכבוד מורינו ורבינו הגר"י רצאבי שליט"א

אשאל ראשית לשלומו, יאריך ימים על ממלכתו.

היות וקיימים מחלוקות הפוסקים לגבי ברכת השניצל המחופה בפירורי לחם במגוון טעמים, ברצוני לשאול האם כבוד הרב יכול להאיר את עיננו בסוגיה זו.

אשמח אם הרב יציין מקורות.

בברכת בריאות ואריכות ימים

עמיחי קהלני - ת"א

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

לק"י כ"ג מרחשון התשפ"א בשל"ב

שניצל של בשר עוף או דג הנעשים ע"י חיפוי דק כגון ביצה טרופה עם שום כתוש ומיני תבלין, בצירוף פירורי לחם או קמח מצה, ומטגנים הכל בשמן ע"ג מחבת, כבר כתבתי בס"ד בשו"ת עולת יצחק ח"ב סי' ס"ד ובעיני יצחק על שלחן ערוך המקוצר סי' ל"ד אות ט"ו שברכתו שהכל ובורא נפשות, ולא בורא מיני מזונות ועל המחיה, כיון שאין זה אלא ציפוי ועטיפה חיצונית. וציינתי מעט מקורות. ומובן דהא דקיי"ל בשלחן ערוך סי' ר"ח ס"ב דאפילו מיעוט מחמשת מיני דגן ברכתו במ"מ, היינו דוקא כשהם מעוכים ומעורבים יחד, כמ"ש בס"ד בשע"ה שם סי"ז.

ועכשיו ראיתי כן בפסקי תשובות סי' ר"ח דף תשנ"ח ד"ה אבל, והעלה ציונים נוספים. ומבואר שם כי אף שהפירורים נותנים איזה טעם לתבשיל, אין בזה חשיבות לברכה יעו"ש. ונוסיף כי אף שיש בפירורים מגמה שיהיה המאכל נפרך, שנעים יותר למאכל, מ"מ סוף סוף אין זה טעם הדגן עצמו. הלכך אזלינן בתר רובא. ועוד ראיתי בהלכה ברורה ח"י מדף שע"ד שאסף מדברי האחרונים, ונתחדש לנו שמהפרי תואר ופתח הדביר מוכח שאינם מחלקים כדלעיל, אלא אף כשזה ציפוי ברכתו מזונות וכו' ולכן עשה בזה חילוקים.

ולענ"ד בס"ד נראה כיון דמידי ספק ומחלוקת לא יצאנו, והסברא נותנת דציפוי שאני, עדיף לברך שהכל ובורא נפשות, ונסמוך על האומרים כי בורא נפשות פוטרת כל דבר, כמו ברכת שהכל, כמ"ש בס"ד בשע"ה סי' ל"ז סי"ג, ובפרט שמכללם סובר כך גאון עוזנו מהרי"ץ. ואם אפשר לפטרם באופן שיוצא מן הספק, ה"ז משובח.

וכל זה בשניצלים המצויים, אך ישנם מעטים (במוסדות כגון ישיבות מסויימות, ובמסעדות) שעושים החיפוי של פירורי הלחם עבה, והבשר מעובד ומרודד דק, הא ודאי כוונתם בכך לטעם, ואין הפירורים נחשבים ציפוי בעלמא אלא הם חלק מעיקר המאכל, וברכתם במ"מ ועל המחיה. כל שכן אם החיפוי הזה הוא פי שנים מן בשר, דתיפוק ליה מצד דהוי רוב.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-27]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
שר שלום קשת
לחמא עניא
ארז יחיאל
מועדי השם
ת"ת עטרת חיים
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
טריתא
מצות טעמו וראו
מצות מסורת
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
אור ההלכה
עבור לתוכן העמוד