-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
1184 אורחים

בעניין לימוד תורה בליל ה"ניטל"?

    
מספר צפיות: 9792
כ"ג כסליו ה'תשפ''א

בעניין לימוד תורה ב"ניטל"?

(מקובל בעיקר אצל החסידים בליל 25 בדצמבר ויש נוהגים בליל 7 בינואר - לא לעסוק בתורה בחצי הראשון של הלילה, עקב סכנות שהיו כגון פוגרומים מהנצרים וכו' כי זהו חג שלהם)

 

 

לכבוד מרן שר התורה הגאון האדיר האמיתי רבי יצחק רצאבי שליט"א

 

האם מותר לאבא ללמוד עם בנו א' ב' בניטל?

 

בברכת כהנים באהבה כעתירת

גמליאל הכהן רבינוביץ

מח"ס "גם אני אודך"

ו"פרדס יוסף החדש" על המועדים.

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

לא הייתי רוצה לענות על שאלה זו, אחרי שאצלינו בכל קהילות קודש תימן יע"א לא נשמע כלל ועיקר מניעת לימוד תורה בליל ניטל וכו', ולא ידעו מאומה מזה וכיו"ב, וכן בשאר ארצות ישמעאל, כי שורש הדבר הוא בגלל אותו האיש ישוע הנצרי שר"י כמפורסם בספרים, וכעת ראיתי שנאספו וסודרו כל ענייני הניטל, בנטעי גבריאל הל' חנוכה ח"ב מדף שפ"ה, שלכן נתפשט הדבר רק בארצות עשו הוא אדום, דהיינו אירופה. והשתא נמי הכא בארעא דישראל שנתקבצנו מכל הגליות במקום אחד, מ"מ אין אנו חוששים לכך, ויעו"ש בדף ת"ב.

אבל ליקרת מעכ"ת וחביבותיה גבן, ומה־גם שכבר דפק על פתחִי העני, זאת אשיב דהגם שמשתמשים באותיות אל"ף בי"ת גם לדברי חולין, מ"מ מסתמא כוונת האב לקיים בזה מצות ולמדתם אותם את בניכם וגו' [וע"ע מ"ש בס"ד בעיני יצחק על שלחן ערוך המקוצר חיו"ד הלכות לימוד תשב"ר סי' קס"א אות ז' ד"ה והרמ"א] וממילא הדעת נוטה שנחשב גם זה לימוד תורה. שו"ר סעד לדברינו, ממאי דמסיק בספר בריתך ינצורו סימן ד' כי גם לימוד אותיות אל"ף בי"ת לבן נחשב תלמוד תורה, ואין ללמדו אם לא אמר ברכות התורה תחילה.

אגב שעיינתי שם בנטעי גבריאל ראיתי בדף ת"י אות ג' שהעלה דברי ספר מפענח נעלמים שדחה בשתי ידים דעת האומ' כי הבן שיוולד מזיווג לילה זו, יהיה איש רשע, וכתב שחרפה היא לזרע ישורון להאמין כי יש איזה כח באליל המוצלב וכו' יעוש"ב. ולענ"ד דבריו תמוהים טובא, כי בחיי אותו האיש ידוע שהשתמש בכח שם המפורש שלמד בערמה בבית המקדש, והרי נמצא במדרשים כזאת כבר על בלעם הרשע וכו'. וגם אחרי מותו שר"י, כח טומאתו הרצוצה בוקעת ועולה, ואין שום פלא בכך, כמו שיש כח כישוף ושמות של טומאה שמסר אאע"ה לבני הפילגשים וכו'. ומעשים רבים כאֵלו, נדפסו בכמה וכמה ספרים. ודוגמא אחת כזאת שנזכרתי כעת הובאה בסוף שו"ת חן טוב (בני ברק התשמ"ב) דף תנ"ז שהיתה דרך עוברת אצל כותל מסגד וכו' וכל יהודי שעבר דרך שם, נכנסה בו רוח שטות והמיר דתו רח"ל. וכן נדפס בס' קורא הדורות (ב"ב התשע"ט) דף רפ"ה יעוש"ב. איך שיהיה, נראה דלגבי דידן, לא פגע ולא נגע, אין שטן ואין פגע רע, תקד"ש בקדושה עליונה המלאה הזרע אשר יזרע.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו


לצפייה בעלון "יניב פריו" להרה"ג יניב נסיר שליט"א - ראש בית ההוראה "מעין טהור" ומח"ס שו"ת הלכה למשה, בו הובאה תשובת מרן שליט"א - לחץ כאן

 

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
פעולת צדיק
מצות טעמו וראו
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מנויים לחיים
מיני תבלין וקליות
עבור לתוכן העמוד