-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
810 אורחים

שו"ת ממרן שליט"א בענייני מלחמה ובעת שמיעת אזעקות

    
מספר צפיות: 9173
י' סיון ה'תשפ''א

תשובות מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, לשאלות שנשאל השבוע מאת הרה"ג גמליאל הכהן רבינוביץ מח"ס "גם אני אודך" ו"פרדס יוסף החדש" על המועדים, בעניינים הקשורים לתקופת המלחמה שנסתיימה כעת בעש"ק נשא התשפ"א.

אדם ששמע אזעקה שזורקים טילים רח"ל, ורץ להתחבא בחדר ממ"ד, ותוך כדי הריצה החליק ונפל ומת ל"ע, או שקיבל התקפת לב מהפחד של האזעקה ומת ל"ע, האם נחשב שנהרג על קידוש ה'?

שיהיה רק בשורות טובות תמיד אמן כן יהיה רצון מצפה לרחמי שמים מרובים ביותר.

להלן תשובת מרן שליט"א:

מה שייך בכאן קידוש ה', אין זה אלא קיום ונשמרתם מאד לנפשותיכם. אדרבה מבעי ליה ליתובי דעתיה (כהא דסוכה דף כ"ה ע"ב) ולא לקבל התקפת לב, דהיינו להתחזק באמונה ובבטחון בשמו יתב'. וכן אם ההחלקה היתה באשמתו, מתוך בהלה ובלבול. אבל אם היה שם דבר הגורם להחליק והוא לא ידע מזה, א"א להאשימו, הי"ת ינקום דמו, וכִפר אדמתו עמו.

*******

האם מותר ליכנס לבית חבירו בלי רשות כששומע אזעקה?

להלן תשובת מרן שליט"א:

פשיטא שמותר.

*******

בתקופה הזאת שיש פרעות קשים מאד מהערבים בעיר לוד ועוד רח"ל, השאלה אם מותר לאשה לטבול לפני השקיעה כשחוששת לטבול בלילה, שאז המהומות מאד קשה ה' ירחם.

להלן תשובת מרן שליט"א:

ביום השביעי לנקיים אסור, אבל בשמיני מותר, על פי המבואר בש"ע יו"ד סי' קצ"ז סעיף ד'. ולא תשמש אז רק בלילה, לדעת מרן הב"י ולמהרי"ץ כמ"ש בשלחן ערוך המקוצר סי' קנ"ז סעיף י'. ולדעת הרמ"א שם סוף סעיף ה' אין די בכך, אלא גם תסתיר טבילתה מבעלה עד הלילה.

*******

באסון הנורא שקרה ממש בערב חג השבועות תשפ"א בבית המדרש קראלין שנפל פרענצס [מגדלים וקומות של עץ שעומדים עליהם בחורים] עם בחורים ונהרגו כמה רח"ל והמון נפצעו ופינו הרבה לבתי חולים.

ובאמצע החג כל מי שהצליחו לתת לו טיפול, וראו שיכול לחזור הביתה, החזירו אותו באמבולנס הביתה באמצע החג, כדי שהמשפחה תהיה רגועה, ולא תטרף דעתם עליהם חס ושלום.

רציתי לשאול מה דעתכם בזה?

להלן תשובת מרן שליט"א:

שפיר עשו, אלא אם כן היה אפשר להודיע למשפחתו בטלפון, או לשלוח אליהם גוי.

*******

בשבוע שעבר היה פרעות קשות בעיר לוד מהערבים ששרפו והזיקו לבתים של יהודים רח"ל.

השאלה אם מותר להוריד שם המזוזה שנמצא בפתח הבית כדי שלא יזהו הערבים שזה בית של יהודי, וגם הם יכולים להשחית המזוזה חלילה וחס?

להלן תשובת מרן שליט"א:

מותר להורידה במקום סכנה, כמובא ביומא דף יא. לגבי שערי העיר מחוזא, וכמובא בפוסקים יו"ד סי' רפ"ו וגם בש"ך שם סק"ז, וע"ע שכל טוב דף פ' פ"א, ומ"ש בס"ד בעיני יצחק על שלחן ערוך המקוצר סי' קס"ז אות ו'. לאפוקי שלא נאמר בהיפך שהמזוזה תשמור מפרעותיהם, וברוך הנפרע לעמו ישראל מכל צריהם.

*******

אם מותר להדליק אור בשבת על ידי קטן בחדר ממ"ד כשיש אזעקות המון זמן ושכחו להדליק האור והילדים בוכים מפחד שם?

להלן תשובת מרן שליט"א:

מותר, על דרך הא דמשנ"ב סי' שכ"ח ס"ק ל"ח ננעלה הדלת בפני התינוק וכו'.

*******

בשעת אזעקה שיש טילים רח"ל האם מותר להתחבא בתוך ארון קדוש שיש שם ספרי תורה, כי שם יש דלת פלדלת?

להלן תשובת מרן שליט"א:

אין לך דבר שעומד בפני פיקוח נפש, וגדולה מזו מצינו ביואש מלך יהודה שהוחבא בילדותו שש שנים בבית קדשי הקדשים מפני סכנת עתליה המרשעת, והיה זה במצות יהוידע הכהן הגדול.

*******

אם יש אזעקה האם יכול להתפלל שלא יפול הטיל באיזור שלו שלא יבהל, או שזה כבר תפילת שוא?

להלן תשובת מרן שליט"א:

תפילת שוא, כיון שזה לא משתנה בדרך הטבע, ואין מתפללים שייארע נס, כיעויין סי' ר"ל סעיף א' וכף החיים שם סק"א.

*******

אם יש מקום בחדר ממ"ד רק לכמה אנשים ויכול להכניס לשם כששומע אזעקה או בניו או בנותיו מי קודם?

להלן תשובת מרן שליט"א:

הבנים קודמים, כדתנן בהוריות דף יג. האיש קודם לאשה להחיות, ובהגהת ש"ע יו"ד סי' רנ"ב סעיף ח' הצלת האיש קודמת. ומובן לענ"ד דלאו דוקא גדול אלא ה"ה קטן, וה"נ מוכח מהנדון שבשאילת יעב"ץ שהובא בפ"ת שם סק"ז. וכן לפי טעם הט"ז שם שאיש חייב טפי במצוות יעו"ש. כי הגם שהוא כעת פטור, מ"מ עתיד לגְדל.

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
מנויים לחיים
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד