-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
550 אורחים

שאלות בענייני שבת וברכות

    
מספר צפיות: 5688
ל' סיון ה'תשפ''א

שבת וברכות

 

בס"ד שלום כבוד הרב יש לי כמה שאלות:

1. הבנתי מדברי הרב שכאשר אוכלים פת הבאה בכסנין בסעודת שחרית צריך לברך עליה כמו לחם גם בכמות קטנה, רציתי לדעת לגבי שבת בבוקר אם אני עושה קידוש ואוכלת עוגה וכדומה אם אני צריכה לברך על זה מזונות או ליטול ידיים והמוציא וברכת המזון?

2. לחמים הנמכרים במאפיות וכתוב עליהם מזונות האם צריך לברך עליהם מזונות גם לשיטתנו? כי הרב סובר לברך על חלה מתוקה לדוגמא המוציא, אז איך לדעת אם לברך על לחמניות כאלה המוציא או מזונות?

3. יש לנו כלב בבית ורציתי לדעת לגבי שבת אם חברות שלי מפחדות אם מותר לי להחזיק אותו שלא יתקרב אליהם או לכלוא אותו בחצר האחורית שלא יתקרב?

4. תנור שמשתמשים בו לפלטה האם מותר לשים בו סירים בשריים וגם חלביים? חברה שלי שמה בו לחימום פסטה חלבית ללא כיסוי בשבת והתלבטתי אם מותר היה לי לאכול ממנה, היא אומרת שהם תמיד שמים בו רק סירים ואוכל סגור (גם בשרי).

 

תודה רבה

הודיה

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

 

א'  מזונות, אא"כ זו תהיה סעודת שבת העיקרית בשחרית, דהיינו הסעודה השנייה של שבת.

ב'  אם משתמשים בהם כלחם, כגון שמלפתים בזה גבינה וכדומה, אזי ברכתן המוציא. בחינה נוספת, אם זה מתאים להגיש לאורחים, כמו שמגישים להם עוגות, אזי ברכתן מזונות.

ג'  לא רצוי להחזיק כלב בבית, ואפילו לא בחצר, זו לא דרך היהדות, אא"כ אין ברירה אחרת. ואז לכלוא אותו בחצר אחורית וכד', כשבאות חברות וכד'. ועי' שלחן ערוך המקוצר חלק שמיני סימן רכ"ד סעיף ח'.

ד'  מותר, אם אין התנור עמוס מדאי בסירים שממלאים כמעט את כל חללו.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
פעולת צדיק
מצות טעמו וראו
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מנויים לחיים
מיני תבלין וקליות
עבור לתוכן העמוד