-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
449 אורחים

משלחנו של מרן: חלק משאלות שהופנו השבוע ללשכת מרן פוסק עדת תימן שליט"א

    
מספר צפיות: 7459
השו"ת בעניינים דלקמן: מבטא האות רי"ש. שאלות שונות. ברכת לבנה. בעניין ציצית עם קשר תימני, ובעניין ביטוח בריאות מכספי מעשרות. השאלות הופנו ללשכת מרן הגר"י רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, דרך מדור "צור קשר" שבאתר יד מהרי"ץ, והתשובות הועברו דרך מנהל הלשכה במייל חוזר לשואלים מפי מרן שליט"א, ויפורסמו בעתיד בעז"ה בספר מיוחד הנקרא בשם "ויען יצחק".
כ"א אב ה'תשפ''א

מבטא האות רי"ש

האם יש חשיבות משמעותית להגות את האות רי"ש כמו שנהגו התימנים דוקא (לשונית), או שאפשר גם כמו שמקובל בדר"כ בארץ, שאז היא גרונית (כדרך שמגרגרים מים, כמו האשכנזים וכו'). המדובר בזמני תפילה או עלייה לתורה.

תודה רבה ותזכו למצוות

ד. מני

בני ברק

 

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

 

לק"י י' מנחם אב התשפ"א בשל"ב

בודאי חשוב וצריך לתקן. כי מה שמבטאים רבים כיום, זאת גימ"ל רפויה לפי האמת. העצה היעוצה לבטאה נכון ולהתרגל לכך, היא להרעיד פעמים רבות את קצה הלשון, שזה מחזק את השריר שם. וכן לשנן מלים שהן צמודות כמו ויגר יצחק בגרר, וזה יחדד את ההבדל.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

 

*****

שאלות שונות

 

לכבוד מרן שליט"א

א. איך להתייחס בימינו למצב שאנו נמצאים כיום?

ב. ראיתי בספר שירה כשרה את מה שכתב מרן שליט"א על שירה תימנית, ואני רוצה לשאול, אם כן אז עדיף לא לשיר בכלל? שהרי כמעט ואין שירים כשרים לחלוטין?

ג. בחור\אדם ששינה לנוסח בלדי, כשהוא נמצא עם אביו בבית הכנסת ויש מנהג שונה בין השאמי לבלדי, יעשה כמו הבלדי או שיעשה כמו אביו כדי שלא יצערו?

עמיחי סנואני

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

 

לק"י י' מנחם אב התשפ"א בשל"ב

א'  להתחזק באמונה וביראת ה' טהורה, קדושה וצניעות.

ב'  השירים בדיואן המקובל, כולם כשרים וטהורים. אך המשוררים – זמרים בלשון זמנינו – הם המעוותים, אבל לא אלמן ישראל וישנם משוררים כשרים, ואותם אפשר לשמוע.

ג'  לא לצער אותו.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

 

*****

ברכת לבנה

 

שלום עליכם

בברכת הלבנה אנו אומרים משפט מחובר: "כשם שאנו מרקדים כנגדיך, ואין אנו יכולים ליגע ביך - כך אם ירקדו אחרים כנגדנו להזיקנו, לא יוכלו ליגע בנו וכו'".

לא ברור לי למי אני פונה, אם לקב"ה- קשיא רישא, ואם ללבנה- קשיא סיפא (כביכול מבקשים מהלבנה בקשה??)

תודה

אכלופי

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

 

גם בסיפא לא מבקשים מהלבנה עצמה, וגם אסור לבקש ממנה כי היא רק משרתת לעשות רצונו יתב', אלא מתפללים שאויבנו לא יוכלו ליגע בנו. וממשיכים פסוק תפול עליהם אימתה וגו' כלומר שהקב"ה יפיל אימתו עליהם, כדמסיים בהדיא בגדול זרועך, דהיינו זרוע ה'. וכך מבואר כבר בלבוש סימן תכ"ו בקצרה.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

 

*****

 

בעניין ציצית עם קשר תימני, ובעניין ביטוח בריאות מכספי מעשרות

 

לכבוד הרה"ג יצחק רצאבי

שלום רב.

1)      ציצית עם "קשר תימני" האם יש לזה מקור? והאם יוצאים בזה ידי חובה התימנים והספרדים? (כי אני אומנם "תימני" אבל אני רוצה לדעת בבירור שאני יוצא יד"ח).

2)      הציעו לי לעשות "ביטוח בריאות", האם מותר לעשות ביטוח בריאות פרטי (כמו הראל, ביטוח ישיר וכ"ו) מכספי מעשרות לי ולאשתי?

אוהד עודי

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

 

א'  המקור בגמ' מנחות דף ט"ל ע"א וברמב"ם פ"א מציצית, והרחבתי בס"ד בשו"ת עולת יצחק ח"א. וכל יהודי יוצא בו ידי חובה, הגם שאינו תימני, עכ"פ לפי עיקר הדין.

ב'  לא מכספי מעשות.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

 

חזר השואל ושאל:

מחילה מכבודו...בתשובה הרב רשם  "עכ"פ לפי עיקר הדין." - זאת אומרת שזה לא לכתחילה!?

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

לספרדים זה לא לכתחילה כי זה לא לפי מנהגם ושיטתם.

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
עבור לתוכן העמוד