-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
1878 אורחים

שו"ת: בעניין מה שכתב מרן שליט"א בשערי יצחק לגבי האוכל סנדויץ' בסוכה ושולחנו בתוך הבית וכו'

    
מספר צפיות: 7629
י"ד תשרי ה'תשפ''ב

לק''י

שלום לכבוד הרב

בעניין המובא בשערי יצחק מוצש"ק שלח לך התש"ע, לגבי האוכל סנדויץ' בסוכה ושולחנו בתוך הבית, האם יצא, ועניין דרך ארץ באכילת סנדויץ' וכו'.

מה שנאמר שזה מתאים למנהגינו, נראה דוקא לשיטת הרשב''א הסובר שכזית הוא רבע ביצה, וא''כ מחזיק בידו שלשת רבעים.

אבל ההולכים בשיטת הרמב''ם שכזית הוא שליש ביצה הרי מחזיק בידו כביצה ממש, ולפיכך עדיין קשה לענ''ד.

בכבוד רב

אברהם קרואני

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

הנני מבין שכוונתך להַכָּתוב שם בדף קפ"ד ריש עמוד ב'. ברם דוק ותַשכח שהרמב"ם עצמו בפ"א מעירובין הל"ט לא כתב בהדיא שכזית הוא שליש ביצה, אלא שהפר"ח וסיעתו כתבו אליבא דהרמב"ם שזה כשליש ביצה בקירוב, והדבר אינו מוכרע ממש כי אין הוכחה הימנו רק לפי מה שידענו שכזית הוא פחות מכגרוגרת, והרמב"ם כתב שם ששמונה עשרה גרוגרות הן כשש ביצים בינוניות יעו"ש, ואם כן יתכן שגם הרמב"ם סובר כהאומרים שכזית הוא כרביעית ביצה, רק באו להוכיח ממנו דלית ליה סב' התוספות שכזית הוא כחצי ביצה, ופחות מזה אי אפשר להוכיח ממנו. וכבר הערתי על כך בס"ד באגדתא דפסחא פרי עץ חיים מהדורא שנייה דף ר"ג ד"ה וצריך.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
עבור לתוכן העמוד