-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
954 אורחים

שו"ת: עניית אמן בסוף ההושענות

    
מספר צפיות: 7111
ח' חשון ה'תשפ''ב

עניית אמן בסוף ההושענות

 

שלום כבוד הרב

רציתי לשאול מדוע אין עונים אמן אחר אמירת "תתפרקון ותשתזבון" בסוף ההושענות, הרי יש שם הרבה בקשות.

תודה

אהרן שלמה

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

חובת עניית אמן מן הדין, דהיינו על פי הגמרא וכו', אינה אלא על מטבע ברכות, ברוך אתה וכו'. ומה שנוהגים בכל זאת לענות אמן, למשל גם אחרי הרחמן שבברכת המזון, אינו אלא על פי המדרש שכשאחר מברך לישראל ואפילו בלא הזכרת ה' חייב לענות אמן כדאיתא במג"א ואחרונים או"ח סי' רט"ו סעיף ב'. ועניית אמן צ"ל בכוונה, וצריך ליזהר שלא תהיה אמן חטופה ולא קטופה וכו' כדקיי"ל בסי' קכ"ד ס"ו, ויש סכנה בדבר שאל"כ ימיו יתחטפו ויתקטפו וכו' כדאיתא בברכות דף מ"ז ע"א. וכאן אחרי ההושענות לפני קס"ת כל הציבור טרודים לארוז את לולביהם למשמרת, ואין אזניהם קשובות היטב לש"צ האומר תתפרקון וכו', על כן העדיפו שלא לענות כלל אמן, כיון שאינה חובה מן הדין כמו שהקדמנו בס"ד. ולכן גם לא קבעו הקדמונים שיסיים ש"צ ותימרון אמן, כמו שיסדו בסוף נוסח כמא דשמעתון וכו' אחר תקיעת שופר בראש השנה, וישרי וישבוק ביום הכיפורים, דשאני התם שהציבור פנויים לשמוע ולענות כדת וכדין. גם בסידור רס"ג שנז' שם נוסח תתפרקון בדף רל"ט, אין סיום ותימרון אמן. זהו הנלענ"ד בעזרתו יתב'.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מיני תבלין וקליות
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
פעולת צדיק
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד