-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
1233 אורחים

שאלות בעניין פנים חדשות

    
מספר צפיות: 5865
כ"ד כסליו ה'תשפ''ב

שאלות בעניין פנים חדשות

בסייעתא דשמיא

יום ב' י"א כסלו תשפ"ב

לכבוד מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א

שלו' וברכה

הסתפקתי בלימודי הלכות פנים חדשות בשבע ברכות, ועוד, ואכתוב לכת"ר, ואשמח לדעת התשובה לדינא.

א). אדם שיש לו אפשרות או להשתתף בחופה, או להשתתף בריקודים למשך זמן רב, האם ישתתף בחופה או בריקודים?

ב). כיצד מקיימים היום שמחת חתן וכלה, האם ע''י דברי תורה, כדמשמע בריש ברכות, הרי לא מצינו שמקיימים כן, ויש לדון האם באמירת מזל טוב מקיימים מצות שמחת חתן? או דלמא שמקיימים מצות שמחת חתן וכלה אפילו בלא לומר דבר? או דלמא דוקא ע''י ריקוד לפני החתן, או הכלה?

ג). האם לדינא נוקטים בפנים חדשות שצריכים שיהיו מוכרות לחתן, או דלמא מספיק אפילו שמוכרות לאבי החתן או לאבי הכלה?

ד). במה שנוהגים שיש קבלת פנים עם בר לפני החופה, והיה אחד שהשתתף בחופה ובקבלת פנים ואכל שם, אבל לא השתתף בסעודה האם הוא יכול להיות לפנים חדשות?

ובחו"ל [כיום יש גם בארץ] נוהגים שיש בר גם אחרי החופה, ויש קצת ריקודים, ואז מגיעים כל הידידים והחברים של המשפחות, ועושים ריקודים כחצי שעה, ורק בערב בשעה שמונה יש סעודה, ובנתיים יש הפסק של כמה שעות, האם מי שאכל מהבר שאחרי החופה יכול להיות כפנים חדשות?

ה). מה הדין באחד שהשתתף רק בריקודים, שלכאורה נראה כיון שלא השתתף בסעודה ורק בריקודים שיכול להיות כפנים חדשות, כיון שלא אכל?

ו). וכמו כן יש לדון במי שהיה בסעודה ואכל, אבל החתן והכלה היו בחדר יחוד, האם הוא יכול להיות כפנים חדשות או לא? והוא מצוי טובא?

בברכת התורה

הצעיר באלפי ישראל

יוסף אביטבול

מח"ס שערי יוסף ושא"ס

פה עיר התורה בני ברק

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

א'  בחופה, שאז שורה השכינה, אם שומרים היטב על הצניעות.

ב'  בכל האופנים.

ג'  מספיק.

ד'  לא.

    לא.

ה' לא.

ו'  נראה שלא, כיון שסוף סוף החתן והכלה מתכבדים בכך.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
מצות טעמו וראו
מנויים לחיים
פעולת צדיק
עבור לתוכן העמוד