-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
1683 אורחים

שו"ת בעניינים שונים

    
מספר צפיות: 6006
א' טבת ה'תשפ''ב

שו"ת שונות

 

למרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א

נשאלתי מאחד לגבי הדין שלא להניח מאכלים תחת המטה ויש אומרים גם אתרוג או שמן לחנוכה אין להניח מתחת המטה, השאלה היא מה הדין לגבי להניח לולב בין לפני סוכות, ובין אחרי סוכות כשרוצים להניח אותו לשמירה האם מותר להניח את זה מתחת המטה, כיון שאצל לולב אין דין שצריך להיות ראוי לאכילה כמו אצל שמן ואתרוג, וצ"ע?

 

יש דג מסוים הנקרא קארפיון שמשפחה פלונית אוכל אותו דוקא בתור קציצות, טחון, הוא שמע שיש תולעים בדג הזה, האם מותר לו לטחון את הדג כיון שהדרך לאכול אותו הוא טחון אע"פ שנתבטל על ידי כך התולעים, ובפרט אם הוא ינקה את הדגים לפני כן, ואין כוונתו לבטל?

 

אשה התקשרה בליל טבילה שלה, שעשתה ששה ימים רצופים של בדיקות ולא הספיקה לעשות בדיקת השביעי, וקשה לה לדחות הטבילה ליום א', האם בשופי היא יכולה לטבול כך בליל שמיני?

 

נשאלתי מאחד שקנה סוג מקלף שהוא לא מיועד לקלף קליפה מפרי או ירק אלא הוא קולף ירק שלם בגודל קטן מאוד ודק, כמו שמצוי היום שמכינים הרבה סלטים עם גזר למשל, שאין בזה חשש בורר, אלא ששואלים מצד טוחן אם קולף פרוסות דקות מאוד של גזר מתוך גזר שלם אם זה מותר בשבת או שיש בזה משום עבודין דחול או שמא זה מותר כמו סכין?

 

בכבוד רב

יעקב אהרן סקוצילס

מח"ס אוהל יעקב

רב ומו"צ בירושלים

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

 

א'  דוקא בדבר הנאכל שורה רוח רעה.

ב'  מותר.

ג'  נראה שיש מקום להקל לפי ראות עיני המורה, שזה בגדר שעת הדחק וכד'. ובפרט שהגר"ש קלוגר בשו"ת קנאת סופרים דף פ"א ע"ג סובר כי מה שנפסק בש"ע שאין להקל בלא בדיקת יום א' וז', לשונו מורה שהוא רק חומרא בעלמא יעו"ש. אמנם לכאו' הפשטות אדרבה להיפך מדבריו. גם יש להעיר דמאי שנא מהא דהל' פסח סי' ת"ס ס"ו אין להקל במה שהחמירו הקדמונים שלא לעשות פאנדיש, שמבואר שם באחרונים כי אפי' בדעיבד אסור, וצ"ע. עכ"פ כאן יש לצרף שיטת הרבה רבוותא שפסקו כרב דסגי אפי' בבדיקה אחת שבתחילת הז' נקיים. ועי' מה שהרחבתי בס"ד בעיני יצחק על שלחן ערוך המקוצר יורה דעה סימן קנ"א אות ט' ד"ה ובבארות.

ד'  שמעתי כי יש מקילים בזה, אבל לפענ"ד הוא בכלל עובדין דחול.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
עבור לתוכן העמוד