-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
385 אורחים

שו"ת: בעניין עליית כהן לשלישי

    
מספר צפיות: 5683
כ"ז ניסן ה'תשפ''ב

 

 

לק"י

אנו מתפללים בנוסח בלדי. יש כהנים לויים וישראלים בבית הכנסת. עליות כהן ולוי לא נמכרות, ומשלישי ואילך נמכרות. כהנים\לויים עולים מרביעי ואילך. בשבת אחד המתפללים (ישראל) קנה עליית שלישי, והזמין כהן לעלות. הגבאי הזמין את הכהן לעלות שלישי. החזן (אני, השואל) שיודע שהמוזמן כהן, העיר שאין הכהן צריך\יכול לעלות. הכהן שהוזמן (וכבר קם ממקומו) חזר למקומו והגבאי הזמין את הישראל שקנה את העליה. הכהן ששב למקומו הוזמן לעלות עליית רביעי ועלה. החזן (כותב שורות אלה, שפעל מתוך אינסטינקט) הרגיש שלא בנוח ולאחר הקדיש שאחר עליית שביעי, התנצל בפני הכהן, הישראל שהזמין אותו והציבור. השאלות לרב o האם מותר לכתחילה להזמין כהן\לוי לעליית שלישי?

במקרה המתואר לעיל, האם החזן פעל נכון? או שהיה צריך להניח לכהן לעלות לעליית שלישי?

בהנחה שגדול כבוד הבריות והחזן לא פעל כהלכה, מה התיקון שעליו (עלי) לעשות?

תודה רבה ברכת ה' עליכם

אביהוא כהן

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

אסור שיעלה כהן לעליית שלישי, אפילו שזה במכירה, ורק לוי יש נוהגים להתיר, ובמקום שלא נהגו אין לעשות אפילו זאת. ובכהן כולם לא נהגו להקל. כמבואר בפוסקים, ובשלחן ערוך המקוצר סימן ס' סעיף י"ג.

החזן במקרה דנן פעל נכון, כיון שהעולה לא עלה ממש, דהיינו לא הגיע לתיבה ליד הספר תורה. וכל שכן אם לא היה קם ממקומו כדי לעלות, אפילו שהוזמן. שאם היה כבר עולה, אין להורידו, כי סוף סוף הדמים מוכיחים, כמ"ש בס"ד בשו"ת עולת יצחק ח"ג סימן קע"ו יעו"ש [ודו"ק, כי הגם ששם מעשה שהיה, בשלישי שהוא מפטיר היה, מ"מ לענייננו אין חילוק בזה]. וטוב שהתנצל, כי סוף סוף קם.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
פעולת צדיק
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מצות טעמו וראו
מיני תבלין וקליות
מנויים לחיים
עבור לתוכן העמוד