-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
445 אורחים

שאלה בעניין הוספת שם או שינוי השם לאחר ברית מילה

    
מספר צפיות: 5810
ח' סיון ה'תשפ''ב

ב"ה

לכבוד מרן שר התורה הגה"צ רבי יצחק רצאבי שליט"א

יש לי שאלה חשובה מאד שמחכים לתשובתכם המלאה

הנה אברך שאביו נלב"ע ל"ע, ונולד לו לפני כמה שנים בת, והאשה נתנה שם שהיא רצתה, ועתה נולד לו בן, וכמובן שזה התור שלו להביא שם על שם אביו זצ"ל.

אולם האשה לא רצתה את השם של אביו, יתכן שלא רצתה בגלל שהאבא סבל יסורים ל"א בחייו, או בגלל סיבות אחרות, בכל אופן למעשה היה הברית והיה שם האדמו"ר מאד גדול שליט"א שהוא נתן השם של האבא של האב הילד, ומיד אח"כ אמר האבא להאדמו"ר שבעצם לא רצה להביא שם זה, רק בדרך כלל האדמו"ר שואל לפני שנותן השם איזה שם רוצים לתת, וכאן לא שאל אלא נתן מיד השם.

ויש כאן כמה שאלות.

א) האם מותר לו לשנות השם כעת, בגלל שאשתו לא רצתה, ואם מותר, האיך משנים שם שקיבלו בברית?

או שאי אפשר לשנות כלל השם,

ובפרט שלא יהיה פגיעה חלילה וחס באדמו"ר הגדול שליט"א

ב) האם יש לכם כמה מקורות כמה חשוב לתת כן השם על שם האבא, וזה ירגיע את האשה שלא רצתה השם הזה.

ג) האם באמת אם לא היה נותן שם על שם אביו, האם אביו היה יכול להקפיד עליו מלמעלה חלילה וחס?

בשורות טובות לעד

בברכת כהנים באהבה כעתירת

גמליאל הכהן רבינוביץ

מח"ס "גם אני אודך"

ו"פרדס יוסף החדש" על המועדים.

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

א'  מותר לשנות השם, לא יהא כבוד האדמו"ר הגדול יותר מאדון העולם יתב' ויתעלה שמחל על כבודו ובשביל שלום בין איש לאשתו התיר שימחה שמו הגדול שנכתב בקדושה על המים, עיין סוכה דף נ"ג ע"ב. ויותר טוב להוסיף שם. וראוי שיהא זה (שינוי השם, או ההוספה) בעשרה, או בבית הכנסת, יתן צדקה ויאמר החזן מי שבירך לפי השם החדש, ואפשר בנוסח וְיקרא שמו בישראל.

ב'  עי' בראשית רבה פל"ז, זוכר הברית סי' כ"ד אות ג', בן איש חי שנה ב' פ' שופטים סכ"ז, שו"ת בצל החכמה ח"ג סי' ק"ח, ויקרא שמו בישראל ענף כ' דף מ"ט.

ג'  בנדון דידן שיש סיבה נראה פשוט שאין מקום לקפידתו, אם היא מאד מקפידה, וכל שכן אם היא בוכה, כגון שהשם שלום אינו יפה בעיניה כמו מעשה שבא לידי מקרוב שבאו אחרי המילה וכבר נתנו שם אבל לא יכלה לסבול, והוספנו לו שם יוסף, ונקרא שמו בישראל יוסף שלום. כי אורך ימים ושנות חיים ושלום יוסיפו לו ולכם ולכל ישראל.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מצות טעמו וראו
מנויים לחיים
פעולת צדיק
מיני תבלין וקליות
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
עבור לתוכן העמוד