-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
1569 אורחים

בעניין המלה "אֵל"

    
מספר צפיות: 5529
כ"א תמוז ה'תשפ''ב

בעניין המלה "אֵל"

האם המלה ״אֵל״ קודש, נשמעת בהמשכה מעט?  כמו: אל, השם ויאר לנו. 

ומה בקשר למלה: אל, (חול) כמו: ולא תשתחוה לאל נכר? 

במחילה כבודו, אם אפשר לקבל תשובה בהקדם כי זה חשוב לי מאד להשלמת הספר בס"ד ובל"ן. 

תתברך אמן

גבריאל מעודה

להלן תשובת מרן שליט"א:

בפסוק אֵל ׀ י"י, ויאר לנו (תהלים קי"ח, כ"ז) מפסיקים מעט, כפי הוראת הטעם פסיק, מלבד ההפרדה העיקרית בתיבת ה' שאחריה (כפי הוראת הטעם צינור שעליה, וגם כמשמעות העניין) לא רק בקריאת תהלים, אלא קיבלנו לדקדק כך אף בקריאת ההלל, אף ששם אין מדקדקים בשאר הטעמים, ונלע"ד טעמא דשאני הכא שאם לא כן, נשמע חירוף וגידוף, דהיינו כאילו המדובר באֵל של ה' ח"ו. וכן כשאומ' זה בפסוקי ההבדלה.

בפסוק ולא תשתחוה לאֵל נכר, אין להפסיק ולא למשוך רק מעט, רק כדי שלא תדבק לנו"ן נֵכר שאחריה, כי אותיות למנ"ר קרובות במוצאן ומתחלפות. כנלע"ד ומסתברא כי משום הכי המדקדקים מושכים אותה בזמירות בסיום פסוק כי עמנו אֵל, יען כי אחריה באה רי"ש, רַבות מחשבות וגו'. אף שיש לי בזה טעמים נוספים, ומובן לפיהם מדוע שם מושכים הרבה. וכבר הרחבתי בס"ד בנפלאות מתורתך בפ' כי תשא, גבי י"י י"י אֵל רַחום וחנון, שגם שם למ"ד ורי"ש סמוכות, ולכן רבים נוהגים למשוך מעט.

דרך־כלל הדעת נותנת שאין למשוך אותה, לפי שאז תישמע במובן אַיִל, כמו בפסוקים אֵיל אשם, את איל האשם. שהמשיכה מורה על יו"ד נסתרת הנעלמת, כגון ההפרש שבין מִן הבהמה, מִין בהמה, ודומיהם.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
פעולת צדיק
מיני תבלין וקליות
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד