-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
מנויים לחיים
פעולת צדיק
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
957 אורחים

שו"ת שונות

    
מספר צפיות: 1164
א' אב ה'תשפ''ב

שאלות למרן שליט"א

1. במי שלומד בישיבה, ובוחר שלא לקבל מלגה/תשלום מהישיבה, לדוגמא של 1,000 ש"ח לחודש, האם הדבר נחשב לעניין מעשרות, שכביכול תרם 1,000 ש"ח?

2. באותו עניין, אם אביו של בחור, שאיתו אברך מסוים לומד, תורם לישיבה 1,000 ש"ח, בנוסף לתשלום הקבוע בישיבה, על מנת שילמד עם חברותא טובה וכדו' והאברך לא דורש סכום זה, אם בכהאיי גוונא  אפשר לומר שנראה את האברך כאילו עישר 1,000 ש"ח על ידי אי דרישת התשלום.

3. האם בבין המצרים, מי שרגיל כל השנה להסתפר ביום חמישי לכבוד שבת, יכול להמשיך בהרגלו.

בברכת שבת שלום

רון נסים

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

א' אם מצידם היו נותנים לו רק הוא אינו חפץ, אעפ"י שעומד בכל תנאיהם ודרישותיהם, כנראה שפיר דאמי. אבל עדיף יותר שיסכם זאת אתם בהדיא.

ב'  אין הדבר פשוט אם הישיבה משלמת לאותו אברך, כי יתכן שלוקחים גם זאת בחשבון. ואילו ידרוש סכום זה, יכולים הם לסדר אברך אחר וכו'.

ג'  כן. מאחר שלאו דוקא יום ששי נחשב כבוד שבת, אלא גם יום חמישי. ועי' להרע"ק בסערת תימן דף ק' הערה י"ז ודוק.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-27]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
שר שלום קשת
מצות מסורת
ארז יחיאל
טריתא
לחמא עניא
מצות טעמו וראו
אור ההלכה
מועדי השם
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
עבור לתוכן העמוד