-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
674 אורחים

בעניין סירוס נקבה

    
מספר צפיות: 4745
י"ט אלול ה'תשפ''ב

 בס"ד אלול תשפ"ב לפ"ק.

לכבוד מוה"ר הגאון הגדול המובהק ר' יצחק רצאבי שליט"א

פוסק עדת תימן ומח"ס שו"ת עולת יצחק.

שלום וברכה.

פעמים רבות בא לפנינו שאלה בנשים בגיל ארבעים ומעלה אשר אין בכוחן לסבול עוד הריון, מחמת עול טיפול בילדים, וכשמבררים הדבר הן מגיבות שאינם מסוגלות לחשוב על הריון, ונשמע באמת שדבריהן כנים. ויש המוסיפות לומר שהן חוששות מאוד שאם יכנסו להריון יהיה להם דכאון לידה (שגורם לחוסר תפקוד ופעמים עד פירוק הבית כולו).

ואם המניעות הרגילות מועילות להן הנה מה טוב. אבל אצל רבות המניעות הרגילות אינם מתאימות מחמת קרישיות בדם או שהמניעה גורמת לדימומים, או שאינה נותנת מניעה מוחלטת ובטוחה, ונפל פיתא בבירא.

והנה היתר מניעה ע"י קשירת חצוצרות התירו הפוס' דוקא כשיש חשש סכנה (שו"ת שבט הלוי ח"ט סי' רסה) משום שיש בזה חשש סירוס, כי בד"כ מצב זה אינו הפיך, אא"כ ע"י ניתוח שבו יחתכו מקום הקשירה ושוב יחברו הצינורות מתחילה ע"י שימתחו קצוותיהם אחת אל השניה ויתפרו ויחזור להיות שביל החצוצרה (שדרכו עוברת הביצית של האשה) פתוח.

אבל הנה בשו"ת אגרות משה (אבן העזר חלק ג סימן טו) כתב (גבי זריקה הגורמת מניעה לחצי שנה ושוב חוזרת לקדמותה) להוכיח שסירוס לזמן לא הוי סירוס אלא רק סירוס לצמיתות, ועוד הוסיף שיתכן שאין איסור סירוס אלא באופן שמקלקל את אברי ההולדה עצמם, אבל הזריקה הנ"ל דבשבילה לא יוליד ששה חדשים הרי אינו עושה שום קלקול, דהא יוכל לבעול כמתחלה בקישוי אבר רק שמחליש וממית החיות בזרע שלו וכדומה לזה שזה מסתבר שלא היה נאסר לפ"ז אפילו כשהיה נעשה סריס לעולם, עכת"ד.

וכיום ישנה דרך נוספת והיא סתימת החצוצרה בפקק סיליקון. פעולה זו הינה קלה יותר לביצוע מחמת שאין צורך בניתוח ומחדירים את הפקק ע"י היסטרוסקופיה (מצלמה זעירה החודרת לתוך הרחם).

וגם מבחינה הלכתית לכאורה הרי זה יותר קל ודמי לשאר מניעות (וכדוגמת התקן תוך רחמי) כי זו פעולה הפיכה.

ודרך נוספת קלה יותר היא סתימה ע"י "אשור", שהיא פעולה זהה לסיליקון, רק שזה סליל מתכתי כעין קפיץ קטן שמתרחב בתוך החצוצרה ומתאים את עצמו לגודל החצוצרה וכעבור ג' חודשים יש בירור שהחצוצרה סתומה לגמרי.

וזה קל יותר הלכתית גם מהסיליקון מחמת שאינו מסרס מיד במעשה הרופא אלא לוקח ג' חדשים כנ"ל עד שמשלים הפעולה וממילא הוא גרמא.

ובאתי בזאת לשאול האם במקום שרואה המורה שאשה זקוקה להיתר מניעה אמיתי, ומניעות אחרות גורמות לה בעיות קשות, האם נוכל להמליץ על פעולות הללו (סיליקון או אשור) גם לא במקום סכנה ממש אלא במקום חולי בגוף או בנפש מחמת עומס וכדומה.

אודה מאוד שמוה"ר שליט"א ישיבני תשובה מאהבה בהיות והדבר נוגע למעשה ואיני כדאי להכריע בזה.

בברכה רבה

הצעיר יניב נסיר

ראש בית ההוראה "מעין טהור"

ומח"ס שו"ת הלכה למשה ג"ח ופסקי שבת, ירושלים.

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

נראה להתיר כמו שנימק והסביר כת"ר בטוטו"ד, מה־גם דנקיטינן כהרמב"ם פט"ז מאיסו"ב הלי"א וטוש"ע א"ה סי' ה' סי"א שסירוס נקבה אינו מן התורה מאחר שאיבריה פנימיים וגם אינה מצווה בפו"ר, וע"ע שיעורי תורה לרופאים ח"ד סי' רכ"ז מדף ק"י, היכל הוראה ח"ב סי' קמ"ט דף רמ"ו, והמדריך להוראה ח"ב דף רמ"ג, ומה שציינתי בס"ד בשע"ה סי' קצ"ח הלכות פו"ר הערה ל"ח. וחפץ י"י בידך יצלח.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מיני תבלין וקליות
מנויים לחיים
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
פעולת צדיק
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד