-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
724 אורחים

בעניין מי ששכח לומר המלך המשפט בעשי"ת, האם בתפילה אחת אומרים את נוסח הקדושה עם הש"צ, ובעניין מים מגולים בזמנינו

    
מספר צפיות: 5308
י"ט אלול ה'תשפ''ב

לכבוד מרן הגר"י רצאבי שליט"א

 

א. הרב כתב בהלכות עשי"ת לגבי אדם ששכח לומר המלך המשפט עצה שיחזור בהרהור מהשיבה כיוון שיש מחלוקת אם צריך לחזור או לא, מה הדין כאשר אדם שכח לומר המלך המשפט וסיים תפילתו, האם יחזור על כל התפילה בהרהור, או שיתפלל בתורת נדבה ויחדש בה דבר?

ב. כאשר מתפללים תפילה אחת (כגון מוסף בר"ה או בהושענא רבה או בשבועות) הרב כתב בשע"ה שהמנהג שאין אומרים את נוסח הקדושה עם הש"צ אלא רק עונים קדוש וכו וברכה שלישית אומר את הנוסח אתה קדוש וכו'. זכור לי ששאלתי בעבר את הרב בענין והבנתי (אולי בטעות) שדעת הרב שהיחיד כן אומר את נוסח הקדושה עם הש"צ רק לפני שעונים אמן באמצע הקדושה (כשאומרים בקרוב בחיינו ובימינו) הרב אמר שיקדים 3 תיבות לפני הש"צ כדי שלא יחשב כעונה אמן על ברכת עצמו ונוסח ברכה שלישית יאמר לדור ודור, וכך נהגתי כל הזמן. אולם בזמן האחרון ראיתי שבנו של מרן הרב משה שליט"א במקרא קודש על הלכות ומנהגי שבועות כתב בפשיטות שלא אומרים את נוסח הקדושה עם הש"צ אלא רק עונים.

שאלתי היא איך לדעת מרן יש לנהוג לכתחילה, לומר עם השליח ציבור את כל נוסח הקדושה או רק לענות היכן שעונים?

ג. לענין בקבוק מים שנשאר פתוח, בין ביום בין בלילה, כגון שילד שתה ולא סגר, האם יש לחשוש הלכה למעשה למשקים מגולים ולא לשתות ממים אלו או שאין לחשוש?

 

בברכה

אמיתי חדד

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

א'  בזמנינו קרוב לודאי שלא יכוין כראוי בתפילה שבתורת נדבה, כמ"ש הפוסקים, הלכך עדיף שיחזור בהרהור.

ב'  כבר ביארנו בהרחבה בס"ד בשער"י במדבר התשע"ט בש"ל בסופו שעדיף לומר עם הש"צ את כל הנוסח, ומשם באר"ה.

ג'  האידנא לא חיישינן לגילוי משקין.

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-29]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד