-
ל"ג בעומר בקבר רשב"י זיע"א
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
807 אורחים

פיוט בר יוחאי בנוי לפי עשר ספירות, דקדוקי קריאה בפיוט, פירוש "וחרב הוצאת מתערה שלפת נגד צורריך".

מספר צפיות: 5117
מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א שנמסר במוצש"ק אמור שנת ה'תשע"ב
ה' ניסן ה'תשע''ח

פיוט בר יוחאי בנוי לפי עשר ספירות, דקדוקי קריאה בפיוט, פירוש "וחרב הוצאת מתערה שלפת נגד צורריך".

פיוט בר יוחאי בנוי על שם מחברו, רבי שמעון לביא בעל כתם פז. כל הבתים בפיוט זה, מכוונים כנגד הספירות. בתכלאל עץ חיים הדבר מופיע במָקום, אבל בספרים אחרים לא כתבו זאת. 'שמן משחת קודש' זו מלכות, 'מושב טוב ישבת' זה יסוד וכו', כל בית מכוון כנגד ספירה מסוימת.

בר יוחאי נאזרת בגבורה, ובמלחמת אש דת השעֲרה, חושבני שכך צריך לקרוא, שָּׁעֲרָה. העולם לא קורא כך, אבל בכת"י כתוב שעֲרה, כמו בפסוק 'זקני העיר השעֲרה'. גם בכת"י של מהרי"ץ רואים שהוא עשה שוא, סימן שזה שוא־פתח, כמו בפסוק. בכל אופן, מה הפירוש וחרב הוצאת מתערה, שלפת נגד צוררך. וכי רשב"י עשה מלחמות?

אלא צריכים לדעת, הצדיקים הם שמגינים על הדור. גדולי ישראל, בתורתם ובקדושתם, ובפרט מי שיש לו יד בסודות התורה, הוא מכרית מסלק ומבער את כל הקוצים מן הכרם. לכן נקראים המקובלים 'חצדי חקלא', דהיינו שהם מכסחים ומנכּשים בשדות, מוציאים את הכל. תואר זה ניתן להם. גם רבי שמעון בר יוחאי, נחשב שהיה לו חרב, כי הצדיק מגן על הדור.

מובא בספר ביאור השיר בר יוחאי [להריא"ז מרגליות אות ג'], הוא מאריך על כל הפיוט, וכותב בעניין זה כך, מלשון הכתוב [יחזקאל כ"א ח'] והוצאתי חרבי מתערה. ידוע הוא כי כל צדיק המגין על הדור, יש בידו חרב לה', חרב פיפיות בידם. וכמש"כ, מתושלח היה צדיק גמור, למה נקרא שמו מתושלח, דהיה כורת וחותך כל הקליפות, כל הכוחות הטומאה, בכח חרב פיפיות אשר בידו, שהוא שמו של הקב"ה ית'. ולכן נקרא מתושלח, מלשון ואיש שלחו בידו, ומלשון בשלח יעבורו, שפירושו חרב. הוא מביא פה מהרבה מקומות בזוה"ק שכתוב כך. ורשב"י בגילוי סודות התורה, זהו היה החרב פיפיות שלו, אשר עמה הכרית וכיסח כל החוחים והקוצים, הקליפות הסובבים את השושנה העליונה, השכינה הקדושה. כמש"נ כשושנה בין החוחים, דהיינו שיש הרבה קוצים מסביבה. לכן גם סודות התורה של רשב"י כתובים בלשון תרגום, כי זוהי לשון הקליפות בלשונם. מכריחים אותם באותו לשון, כמו שאנו אומרים את הקדיש בלשון ארמית, מאותו הטעם, כי זהו לשונם. וצריכים להשתמש בנשק שלהם, כמש"נ 'ויגזול את החנית מיד המצרי וכו', יש כאן אריכות גדולה בעניין זה.

הדפסהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מנויים לחיים
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מצות טעמו וראו
פעולת צדיק
מיני תבלין וקליות
עבור לתוכן העמוד