-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
489 אורחים

אדם המתעורר בימי השובבי"ם צריך לתפוס התעוררות זו מיד, כדי שלא לאבדה

    
מספר צפיות: 5749

מתוך השיעור השבועי מוצש"ק וארא ה'תשע"א

 

שובו בנים שובבי"ם. בפרשיות האלו שר"ת שלהם שובבי"ם, מעוררים בספרים הקדושים לתקן את ענייני הקדושה בעיקר, גם לתקן באופן כללי אבל בעיקר בענייני הקדושה. יש כרוז בשמים, בת קול שמכריזה שובו בנים שובבים. ואם יהודי מרגיש התעוררות ורוצה לתקן את עצמו, הוא צריך לתפוס ולהחזיק בהתעוררות הזאת. כי לפעמים אדם מתעורר, ואומר לעצמו לא היום, מחר אני יתחיל לתקן, ולמחרת הוא כבר שכח, ואם כן לא יצא מזה כלום. מי ששומע את הקריאה הזאת, זה לא שהדבר בא לו מהלב, אלא משמים העירו אותו, הקב"ה עשה איתנו חסד שיוצאת בת קול כזאת בעולם, כמו שיש בת קול שמכרזת ואומרת אוי להם לבריות מעלבונה של תורה, גם הבת קול הזאת מכריזה שובו בנים שובבים, וכשבאים לאדם הרהורי תשובה בימים אלו, הם בעצם באים מהבת קול הזאת. דיברנו על זה כבר בשנה שעברה.

ראיתי מספרים על הנצי"ב כמדומני, שהוא זכה לגדול דוקא מהדבר הזה. הוא הרגיש פעם התעוררות, תשוקה גדולה ללמוד, והוא היה לפני ברכת המזון, הוא לא בירך ברכת המזון אלא מיד ישב והתחיל ללמוד, ומאז למד שש שנים ברציפות. דהיינו, הוא תפס את ההתעוררות שהיתה לו, התחיל איתה ואחז בה. כי אם אדם דוחה את ההתעוררות, אח"כ הוא מתקרר. לפעמים באים לאדם מחשבות קדושות והוא רוצה דברים נשגבים, אבל אח"כ זה יורד, קשה לו וכו', אבל אם הוא תופס את עצמו מיד, הוא ממשיך ומחזיק מעמד. אמנם הנצי"ב הצטער על כך שהפסיד ברכת המזון שהיא דאורייתא, ואכן על כך הוא היה צריך לעשות תשובה. כי מרוב שכ"כ התלהב הוא הלך מיד ללמוד ושכח לברך ברכת המזון, וכבר עבר שיעור עיכול וממילא לא יכל לתקן, ועל זה צריך לחזור בתשובה, אבל כמה שהוא הרויח מזה, את כל הגדלות הרוחנית שלו. אני אומר זאת רק כדוגמא, כדי ללמוד מכך לעצמנו.

 

אנחנו מדברים בזמן האחרון על נושא השירה והניגונים, ואכן צריכים לברר האם יש מושג של ניגון יהודי? האם יש לעם ישראל מסורת של ניגונים יהודיים המיוחדים בעם ישראל או שלא. שירת הלויים, מישהו יודע מהי שירת הלויים? היש לנו מסורת מה שרו הלויים בבית המקדש? אפילו הלוים שיש היום אינם יודעים, אם הוא ספרדי הוא עושה ניגון ספרדי, אם הוא תימני עושה ניגון תימני, ואשכנזי עושה ניגון אשכנזי, אפילו ללויים אין מסורת. צריך לברר את העניין עם מקורות, כיון שהנושא התטשטש והתבלבל מאד.

לפני שאכנס לנושא זה, אשלים אולי מה שדיברתי בשיעור שעבר בעניין קול באשה ערוה, מאחר ובקשו לברר זאת.

רק אקדים, שאחד מידידנו שלח לי מכתב בנושא השירים, ואקריא לכם חלק מהמכתב, זה למעלה מעשרים שנה שאני קשור לכת"ר בעבותות של אהבה, עמדת לי בעת צרתי ואף בימי רעתי, [שמחת בשמחתי, יעצתני והחכמתני, כבן קרבתני, כאב רחום אהבתני, ורציתני, ועוד מאות ואלפים כמוני יתעלה שמו שזיכני.] במשך השנים שאני זוכה ללוות את הרב שליט"א היו דברים רבים שנראים רחוקים. חליטה. היום ב"ה, יש בשע"ה פרק שלם על הלכות חליטה. חוזר וניעור בפסח. מי ראה כזאת מי שמע כאלה. תפילה בעמוד השחר בהושענה רבה. תרגום פרשיות התוכחה. חלק הדקדוק על תהלים ועל התנ"ך. קידושין כפולים. מלחמת נר יו"ט. דרדעים. אתכּא דמרן. ועוד כהנה וכהנה מסורות ומוסרות. הרבה מדברים אלו שהיו נראים כשייכים להיסטוריה, אבל כנראה שהאמת מנצחת.

בשיעורים האחרונים הירבה מרן שליט"א לדון לעומק לאורך ולרוחב כיד ה' הטובה עליו בעניין המוזיקה בזמנינו והמסתעף מגמ' ופוסקים ראשונים, עד אחרוני האחרונים. ידוע ידע כת"ר שגם זה יהיה שייך להיסטוריה בעהי"ת, ועוד ימים יגידו. בתוך עמי אנכי יושבת, ואני רואה את ההתעוררות והרצון העצום בקרב הרבה יראים ושלמים שהאמת נר לרגלם.

למה אני אומר זאת, כי אולי יש כאלה אנשים החושבים, שחבל לדבר על הנושאים האלה, מה זה יעזור? איך אפשר לתקן את הנושא הזה? הדבר כל כך חדר ונכנס, מי ישמע? אז ראשית, אני יודע שיש הרבה זמרים שרוצים לתקן את עצמם. התעוררו, אולי בזכות הימים האלה, שובו בנים שובבים, שמעו והתעוררו. אבל גם בלי זה, יש שהם באמת רוצים לתקן את עצמם, כי כל זמן שלא דיברו על הנושא הזה, הרבה נכשלו מחוסר ידיעה, ועצם זה שדיברו על הנושא, הדבר עשה התעוררות רבה, וישנם זמרים שבאים ורוצים לחזור בתשובה ולתקן. יש כאלה שעיוותו בעבר, באים ורוצים לדעת איך לתקן את עצמם, זמר שבעבר הפיץ קלטות, מה הוא יעשה עכשיו וכו'. אבל תשמעו מה הוא מספר, בעיר שלהם ברכסים, בתים שלמים התרוקנו ממוזיקה מקולקלת ומטונפת, וכי אפשר להכחיש את הארי החי? הרי זה מטמא ומטנף לא בתוך כדי דיבור אלא בבחינת "גטו וידו באין כאחת"! ויותר ויותר אנשים מתביישים לשמוע ואף להשמיע את דעתם. לא עוד מוזיקה קולנית בקול ענות גבורה נשמעת מבתים כמו פעם, רק קול ענות חלושה אנכי שומע. כולם יודעים ומרגישים את האמת! שלא לדבר על המוזיקה התימנית המודרנית דאזלא ומתדלדלא, ידעיך ה' "נרה" ויחזירנה ליושנה ולתפארתה. והוא מספר על עצמו, אני מחנך כיתה ז' בתלמוד תורה, לפני כל בר מצוה (מה שלא היה בשנים קודמות) אני מקבל טל' מבעלי השמחה בבקשה לתאם עם התזמורת מה להשמיע ואיך. א"כ ב"ה יש תוצאות וחובה כפולה ומכופלת עלינו, ושלא נגיד מי ישמע, לא לומר 'הן בני ישראל לא שמעו אלי ואיך ישמעני...'

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה אדם המתעורר בימי השובבי"ם צריך לתפוס התעוררות זו מיד, כדי שלא לאבדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הדפסהוסף תגובה

עוד בעניין שירה כשרה

  1. לעמוד הבא
מנויים לחיים

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד