-
-
חיפוש מתקדם
מצות טעמו וראו
טריתא
מצות מסורת
אור ההלכה
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
681 אורחים

ביאור המושג "חתימת זקן" שהיה אצל יוסף

מספר צפיות: 2634

ביאור המושג "חתימת זקן" שהיה אצל יוסף 

מתוך השיעור השבועי שמות ה'תש"ע 

 

יש גמ' בבא מציעא דף ט"ל עמוד ב' שאומרת, מרי בר איסק אתא ליה אחא מבי חוזאי, א"ל פלוג לי, א"ל לא ידענא לך. אתא לקמיה דרב חסדא א"ל שפיר קאמר לך, שנאמר ויכר יוסף את אחיו והם לא הכירוהו, מלמד שיצא בלא חתימת זקן ובא בחתימת זקן וכו', מישהו יכול להסביר את המושג חתימת זקן? 

במדרש הגדול כתוב גומת הזקן. בתרגום יונתן בן עוזיאל כתוב רושם דקן. ז"א יש פה שלש לשונות, חתימת זקן, גומת הזקן, ורושם הזקן. צריך לברר את הנקודה הזאת. 

 

השלמה ותשובה ממוצש"ק יתרו ה'תש"ע 

נזכרתי, רק כדי שנצא ידי חובה, כי הרבה זמן אנחנו דוחים את התשובה לגבי עניין חתימת זקן, מה פירוש המושג חתימת זקן.  

כתוב ויכר יוסף את אחיו והם לא הכירוהו, מלמד שיצא מהם בלי חתימת זקן, והם יצאו בחתימת זקן. מהו המושג חתימת זקן? קשה לדעת. ישנן כמה אפשרויות. יש כאלה מבינים שזה זקן קטנטן, אבל לא משמע כך, כי הרי הם בודאי היו גדולים, בודאי שכבר היו עם זקן מלא. ישנם כמה פירושים, שיכול להיות ששלשתם נכונים, או אחד מהם. חתימת זקן, פירושו זקן מלא. יוסף היה בן 17-18, היה לו כבר זקן קטן, אבל הזקן שלו עדיין לא התמלא. זה נקרא בלא חתימת זקן. מלשון השלמה, כמו חותם. כמו שיש בגמ' ביבמות, כתוב לגבי בן סורר ומורה, עד שיהיה חתימת זקן התחתון. הרמב"ם והערוך לנר כותב שיקיף הזקן. משמע שיתמלא. חתימה - לשון השלמה ומילוי. 

פירוש שני, חתימת מלשון סימן, היכר. האדם ניכר ע"י הזקן שלו. אחד מהסימנים להכיר אדם הוא ע"י הזקן, הוא מבדיל אותו מאנשים אחרים, כמו שעושים חותמת וזה סימן של מי זה שייך, אותו הדבר חתימת זקן. וזה גם מה שמובן בתרגום שמייחסים ליונתן בן עוזיאל, שהוא אומר "רושם" דקן. רושם יכול להתפרש בצורה של היכר. כמו שאחז"ל אומרים, יציאת צדיק מן המקום עושה רושם.  

ויכול להיות שיש פה עוד רמז. הזקן יש בו חשיבות, מבחינת הרמזים שלו. שלוש עשרה תיקונים בזקן, זה חותמו של הקב"ה. ורמזו פה במלה חתימה, גם לנושא הזה. ואכמ"ל. 

הדפסשלח לחבר

עוד..

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

סקר

מה היית חפץ שיהיה באתר במיוחד


ת"ת עטרת חיים
פעולת צדיק
מיני תבלין וקליות
מועדי השם
שר שלום קשת
ארז יחיאל
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
רשת כוללים יום הששי נחלת מהרי"ץ
מנויים לחיים
עבור לתוכן העמוד