-
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
965 אורחים

הודעה חשובה ממרן שליט"א בעניין שיעור כזית שהוא בנפח ולא במשקל

    
מספר צפיות: 6939

פורסם בחוברת ואת הנחלים ארנון – בעניין שיעור כזית בנפח ולא במשקל

 

 

כסלו ה'תשס"ח ב'שי"ט

 

הודעה חשובה

 

היות והדבר פשוט בכל ספרי הפוסקים ראשונים ואחרונים, שכל מדידות הכזית, כביצה, אכילה פחות מכשיעור לחולה שיש בו סכנה ביוה"כ וכו' הם לפי נפח ולא לפי משקל, וכן העליתי בס"ד בשו"ת עולת יצחק (ח"א סימן מ"ד שאלה ג').

 

לכן יש לשים לב שכל מה שכתבנו בשלחן ערוך המקוצר, משקל גרמים בענייני המאכלים, היינו בדבר שהנפח והמשקל שוים. אך ודאי בדברים שאין הנפח והמשקל שוים, כגון במיני המזונות היבשים שמייצרים כיום, שם צריך ללכת אחר הנפח (שבמוצרים אלו כגון קרקרים בסקויטים וכדו', לפעמים בכ-12-13 גרם יש נפח של כזית לפי נפח של כ-29 סמ"ק, לפי בדיקת מומחים. ולשיטות שהכזית כשליש ביצה כ-19 סמ"ק, יש שב-8 גרם יש נפח כזית. ולנוהגים שהכזית כרביע ביצה כ-14 סמ"ק, יש מהמוצרים הנ"ל שב-6 גרם יש נפח כזית).

 

ביקרא דאורייתא

 

 

 

הרוצה לראות מקורות בהרחבה, וכן כיצד מודדים לפי נפח יעיין בקונטריס ואת הנחלים ארנון, ניתן להשיגו ברח' אבני נזר 9 דירה 9 ב"ב או בטל' 03/6768125

 

 

נא לשמור על קדושת הדף, טעון גניזה.

הדפסהוסף תגובה

ט"ו בשבט וברכות

  1. לעמוד הבא

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מצות טעמו וראו
פעולת צדיק
מנויים לחיים
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
עבור לתוכן העמוד