-
מרן
-
חיפוש מתקדם
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
464 אורחים

האם התימנים נוהגים לעמוד ב"עשרת הדיברות"?

    
מספר צפיות: 10025
"לכן ספר זה (של הרב יצחק יוסף) נקרא 'עין יצחק', לא 'עיני', כי רק עין אחת פתוחה. זאת הסתכלות רק של עין אחת. הוא מסתכל רק מצד אחד, ואינו רואה את העין השנייה, לכן הוא ראה רק את זאת. מי שיודע, ישנם בודדים, מיעוטא דמיעוטא, שאפילו לא שמעו עליהם, העומדים בעשרת הדיברות. והוא מביא זאת, כביכול זהו ה"מנהג" שלנו..."
י"ח שבט ה'תשע''ט

דברים מוטעים המובאים בספר עין יצחק בנוגע למנהגי התימנים, ודברים בשבח קונטריס "עין לא תשורני" הנספח לספר אורח לצדיק, העונה על טענותיו של בעל עין יצחק.

 

מתוך "שערי יצחק" - השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, שנמסר במוצש"ק וארא ה'תשע"ד.

 

אבל כלפי הדברים האחרים, הכתובים בעין יצחק, מי שיקרא שם, יראה כמה דברים תמוהים מאד. אקרא לכם מה שהוא כותב, ותגידו אתם את דעתכם. נמצאים פה בלעה"ר ציבור רחב ממקומות רבים בארץ.

 

תשמעו מה הוא כותב [בדף נ"ב], נהגו בקהילות תימן, לעמוד בעשרת הדיברות.

 

הערה מהקהל: מה?

 

תשובת מרן שליט"א: נבהלת?! כך הוא כותב. הוא אומר לנו, מה המנהגים שלנו.

 

ואין לערער על מנהגם בחזקה. הוא עוד עושה 'טובה', הוא אומר, לא, זה בסדר, אל תדאגו, בזה הם יכולים "להחזיק במנהגם"...

 

מרן שליט"א פונה לקהל: יש פה מישהו שנוהגים אצלו לעמוד אצלו בעשרת הדיברות? הרי יש פה ברוך ה' ציבור ממקומות רבים בארץ ומתימן, כן ירבו.

 

תשובה מהקהל: המרוקאים.

 

מרן שליט"א: אבל הוא דיבר על התימנים. הוא אומר, שהתימנים 'נוהגים' לעמוד בעשרת הדיברות.

 

הערה מהקהל: אולי הוא אמר זאת לפי מש"כ הרב יוסף צובירי?

 

תשובת מרן שליט"א: נכון. זה מה שבילבל אותו. אבל שם לכל הפחות כתוב, כי יש 'כמה' שנוהגים כך, כמה בודדים. אבל הוא כבר עשה זאת, כביכול זה המנהג שלנו. לכן ספר זה נקרא 'עין יצחק', לא 'עיני', כי רק עין אחת פתוחה. זאת הסתכלות רק של עין אחת. הוא מסתכל רק מצד אחד, ואינו רואה את העין השנייה, לכן הוא ראה רק את זאת. מי שיודע, ישנם בודדים, מיעוטא דמיעוטא, שאפילו לא שמעו עליהם, העומדים בעשרת הדיברות. והוא מביא זאת, כביכול זהו ה"מנהג" שלנו.

 

נזכיר בקיצור, ישנו פה את הספר אורח לצדיק. ספר זה חשוב מאד, כיון שלצערנו, מבלבלים את האנשים עם כל מיני דברים שאינם ברורים. בסוף הספר הזה, ישנו קונטיריס מיוחד, בו המחבר הוא עונה על כל טענות העין יצחק, כך שכבר אינני צריך לדבר על כך. הספר 'אורח לצדיק', הוא על ספר 'ויצבור יוסף בר'. וסוף הספר, הוא על ה"חבר שלו", על ההמשך שלו, או על מי שבילבל אותו. בסוף הספר, יש את הקונטריס 'עין לא תשורני', שם הוא עונה תשובות כסדר על כל טענות העין יצחק, על כל פרטי הפרטים. כגון, על קבלת הוראות מרן, ועל קבלת הוראות מהרי"ץ, ושגם בא"י צריכים אנחנו ללכת על פי הוראות הרמב"ם ומהרי"ץ, ושגם בנוסח שאמי עשו דברים רבים אפילו כנגד השת"ז ומרן השו"ע וכו'. ישנן שם תשובות, על כל הדברים הללו.

 

לשיעור במלואו - לחץ כאן

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
פעולת צדיק
מיני תבלין וקליות
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מצות טעמו וראו
מנויים לחיים
עבור לתוכן העמוד