-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
771 אורחים

בעניין הדלקת נרות חנוכה בחצר בית הכנסת בתקופת הקורונה

    
מספר צפיות: 3607
י"ז חשון ה'תשפ''א

לק"י מרחשון התשפ"א בשל"ב

 

למרן שר התורה האמיתי והאדיר כל רז לא אניס ליה הגה"צ רבי יצחק רצאבי שליט"א.

 

עד חנוכה בוודאי ירחם ה' עלינו שלא יהיה קורונה אמן כן יהיה רצון, רק למען יגדיל תורה ויאדיר, רציתי לשאול אם מתפללים בחניה או בחצר, האם צריך להדליק שם נר חנוכה כמו בבית כנסת?

 

בברכת כהנים באהבה

כעתירת

גמליאל הכהן רבינוביץ

מח"ס "גם אני אודך"

ו"פרדס יוסף החדש" על המועדים

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

נראה שהדבר תלוי בחילוקי הדעות בזמנינו אם לברך על נרות חנוכה בכל מקום שמתכנסים ציבור, שאם כן הוא הדין בנ"ד לדידהו יברכו וידליקו. אך למאי דנקיטינן אנן בעניותין כדעת האומרים שלא תיקנו זאת אלא בבתי כנסיות לפי שהן מקדש מעט, דהוו דומיא דביהמ"ק שבו נעשה הנס (וכמ"ש בס"ד בעיני יצחק על שלחן ערוך המקוצר סי' ק"כ אות ל"ו), גם אם ירצו להדליק עכ"פ לא יברכו. אבל יכולים לומר הנרות הללו וכדומה.

אמנם כשמתפללים בחצר ביהכ"נ, מסתברא דשפיר דאמי גם לברך, שנחשב לעניין זה כמו ביהכ"נ עצמו. וסימניך מה שאומרים בנוסח על הנסים (למנהג האשכנזים וספרדים) והדליקו נרות "בחצרות" קדשך, שדנו בזה בכמה ספרים, וי"מ שהדברים כפשוטם חוץ לביהמ"ק [עיין זרע יעקב (גינזבורג) שבת דף כ"א ע"ב. ועיין עוד בדרשות החת"ס, וחוקי רצונך חלק ג' סימן ב', ושאר ספרים] ואכמ"ל. אבל לעניין הלכה בנ"ד, ה"ה אף לדידן הגם דל"ג תיבות הללו כלל בנוסח, וכן ברמב"ם ליתינהו, ועי' אבודרהם וסידור רס"ג דף רנ"ו, כי לא הבאנו זאת אלא לתוספת כסימן ורמז בעלמא.

וזאת דוקא כשאין מתפללין אז כלל בתוך ביהכ"נ, שהתפילה בחצר היא במקומם בפנים, א"נ כשמתפללים בזמנים שונים, שאז שפיר מברכים ומדליקים, הן בפנים ביהכ"נ והן בחצרו. וכדין שני מניינים בתוך ביהכ"נ בזה אחר זה, שהעלינו בס"ד שם בעינ"י ד"ה ומסתברא, שידליקו שוב בברכה, אם לא ראו נרות חנוכה אשר הדליקו הקודמים להם.

 

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא
מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מיני תבלין וקליות
מצות טעמו וראו
מנויים לחיים
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
פעולת צדיק

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד