-
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
ארז יחיאל
אור ההלכה
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
953 אורחים

בעניין הדלקת נרות חנוכה בחצר בית הכנסת בתקופת הקורונה

    
מספר צפיות: 1303
י"ז חשון ה'תשפ''א

לק"י מרחשון התשפ"א בשל"ב

 

למרן שר התורה האמיתי והאדיר כל רז לא אניס ליה הגה"צ רבי יצחק רצאבי שליט"א.

 

עד חנוכה בוודאי ירחם ה' עלינו שלא יהיה קורונה אמן כן יהיה רצון, רק למען יגדיל תורה ויאדיר, רציתי לשאול אם מתפללים בחניה או בחצר, האם צריך להדליק שם נר חנוכה כמו בבית כנסת?

 

בברכת כהנים באהבה

כעתירת

גמליאל הכהן רבינוביץ

מח"ס "גם אני אודך"

ו"פרדס יוסף החדש" על המועדים

 

להלן תשובת מרן שליט"א:

נראה שהדבר תלוי בחילוקי הדעות בזמנינו אם לברך על נרות חנוכה בכל מקום שמתכנסים ציבור, שאם כן הוא הדין בנ"ד לדידהו יברכו וידליקו. אך למאי דנקיטינן אנן בעניותין כדעת האומרים שלא תיקנו זאת אלא בבתי כנסיות לפי שהן מקדש מעט, דהוו דומיא דביהמ"ק שבו נעשה הנס (וכמ"ש בס"ד בעיני יצחק על שלחן ערוך המקוצר סי' ק"כ אות ל"ו), גם אם ירצו להדליק עכ"פ לא יברכו. אבל יכולים לומר הנרות הללו וכדומה.

אמנם כשמתפללים בחצר ביהכ"נ, מסתברא דשפיר דאמי גם לברך, שנחשב לעניין זה כמו ביהכ"נ עצמו. וסימניך מה שאומרים בנוסח על הנסים (למנהג האשכנזים וספרדים) והדליקו נרות "בחצרות" קדשך, שדנו בזה בכמה ספרים, וי"מ שהדברים כפשוטם חוץ לביהמ"ק [עיין זרע יעקב (גינזבורג) שבת דף כ"א ע"ב. ועיין עוד בדרשות החת"ס, וחוקי רצונך חלק ג' סימן ב', ושאר ספרים] ואכמ"ל. אבל לעניין הלכה בנ"ד, ה"ה אף לדידן הגם דל"ג תיבות הללו כלל בנוסח, וכן ברמב"ם ליתינהו, ועי' אבודרהם וסידור רס"ג דף רנ"ו, כי לא הבאנו זאת אלא לתוספת כסימן ורמז בעלמא.

וזאת דוקא כשאין מתפללין אז כלל בתוך ביהכ"נ, שהתפילה בחצר היא במקומם בפנים, א"נ כשמתפללים בזמנים שונים, שאז שפיר מברכים ומדליקים, הן בפנים ביהכ"נ והן בחצרו. וכדין שני מניינים בתוך ביהכ"נ בזה אחר זה, שהעלינו בס"ד שם בעינ"י ד"ה ומסתברא, שידליקו שוב בברכה, אם לא ראו נרות חנוכה אשר הדליקו הקודמים להם.

 

ביקרא דאורייתא

הצב"י יצחק בכמהר"נ רצאבי יצ"ו

הדפסהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
שר שלום קשת
מנויים לחיים
טריתא
מצות טעמו וראו
מיני תבלין וקליות
ת"ת עטרת חיים
מצות מסורת
פעולת צדיק
מועדי השם
עבור לתוכן העמוד