-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
404 אורחים

וּשְׁמַרְתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וגו' [ויקרא י"ח, ה'] וּשְׁמַרְתֶּם אַתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וגו' [ויקרא י"ח, כ"ו], שתי שמירות הללו למה? (אחרי מות)

    
מספר צפיות: 1684

מתוך השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, שנמסר במוצש"ק בראשית ה'תשע"ג.

 

ובפרט, דיברנו על הנושא של המכשירים הטמאים, "המכשילים" החדשים שלצערנו רק מוסיפים והולכים. צריכים לדעת, זה אחד הדברים המונעים את הקדושה. גדולי הדור הכריזו מלחמה נגד זה, וחשוב מאד לא לקרר את העניין הזה. מי שמזלזל בזה, מי שמחפש לו כל מיני היתרים, או כל מיני צדדי היתרים, הוא בבחינת בן בליעל, שמקרר את האמבטי. אלו דברים חמורים מאד, שאי אפשר לעבור עליהם לסדר היום. אינני רוצה להזכיר את שמות המכשירים האלה, בעבר הזכרתי אותם [בדרשת מרן שליט"א במעמד הגדול של הקבלת פני רבו, חוה"מ סוכות ה'תשע"ג] אבל אולי עדיף שלא להזכיר את שמם הטמא בכלל. כולם יודעים במה המדובר, לא כדאי להזכיר אותם.

 

אבל הוסיפו לי פה איזה דבר, שצריך לעורר עליו. ישנם כאלה החושבים, שכל זה מדובר לגבי גברים, אבל לא לנשים ובנות. כביכול הן לא צריכות להימנע, כי הן חושבות ששמירת העיניים זה רק לגברים. זו טעות גדולה. דהיינו, בודאי שיש הבדל בין אשה לאיש, האיש מתעורר יותר בקלות, אבל עניין הטומאה זה דבר חמור גם לאשה. דהיינו, אם היא רואה דברים כאלה, או נמצאת במקומות כאלה, כבר אינני מדבר על קניונים וכל מיני מקומות של טומאה ופריצות, שהיא מילתא דפשיטא, בזה אין שום הבדל בין אשה לאיש. בכגון דא, מה שאסור לאיש, אסור גם לאשה. הדבר מפורש בפוסקים. עאכ"ו אשה מעוברת, שמזיקה לָנֶצַח גם לעובר רח"ל. וכדאי להביא מש"כ בספר מעלות המדות, מעלת יצר טוב דף רי"ב, המעלה השש עשרה. הוא כותב מפורש [מדת יצר הרע], בני, תשמרו עצמכם מן העריות, מפני שהאדם מתפתה אחריהן ונפשו של האדם מחמדתן ביותר. וכל מי שמתפתה אחריהן, סופו נטרד מן העוה"ב, מפני שהיא מן המצות החמורות שבתורה.

 

הוא מביא שאלה, בשני פסוקים בתורה בפרשת אחרי מות כתוב 'ושמרתם', לפני פרשת העריות ואחרי כן, ולכאורה זה נראה מיותר. תדע שכן הוא, שהתורה ריבתה על העריות, שמירה לפניהן ושמירה לאחריהן. לומר שיהא אדם נזהר ונשמר מהן ביותר. שמירה לפניהן, דכתיב [ויקרא י"ח, ה'], וּשְׁמַרְתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וְאֶת מִשְׁפָּטַי אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם אֲנִי י"י. שמירה לאחריהן דכתיב [שם בפסוק כ"ו], וּשְׁמַרְתֶּם אַתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וְאֶת מִשְׁפָּטַי וְלֹא תַעֲשׂוּ מִכֹּל הַתּוֹעֵבֹת הָאֵלֶּה הָאֶזְרָח וְהַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכְכֶם. שתי שמירות הללו למה? הוא אומר כך, שמירה לאיש, ושמירה לאשה. שנשים לא יחשבו שאצלם לא צריך להישמר, דהיינו לעשות כל מיני הרחקות וסייגים. צריך שמירה. שהאדם ישמור את עצמו, וגם האשה. שמירה מאשתו, ושמירה מאשה אחרת. דהיינו בזמן של ריחוק, אז גם מאשתו. שמירה בעינים, ושמירה בלב. שמירה בשפתיים, ושמירה במעשה. וכו', הוא מאריך פה עוד בעניין זה.

 

בכל אופן, שלא יחשבו שח"ו אצלן אין איסור, ושלהן מותר להשתמש במכשירים האלה, כי אין הבדל. כמו שהדבר אסור לאיש, כך הוא אסור לאשה. צריכים בכלל להתרחק מדברים אלו כמטחוי קשת.

 

אחת העצות לזה, בדור כ"כ טמא ומטונף, שבגדר כמו חובה, אדם יחייב את עצמו לקחת תרופה בכל יום. והתרופה הטובה היא, בלימוד הזוהר הקדוש. כמו שלוקחים ויטמין לשמירה על הבריאות, צריך לקחת כל יום לפחות עמוד אחד בזוהר. מי שיכול עוד יותר, אדרבה. והדבר בדוק ומנוסה, כפי שאמרנו, שזה בבחינת תרופה. אפשר להגיד עוד שזה בבחינת אקונומיקה, מלבין מנקה ומוציא את כל הפסולת, מבער את הכל, ומקדש ומטהר את האדם. והנסיון הוכיח. כל יום ללמוד עמוד אחד לפחות, בספר הזוהר הק'. ובבוקר זה הכי טוב, כמו שאמרנו שהוא מתחיל את היום בקדושה.

 

ראיתי מעשה שמביאים בשם ספר ליקוטי סיפורים [פרלוב, דף פ"ו], שפעם נזקקו בני עיירה הסמוכה לזמבין רב חדש. חיפשו רב, ויש מועמדים. הגיע אליהם מועמד אחד, ודרש לפניהם דרשה. ממש פה מפיק מרגליות, דרשן שיודע לדבר יפה. חשבו לקבל אותו כרב. אבל הפריע להם דבר אחד, הם שמעו מפיו איזה מלים שהם לא כל כך, דיבורים המראים שחסר קצת משהו ביראת שמים שלו, והסתפקו אם לקבל אותו או לא. פנו בני העיירה לרב החסיד רבי אברהם. אמר להם, תבדקו את ארון הספרים בבית שלו, תראו אם יש לו זוהר. אם נמצא ספר הזוהר, תקחו אותו. ואם לא, לא. חיפשו ולא מצאו. א"כ מובן שחסר לו ביראת שמים, אם אינו משתמש בתרופה ובעצה הזאת. אכן לא נמצא בביתו ספר הזוהר, ויהי הדבר לפלא.

הדפסהוסף תגובה

עוד חידושים לפרשת אחרי מות

מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
מצות טעמו וראו
מנויים לחיים
פעולת צדיק

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד