-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

לא מצליח לראות קבצי פלאש? לחץ כאן!
מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 

הוצאת פעולת צדיק

כשרות בד"צ פעולת צדיק

מנויים לחיים
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
636 אורחים

וידבר וגו' בהר סיני לאמר (בהר, ויקרא כ"ה, א')

    
מספר צפיות: 1398

מה עניין שמיטה אצל הר סיני

וידבר וגו' בהר סיני לאמר (ויקרא כ"ה, א').

בתורת כהנים אמור, דמה עניין שמיטה אצל הר סיני, והלא כל המצוות נאמרו בסיני. אלא מה שמיטה נאמרו כללותיה ופרטותיה ודקדוקיה מסיני, אף כל המצוות נאמרו כללותיהן ופרטותיהן ודקדוקיהן מסיני, עכ"ל. ולמדו משמיטה לכל המצוות כולן:

אבל מכל מקום עדיין יש לשאול למה לא נאמר בהר סיני אלא במצוה זו, והלא היא נכללת בשאר מצוות שניתנו בהר סיני, ואם כן למה לי למימר בהר סיני במצוה זו לבדה.

אבל יש לתת טעם על זה למה נאמר בפרשה זו בהר סיני ולא בשאר מצוות, לפי שידוע שהשביעית אפקרה רחמנא לכל. והאדם חומרי להוט אחר חמדת הממון, ושמא מתוך כך יבוא לנעול גנותיו ופרדסיו ולא יפקיר, ויעבור על מצות שביעית. על זה הזהירה תורה על מצוה זו בהר סיני, לאיים עליו. ונמשל לעבד אצל רבו ומצווה אותו על העבודה שאינו רוצה בה, ומאיים עליו כדי לעשותה. אף כאן גבי מצות שביעית, הזהירה תורה אזהרה עצומה על זה, שתלתה אותה בהר סיני. ולפיכך יפה למדו בספרֵי שאר מצוות משמיטה. וגדולה מצוה זאת, שבעבורה זוכין ישראל ליכנס לארץ וימנו בה שמיטין ויובלות, בחיינו ובימינו, אמן כן יהי רצון

(קיץ המזבח למהרח"כ זצ"ל ריש פרשת בהר):

הדפסהוסף תגובה

עוד חידושים לפרשת בהר

מאי חנוכה

 

 

 

  


 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: or@shtaygen.co.il

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

ארז יחיאל
שר שלום קשת
ת"ת עטרת חיים
מצות מסורת
טריתא
מיני תבלין וקליות
מועדי השם
אור ההלכה
מצות טעמו וראו
פעולת צדיק
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: yad@maharitz.co.il  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד