-
תענית
-
חיפוש מתקדם

 

 

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.

הוצאת פעולת צדיק

כשרות בד"צ פעולת צדיק

מנויים לחיים
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
423 אורחים

צום י' בטבת אינו על מה שהיה בעבר אלא על ההווה

    
מספר צפיות: 5249

כתב מהרי"ץ זי"ע בעץ חיים דף קצ"ח ע"א:
וחייבים הכל להתענות ד' צומות אלו מדברי קבלה ומתקנת נביאים כמש"כ הרמב"ן ז"ל, זולתי מעוברות ומניקות שפטורות מלהתענות בג' תעניות אלו.
ועניין תעניות אלו כתב הרמב"ם ז"ל, מה שאנו מתענין על החרבן שכבר עבר, לא על העבר, כי אם ליתן אל לבינו כי גם במעשינו עתה כמעשיהם אז, נצומה בל ישוב לבוא אלינו כאשר אז בא עליהם וכו'. עיין סו"ב שער התשובה דף י"ו ע"ב
.

הערת הראח"נ בעל ענף חיים:

נראה שכוונת רבינו ז"ל לומר, דמפני שהדין מתעורר באלו הזמנים, ע"כ צריך כל אדם לפשפש במעשיו ולחזור בתשובה לפניו יתברך בתענית, כדי לכפר עוונתיו שעי"ז יתמתק הדין ולא ישוב לבא עלינו אז כאשר בא עליהם.

לא כמו הבוערים בעם בדור יתום זה שאינם משימים על לב, ואוכלין ושותין ואין חוששין לתענית. ומה יענו למה שאמרו חז"ל דחייב כל אדם מישראל להתענות בד' צומות חוץ ממעוברות ומניקות וחולה. ואין לפרוץ גדר. ויעויין בטור ז"ל.

אולם לדעתי הפעוט, שדבר זה מוטל על ראשי עם קדש, ללמדם ולהודיעם טעם הדבר, לא כמו שסוברין שהתענית הוא על מה שנעשה כבר דוקא, וטוענין דמה שנעשה נעשה ומה לנו עוד לצער עצמינו עתה. ועל כן, כשידעו טעם הדבר שהוא כמש"ל, אז אפשר שיחזרו בהם לתת אל לבם לשוב מעבירות שבידם, כי ישראל קדושים הם אלא שצריכים לימוד, וע"י הלימוד וההנהגה ודאי שיחזרו בהם לקיים כל דבר. והאל ברחמיו יחזירנו בתשובה שלימה לפניו, ונזכה לעשות רצונו כרצונו לעולם, כן יהי רצון אמן.

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא

 

 

 

 

  

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: or@shtaygen.co.il

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מועדי השם
ארז יחיאל
פעולת צדיק
אור ההלכה
מצות מסורת
ת"ת עטרת חיים
שר שלום קשת
טריתא
מצות טעמו וראו
לחמא עניא

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: yad@maharitz.co.il  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד