-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
2085 אורחים

יברכך י"י וישמרך וגו' (פרשת נשא)

    
מספר צפיות: 2028
ה' סיון ה'תש"פ

בעניין כתיבת המלה יברכְך ללא כא"ף כפופה, בתכלאל כת"י מהר"ש שבזי זיע"א, הערה לגבי האומרים כך גם במבטא, וכן לגבי העושים מפיק ה"א בסוף המלה יברכך, וכדומה.

מתוך "שערי יצחק" - מוצש"ק משפטים ה'תש"פ ב'של"א

 

דיברנו [בשיעור מוצש"ק בא התש"פ] על מה שמה"ר שלום שבזי כתב יברֶךָ. במקום יברכְך י"י וישמרך, כתוב יְבָרֶךָ י"י וישמרך. השמיט את הכא"ף הראשונה.

 

ידידנו הרב דוד צדוק הי"ו, בנו של הרב משה שליט"א, התאמץ והלך לחפש האם ישנם אחרים שגורסים יברך י"י וישמרך, בהשמטת הכא"ף הכפופה. אתם בטח יודעים. היום אפשר ללחוץ על כפתור פשוט, ולמצוא אוצרות. לא קשה להגיע לכל מיני מקורות. מתָּכנת אוצר החכמה הוא הביא לי שני ספרים שכתבו את המלה יברכך, אבל בכא"ף אחת.

 

מסתמא ישנן מקורות נוספים, אבל זה מה שהוא מצא בחיפוש קצר. במדרש תנחומא דפוס ישן [פרשת נשא], שם כתוב כך, והיכן רמזה להם בסיני, שנאמר 'מזבח אדמה תעשה לי וגו', אבוא אליך וברכתיך' [שמות כ' כ"א], וכשבא אליהם ברכן, שנאמר יברֶך י"י וישמרך. חסר את האות כא"ף פשוטה.

 

את המציאה דלעיל הוא מצא בספר ישן. אבל בספר חדש אחר, שכתב הר"מ וינשטוק, 'סידור הגאונים והמקובלים' [מוסיף לשלוש רגלים, דף קכ"ו] כתוב גם כן כך, יברך י"י וישמרך. גם פה חסר כא"ף פשוטה.

 

ברם ברור לכל כי זו טעות. לצערנו, ישנם אפילו כהנים שאינם מבטאים זאת נכון. במקום שישמיעו את הכא"ף הראשונה בצורה בולטת, הם מבליעים אותה. חושבים ששני הכאפי"ן הם אחד. זו שגיאה.

 

הפלא היותר גדול, הוא על מה"ר שלום שבזי. כי בשלמא בדפוסים דלעיל, מובן שהם יכולים לטעות בלי כוונה. גם אדם חכם גדול כמותו יכול לטעות בכתיבתו, כי זה קורה מתוך חוסר שימת לב, ולא מתוך חוסר ידיעה. אמנם אחרי שמה"ר שלום שבזי כתב את הסידור, הוא גם חזר וניקד. ממילא אפילו אם נניח שבזמן הכתיבה הוא לא שם לב, מדוע אחרי כן, כאשר הוא ניקד, כיצד לא הרגיש בטעות?

 

צריכים לשים לב, כי חלק מהכהנים אינם מבטאים נכון. צריכים להעיר להם לאחר מכן, בדרכי נועם. בזמן האחרון שמעתי כמה כהנים אומרים 'יברכך', כאילו אחר כך יש מפיק ה"א. יְבָרֶכְכָהּ. וכן 'ישא'. נשמע כאילו כתוב "יִשָּׂהּ". עושים בסוף מפיק. ישנם עוד כאלו שאומרים כך הרבה מִלים, אפילו בקריאת התורה. בעבר שמעתי אפילו שליח ציבור, אומר מפיק ה"א על ימין ועל שמאל. למשל, ברוך אַתָּהּ ה', מגן אברהם.

 

צריכים לידע ולהודיע שזו טעות. יש ללמד אותם לבטא כהוגן. אם אדם מבטא מלה כלשהי, ואינו סוגר את פיו בסופה, יכול לצאת לו אוויר בסופה, אפילו בלי כוונה. לפעמים יתכנו גם שינויי משמעות, כמו בתחילת פרשת תזריע, טָהֳרָה, או טָהֳרָהּ. צריכים לדעת לעצור את האוויר. אם אדם לא סוגר את הפה בסוף המלה, האוויר יוצא מאליו, אפילו בלי שיתכוון. וכשיוצא אוויר, ממילא נשמע כאילו מפיק ה"א, כי האות ה"א היא ההברה הקלה ביותר. נשימה קלה. ממילא נשמע כאילו הכהנים אומרים יְבָרֶכְכָהּ.

 

את שני הדברים הללו צריכים לתקן.

 

להלכות נשיאת כפים - לחץ כאן

 

הדפסהוסף תגובה

עוד...

מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מצות טעמו וראו
מנויים לחיים
פעולת צדיק
מיני תבלין וקליות

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד