-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
939 אורחים

תרגום המלה 'ציצית', היא 'כרוספדין' (שלח לך)

    
מספר צפיות: 2493
י"ז סיון ה'תש"פ

מתוך "שערי יצחק" השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, שנמסר במוצש"ק תצוה התשע"ו

 

כתוב בסוף פרשת שלח לך, דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם וְעָשׂוּ לָהֶם צִיצִת וגו' [במדבר ט"ו, ל"ח]. תרגום המלה 'ציצית', היא 'כרוספדין'.

 

אבא מארי זצ"ל, אמר לי בזקנותו, כי הוא מחזיק טובה למארי שלו, כי כאשר הוא היה ילד, הוא עלה לתרגם, וכשהוא הגיע למלה הזאת, כיון שזאת מלה קצת קשה, אז המארי שעמד מולו, והרגיש שהוא מתלבט ומתקשה כיצד לבטא זאת, הקדים ולחש לו כיצד צריך לקרוא את המלה הזאת, 'כרוספדין'. ואז הוא קרא אותה מבלי להסתבך ולהתבלבל. הוא זכר שהמארי הציל אותו מן הבושה, ומן הטעות.

 

מספרים על הרה"ג אברהם גניחובסקי זצ"ל, הוא היה נשיא המרכז הארצי לטהרת המשפחה, שהוא ישב פעם באוטובוס, ובאה אשה חצופה, וישבה על ידו. בדור שלנו, מצוי שהנשים חצופות, בעוה"ר, אינן מתביישות. אותה האשה, לא פחות ולא יותר, באה והתיישבה ליד הרב. מה הוא יגיד? הוא לא רצה לבייש אותה. מה עשה? הוא אמר לה, 'יש לי כרוספדין'...

 

ההיא חשבה, שזאת מחלה מדבקת... והיא נבהלה וברחה מן המקום.

 

אמנם, מותר לשנות מפני השלום, כפי שאמרנו בתחילת השיעור לגבי אהרן שהיה אוהב שלום ורודף שלום, אבל בנ"ד הוא אמר את האמת. אלא שהיא לא הבינה. זו חכמה. מניין לה לדעת, שכרוספדין פירושו ציצית בארמית?

 

צריכים לדעת, כי הדור שלנו אינו מחונך. אצל אלו הרחוקים מן התורה, הדבר גרוע מאד. אבל אפילו במחנה שלנו, צריך לחנך את הילדות לבושה ולצניעות.

 

ידוע מה שכתוב במסכת קידושין [דף ע' ע"א], אמר ליה, תיתי דונג [פירש רש"י, 'תבא בתי שכך שמה'], תשקינן. אמר ליה, הכי אמר שמואל, אין משתמשים באשה. קטנה היא? בפירוש אמר שמואל, אין משתמשים באשה כלל, בין גדולה בין קטנה. מפרש רש"י, אין משתמשין באשה, שלא ילמדנה להיות רגילה בין האנשים. צריך לחנך את הילדות, מגיל קטן, להתרחק מן הגברים. לא להתקרב לבנים. חשוב מאד, לחנך לצניעות, מן השרשים. לצערינו, הדור שלנו לא קיבל את החינוך הנכון לצניעות. בעוה"ר, מבלי שימת לב, מושפעים מן הסביבה, מן הגויים, או מאלה שהם 'תואם גויים'...

 

הדבר משפיע, מבלי שנשׂים לב. לכן, אנחנו צריכים שלא לאבד את הדרך, ולדעת כי בעז"ה בקרוב יתקיים בנו, כִּי הִנֵּה הַחֹשֶׁךְ יְכַסֶּה אֶרֶץ, וַעֲרָפֶל לְאֻמִּים, וְעָלַיִךְ יִזְרַח יְ"יָ, וּכְבוֹדוֹ עָלַיִךְ יֵרָאֶה [ישעיהו ס', ב'].

 

המקום ברוך הוא יזכנו לגאולה שלימה בקרוב במהרה בימינו, אכי"ר.

הדפסהוסף תגובה

עוד...

מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

פעולת צדיק
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו
מיני תבלין וקליות
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד